Site Loader
Liszaj płaski

Liszaj płaski objawy i leczenie

Liszaj płaski to choroba skóry pojawiająca się w formie niewielkich wykwitów. Problem może dotknąć skóry głowy, błoń śluzowych, paznokci lub narządów płciowych. Choroba pojawia się niezależnie od wieku. Niestety jej przyczyny nie są znane, dlatego leczenie jest długotrwałe. Częściej chorują kobiety.

Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski to dolegliwość przewlekła, którą zalicza się do chorób immunologicznych. Do jej głównych objawów należy powstawanie chropowatych, łuszczących się plam, mogących niekiedy przybierać postać purpurowo-czerwonych grudek. Zmiany zazwyczaj pojawiają się i znikają, bardzo często towarzyszy im uporczywe swędzenie i ból, szczególnie jeżeli znajdują się w okolicach narządów płciowych. Liszaj płaski nie jest chorobą zakaźną. Chociaż jej przyczyny nie są znane, lekarze wskazują na zależność między pojawieniem zmian skórnych a występowaniem chorób autoimmunologicznych, tzn. takich, podczas których organizm zostaje zaatakowany przez własne komórki układu odpornościowego.

Na liszaj płaski choruje około 0,1–2,2% osób dorosłych między 30 a 60 rokiem życia. Przy czym najczęściej pojawia się u osób, u których zdiagnozowano chorobę wątroby lub cukrzycę.

Liszaj płaski w jamie ustnej pojawia się w postaci białych plam na wewnętrznej stronie policzków, wargach, a nawet dziąsłach. Zazwyczaj towarzyszy mu opuchlizna, zaczerwienienie i owrzodzenia. Zmiany zlokalizowane na paznokciach przybierają formę żółtych bruzd, w niektórych przypadkach niestety może dojść do całkowitego zaniku płytki paznokcia. Natomiast jeżeli choroba zlokalizowana jest w okolicach intymnych, wiąże się z uporczywym swędzeniem oraz białą wydzieliną.

Leczenie liszaja płaskiegoLiszaj płaski

Liszaj płaski leczy się lekami przeciwhistaminowymi, które łagodzą swędzenie oraz kortykosteroidami stosowanymi miejscowo w celu zredukowania zaczerwienienia i opuchlizny. Jeżeli swędzenie stanowi duży problem, można zastosować opatrunek, co utrudni drapanie. Ponieważ takie podrażnienia mogą się jeszcze bardziej zaognić, najlepszym rozwiązaniem będzie nakładanie na zmienioną chorobowo skórę okładów. Polecana jest również kąpiel w owsiance, taki zabieg może przynieść ulgę. W przypadku występowania liszaja płaskiego w jamie ustnej, sprawa jest o tyle poważna, że zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, dlatego warto rzucić palenie oraz wprowadzić dietę.

Nie zaleca się spożywania ostrych potraw oraz cytrusów. Najlepiej zrezygnować także z chipsów, picia kawy i wszelkich potraw na bazie pomidorów.

Według danych statystycznych u 90% chorych dolegliwości ustępują samoistnie w ciągu dwóch lat. Ponieważ jest to stosunkowo poważna choroba, jeżeli zauważymy wyżej wymienione objawy, należy jednak koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Dodatkowo można stosować domowe sposoby łagodzące powstałe zmiany. Na liszaj na twarzy poleca się okłady i napary z siemienia lnianego, okłady ziemniaczane, nalewki z omanu wielkiego, odwar z mydlnicy lekarskiej i maseczki marchewkowe. Naturalne metody na pewno nie są za szkodliwe, co więcej uważa się je za pomocne w łagodzeniu zmian skórnych, dlatego mogą być stosowane bez obaw.


Bibliografia

1. Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała, Patologia znaczy słowo o chorobie. Tom II – Patologia narządowa, Wydawnictwo PAU, Kraków, 2005
2. Bolognia Jean L., Jorizzo Joseph L., Rapini Ronald P., Dermatology (2nd ed.), 2008
3. James W.D., Elston D.M., Berger T.G., Diseases of the skin : clinical dermatology (11th ed.), 2003

Post Author:

One Reply to “Liszaj płaski objawy i leczenie”

  1. Chorowałam na liszaja płaskiego przez kilka miesięcy, a najbardziej pomogła… owsianka! Gdy już zaczął atakować wnętrze jamy ustnej, robiłam sobie coś w rodzaju płukanek za pomocą owsianki. To znaczy jadłam ją, ale zanim połknęłam to płukałam sobie usta zupką. Ważne żeby nie była za gorąca i trochę musowała. Po kilku, maksymalnie 10 dniach liszaj był już tylko wspomnieniem. Bez żadnych leków i cudów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 − 49 =