Site Loader
Leczenie rumienia guzowatego

Leczenie rumienia guzowatego

Rumień guzowaty to zapalne schorzenie dermatologiczne, objawiające się występowaniem guzków o średnicy ok. 1 cm, które zlewając się ze sobą, osiągają rozmiar do 10 cm na skórze ud, podudzi, a czasem także tułowia oraz rąk. Guzki występujące podczas tej choroby są zwykle zaognione – żywoczerwone i ciepłe, a także twarde i bolesne. W trakcie choroby zmieniają kolor, a następnie samoczynnie znikają, nie pozostawiając śladów, ani blizn.

 

Nie oznacza to jednak, że chorobę należy zlekceważyć i porzucić leczenie rumienia guzowatego, gdyż w zaawansowanym stadium guzki na nogach mogą nawet utrudniać chodzenie. Co więcej, rumień guzowaty jest często objawem poważniejszych chorób, takich jak sarkoidoza, toksoplazmoza, zakażenie WZW lub stany zapalne i infekcje.

Jak leczyć rumień guzowaty

W związku z różnymi objawami rumienia guzowatego oraz wielorakimi źródłami choroby, niewiele osób wie, jak poradzić sobie z problemem. Najczęściej wymaga to indywidualnego dobrania terapii do pacjenta. Proces leczenia rumienia guzowatego należy rozpocząć od odpowiedniej diagnozy. Podstawą jest w tym przypadku badanie krwi (morfologia i OB), dokładne zbadanie ciała przez dermatologa oraz pobranie w trakcie biopsji fragmentu guzka, co pozwoli na badanie histologiczne.

Celem ustalenia, jak leczyć rumień guzowaty u konkretnego pacjenta, jest też określenie choroby współistniejącej, która mogła spowodować powstanie guzków

Leczenie rumienia guzowatego jest terapią długotrwałą. Przede wszystkim należy wyeliminować przyczyny choroby, którymi mogą być zarówno stany zapalne, infekcje i choroby, jak i przyjmowanie leki.

Leczenie objawowe rumienia guzowategoLeczenie rumienia guzowatego

Do momentu rozpoznania bezpośrednich powodów, konieczne jest leczenie objawowe. W takiej sytuacji podaje się dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne. Natomiast w celu zmniejszenia bólu i obrzęku stosuje się także okłady z dwuprocentowego roztworu ichtiolu, a także maści ichtiolowe, metanabolowe i mentolowe. Pomóc może również odpoczynek z uniesionymi nogami oraz nakładanie uciskowych bandaży. Są to wszystko metody miejscowe, które mają przynieść ulgę w bólu.

Nawet połączone z lekami przeciwzapalnymi, mogą nie przynosić skutków, do momentu rozpoznania przyczyny pojawiania się guzków. Jeśli okaże się, że powodem rumienia guzowatego są przyjmowane leki, należy natychmiast je odstawić

Przyczyny rumień guzowaty może również mieć w wyniku infekcji wymagających z kolei zastosowania antybiotyków. Ważne jest przyjmowanie leku przez cały zalecony przez lekarza okres, który może trwać nawet do 9 miesięcy. W sytuacji, kiedy chorobą podstawową okaże się sarkoidoza lub przewlekłe zapalenie jelit, stosuje się glikokortykosteroidy (zwykle prednizon). Taka terapia jest jednak możliwa tylko w przypadku pacjentów, u których nie wykryto infekcji, nadciśnienia, choroby wrzodowej, ciąży, bądź osteoporozy. Dermatolodzy, w procesie leczenia rumienia guzowatego, bardzo często stosują także starą metodę opartą na podawaniu jodku potasu. W związku z różnymi przyczynami choroby, diagnostyka trwa długo i trudno jest stwierdzić, jak leczyć rumień guzowaty. W efekcie, dermatolog może zaproponować różne formy terapii. Zawsze powinna ona jednak obejmować zarówno leczenie ogólnoustrojowe, jak i miejscowe.


Bibliografia

1. Tristan Blake, Melissa Manahan, Karl Rodins, Erythema nodosum – a review of an uncommon panniculitis, Dermatology Online Journal, 2014
2. Sarret C, Barbier C, Faucher R, Erythema nodosum and adenopathy in a 15-year-old boy: uncommon signs of cat scratch disease, Arch Pediatr, 2005

Post Author:

2 Replies to “Leczenie rumienia guzowatego”

  1. u mnie przepisane przez lekarza leki na rumień guzowaty to antybiotyki, ale jest też spora część zwykłych przeciwzapalnych leków, które można kupić bez recepty w dowolnym punkcie aptecznym. Niektóre widziałem nawet w supermarketach, więc leczenie rumienia guzowatego nie wymaga chyba jakiejś wielkiej wiedzy.

  2. Przy leczeniu rumienia guzowatego niezbędne jest używanie leków przeciwzapalnych. To one mogą doraźnie powstrzymać chorobę. Zwłaszcza jeśli jesteśmy jeszcze przed leczeniem antybiotykami, albo w przerwie, a nawet w trakcie. Leki na rumień guzowaty muszą ze sobą współgrać, co pomoże w szybkim zagojeniu ran.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 46 = 54