Site Loader
leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca to niezwykle uciążliwa choroba, nie tylko ze względu na jej objawy i często mało estetyczny wygląd zmienionych chorobowo miejsc. Z pewnością największym problemem w przypadku tego schorzenia jest fakt, że nie ma na nie skutecznego lekarstwa. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak się leczy łuszczycę, gdyż tak naprawdę można ją jedynie zaleczyć, zmniejszyć do minimum jej objawy i starać się sprawić, by nie następowało ich zaostrzenie oraz nawroty choroby.

Co trzeba wiedzieć o leczeniu łuszczycy?

Przede wszystkim trzeba przygotować się na to, że leczenie łuszczycy nie jest łatwe i nie jest to krótkotrwały proces. Tak naprawdę osoby chore przez całe życie muszą zachowywać się w określony sposób, a ponadto leczenie tej choroby jest wieloetapowe. Zazwyczaj opiera się na stosowaniu specjalnych kosmetyków, które nawilżają skórę skłonną do przesuszania się i rogowacenia, łagodzą powstałe zmiany i stany zapalne. Preparatów takich jest bardzo wiele, są to zarówno kosmetyki do codziennego stosowania, jak delikatne preparaty myjące i do nawilżania, przeznaczone do wcierania w skórę, jak i na przykład kremy oraz maści łagodzące, które stosuje się dopiero wtedy, gdy objawy choroby zaostrzą się i pojawi się stan zapalny czy nawet wysięki (w przypadku łuszczycy wysiękowej). W poważniejszej postaci łuszczycy stosuje się leczenie doustne. Skuteczną, ale za to dość kłopotliwą formą terapii jest również fototerapia, czyli naświetlanie skóry. Zabiegi takie stosuje się tylko czasami, gdyż trzeba ich wykonać wiele (zwykle 20) i wykonywać z dużą częstotliwością, by zauważyć efekty. Ponadto terapia ta wiąże się z koniecznością usunięcia zmian na skórze, tzw. łuski, poprzez zastosowanie specjalnych preparatów nanoszonych na jej powierzchnię, zawierających przede wszystkim kwas salicylowy. Przed fototerapią trzeba również stosować środki światłouczulające.

Kuracja na całe życie

Oprócz tego jak leczyć łuszczycę, nosiciele tej choroby muszą też wiedzieć, jak na co dzień postępować i czego unikać, by dolegliwości nie wracały. Oczywiście nie zawsze da się tego uniknąć, tym bardziej, że w różnych przypadkach chorobę wywołują różne czynniki. Przede wszystkim jednak trzeba bardzo troskliwie dbać o skórę, gdyż w każdym przypadku łuszczycy jest ona niezwykle wrażliwa. Konieczne jest też stosowanie specjalistycznych kosmetyków, dedykowanych specjalnie do wymagającej skóry, a także nie zpoaminać o jej jak najczęstszym nawilżaniu. Nie można też dopuszczać do jej przesuszania, na przykład przez zbyt długie i gorące kąpiele, opalanie się, a także stosowanie używek – alkoholu i papierosów (oprócz tego, że wysusza to skórę, ma także wpływ rozregulowujący na organizm). Często nawrót choroby wywołuje stres, trzeba więc starać się go unikać. Bardzo istotna jest również odpowiednia dieta, która ma niebagatelny wpływ na stan skóry. Bardzo polecane są zwłaszcza kwasy omega-3, a także trzeba zaobserwować, które pokarmy wzmagają objawy i unikać ich.

Leczenie łuszczycy
5 (100%) 4 votes

Post Author:

2 Replies to “Leczenie łuszczycy”

  1. Nie ma co marzyć. Na dziś jest tak, że poziom wiedzy medycznej jest żenująco niski. Bo nikt nie potrafi wytłumaczyć jak wyleczyć łuszczycę. Jeszcze nie słyszałem żeby kogoś wyleczyli z łuszczycy raz a dobrze. Zwłaszcza, że sami lekarze nie pozostawiają złudzeń – łuszczycę można najwyżej zaleczyć.

  2. Niestety, fakty są taki, że przynajmniej póki co leki na łuszczycę trzeba brać całe życie. Ja próbowałam już wszystkich, ale okazało się, że tak naprawdę to wszystkie działają podobnie i nie ma wielkiego znaczenia to jak wpływają na łuszczycę, bo cofała się w takich momentach, które w ogóle nie były związane z lekami, a nawracała jak niby wszystko dobrze szło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 + = 89