Site Loader
Łupież leczenie skutki i objawy

Łupież leczenie skutki i objawy

Niemal każdy człowiek miał kiedyś do czynienia z łupieżem. Przypadłość jest nie tylko uciążliwa ze względu na świąd skóry i dyskomfort, lecz także ze względu na towarzyszące jej poczucie wstydu – białe drobinki na kołnierzu ubrania nie wyglądają dobrze, nie da się też ukryć ich przed oczyma innych. Jak uniknąć łupieżu? Jak poradzić sobie z nim, jeśli już się pojawi?

Skąd się bierze łupież?

Przyczyny łupieżu dla wielu osób mogą być zaskakujące. Powszechnie uważa się, że to źle dobrane kosmetyki (szampon, maseczka, środek do stylizacji włosów) podrażniają skórę, przyczyniając się do powstawania łupieżu. Pośrednio jest to rzeczywista przyczyna, jednak trzeba zaznaczyć, że za wszystko odpowiedzialne są mikroorganizmy, żyjące na powierzchni skóry głowy.

Mikroskopijne grzyby drożdżopodobne występują na głowie każdego z nas, jeśli jednak zapewnimy im warunki, sprzyjające szybkiemu rozmnażaniu się i rozwojowi, skończy się to dla nas łupieżem.

 Grzybom sprzyjają różne czynniki, do zakażenia może dojść w dwóch odmiennych środowiskach, dlatego też odróżniamy dwa rodzaje łupieżu:

  •  łupież tłusty. Występuje u osób, których skóra ma tendencje do przetłuszczania się. Produkowany przez gruczoły łój stanowi pożywkę dla drożdżaków, a powstałe na tłustej skórze środowisko beztlenowe sprzyja namnażaniu się tych drobnoustrojów. W tym przypadku łupież pojawia się, ponieważ grzybów jest coraz więcej, produkują one coraz więcej odchodów i dochodzi do powstania stanu zapalnego. Naskórek staje się zaczerwieniony i swędzący, a po jakimś czasie złuszcza się – ta łuszcząca się skóra to właśnie łupież.
  • łupież suchy. Z problemem łupieżu suchego borykają się zwykle osoby, których skóra jest bardzo wrażliwa – wtedy nawet niewielka ilość drożdżaków może wywołać stan zapalny. Zapalenie skóry może też wynikać nie z działania grzybów, a ze zwykłego podrażnienia naskórka zbyt silnymi kosmetykami.

Jak leczyć łupież?Łupież leczenie skutki i objawy

Leczenie łupieżu ma charakter zachowawczy. Zwykle wystarczy stosować szampon przeciwłupieżowy, który można kupić w każdej aptece, czy drogerii. Jeśli na początku stosowania preparatu zauważymy nasilenie objawów łupieżu, nie powinno nas to martwić, ani zniechęcać do dalszego stosowania kosmetyku, ponieważ wiele szamponów przeciwłupieżowych działa w ten sposób, że przyspieszają złuszczanie uszkodzonego naskórka.

Jeśli łupież nie daje za wygraną przez wiele tygodni, albo co jakiś czas problem łupieżu powraca, warto zdecydować się na wizytę u dermatologa. Lekarz, po rozpoznaniu odmiany schorzenia, zaproponuje odpowiednie leczenie: w przypadku łupieżu tłustego może to być przepisanie środków, hamujących nadmierną potliwość, a w przypadku łupieżu suchego – preparaty nawilżające skórę głowy.

Istnieją także domowe sposoby na łupież. Ich wypróbowanie z pewnością nam nie zaszkodzi, a może przynieść zadziwiająco dobre efekty.

Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju płukanki domowej roboty, np. płukanka ziołowa z pokrzywy. Pamiętajmy, że napar należy przygotować z herbaty lub suszonych liści, ponieważ świeża pokrzywa barwi włosy na zielono. Inne popularne metody walki z łupieżem to nacieranie skóry głowy świeżą cytryną (latem może przyczynić się to do nieznacznego rozjaśnienia włosów), lub stosowanie maseczki z jogurtu naturalnego.


Bibliografia

1. Bowszyc J., Choroby skóry, [w:] O. Szczepski, M. Walczak, Zarys pediatrii, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1984
2. Schmidt A., Malassezia furfur: a fungus belonging to the physiological skin flora and its relevance in skin disorders., 1997
3. Lebwohl M.G., Heymann W.R., Berth-Jones J., Coulson I., Leczenie chorób skóry. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2009

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2