Site Loader
powikłania azs

Powikłania atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry już samo w sobie jest bardzo problematyczną dolegliwością. Objawia się wręcz trudnym do zniesienia (zwłaszcza w trakcie nocy) swędzeniem, a w konsekwencji zmianami na skórze i jej stanami zapalnymi. Wszystko dlatego, że osoba chora zazwyczaj nie potrafi oprzeć się chęci podrapania się. Niestety, wielu z nas ten kłopot lekceważy. Co gorsza, nie zdajemy sobie sprawy, jakie mogą być powikłania po atopowym zapaleniu skóry. A trzeba wiedzieć, że są naprawdę poważne.

Zmiany skórne przypominające zabliźnione rany

Zacznijmy od zakażenia skóry (grzybicze lub bakteryjne). Jest ono właśnie efektem długotrwałego drapania się i tym samym rozrywania krost powstających w wyniku atopowego zapalenia skóry. Następstwa tego przynoszą bardzo przykre (zwłaszcza wizualnie), bo właściwie nieodwracalne zmiany skórne: wymieniamy tu zgrubienia, przebarwienia czy wręcz stany przypominające zabliźnione rany. To jednak tylko pierwszy rozdział tej smutnej historii pod tytułem „powikłania przy atopowym zapaleniu skóry”. Jest ich znacznie więcej.

Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy

Idźmy więc dalej. Jednym z kolejnych powikłań jest opryszczka. Choć powszechnie kojarzy się nam ze zmianami skórnymi w okolicy ust, których efektem jest tylko pewien dyskomfort, w rzeczywistości stanowi bardzo poważny problem. To choroba zakaźna, która może przyjmować różne formy. Co więcej, niełatwo jej przeciwdziałać.

Trudno również ukryć zarażenie mięczakiem zakaźnym. Szczęście w nieszczęściu, że w tym przypadku nie występuje uciążliwy świąd, ale i tak dolegliwość należy do bardzo nieprzyjemnych. Objawia się wysypką, która pojawia się dopiero kilka tygodni po zakażeniu. Im mniej odporna osoba, tym więcej guzów na jej ciele. Zazwyczaj są wielkości kilku milimetrów. Leczenie azs powinno przynieść zadowalające efekty, tyle że w jego trakcie trzeba uzbroić się w dużą cierpliwość. Ów proces może potrwać kilka miesięcy.

Nie tylko problemy ze skórą

Powikłania atopowego zapalenia skóry nie ograniczają się jednak tylko do problemów skórnych. Możemy do nich zaliczyć także zmiany w psychice, zwłaszcza w przypadku dzieci (a one przecież narażone na zachorowanie są szczególnie). Dolegliwości, które niesie ze sobą atopowe zapalenie skóry, mogą prowadzić bowiem do utraty pewności siebie, a w niektórych przypadkach nawet depresji. Wtedy zatem konieczna jest pomoc psychologa i żmudna praca nad ponownym „otwarciem” dziecka na otaczający go świat. Mówimy więc o wyraźnym śladzie w psychice.

Jak widać, atopowe zapalenie skóry i jego powikłania to bardzo złożony temat. A i tak w tym tekście wymieniliśmy jedynie część możliwych problemów. Dlatego właśnie tak ważnym jest, aby nie zlekceważyć objawów atopowego zapalenia skóry. Pamiętajmy, że ta przypadłość – jak wszystkie kłopoty ze zdrowiem – powinna zostać szybko wyleczona, bo w przeciwnym razie może doprowadzić do przeróżnych komplikacji. Również takich, o które w ogóle byśmy jej nie podejrzewali…

Powikłania atopowego zapalenia skóry
5 (100%) 12 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania atopowego zapalenia skóry”

  1. To, że po atopowym zapaleniu skóry, zwłaszcza u starszego dziecka, może pojawić się depresja, to często wina środowiska. I rodziców, którzy nie nauczyli swoich dzieci, że z choroby nie wolno się śmiać, bo nie jest to nic śmiesznego tylko trzeba starać się pomóc, jak się nie umie wyleczyć.

  2. Tylko słabe jednostki mają depresję. Sorry, ale taka jest prawda. Dziecko trzeba uczyć życia, jak w wieku szkolnym ma atopowe zapalenie skóry, to wiadomo, że inne dzieci będą się śmiały. Więc Albo jest w stanie się bronić, także fizycznie, albo niech się przygotuje na to, że będzie jeszcze gorzej – bo dzieci są obecnie jak drapieżniki, nie odpuszczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =