Site Loader
łuszczyca - objawy

Objawy łuszczycy

Wielu ludzi cierpi z powodu dotkliwych i utrudniających życie chorób skórnych, których leczenie jest zazwyczaj długotrwałe oraz uciążliwe dla chorego. Jednymi z najczęstszych chorób skórnych jest łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry – zresztą dość często ze sobą mylone. Pierwsza z wymienionych chorób jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Charakteryzuje się częstymi nawrotami, występującymi na przemian z okresami remisji. Jest to schorzenie prawdopodobnie autoimmunologiczne, a ponadto genetyczne, więc jeśli członek rodziny, np. rodzic, jest chory, ryzyko odziedziczenia schorzenia przez dziecko wynosi aż kilkadziesiąt procent. W niektórych przypadkach także silny stres, infekcja, albo niektóre leki mogą powodować pojawienie się zmian zapalnych na skórze. Nie jest to więc choroba zaraźliwa czy złośliwa, choć na obecnym etapie badań wciąż pozostaje nieuleczalna.

Rodzaje łuszczycy

Wyróżnianych jest kilkanaście jej rodzajów, jednak najczęściej występująca u około 90% chorych jest łuszczyca pospolita. Jakie są objawy łuszczycy? Przede wszystkim to charakterystyczne owalne, zazwyczaj różowe lub czerwone, płaskie tarczki pojawiające się na skórze, które pokryte są srebrzystoszarą łuską. Łuska ta powstaje w wyniku rogowacenia miejsc objętych chorobą. Po ich zdrapaniu od razu na skórze pojawia się krew – jest to tzw. objaw Auspitza. Tarczki łuszczycowe często zlewają się i zajmują coraz większe obszary ciała. Najczęściej pojawiają się w okolicy kolan oraz łokci, na owłosionej skórze głowy, a także na skórze dłoni i stóp, ale mogą się pojawić także w innych miejscach.

Niecharakterystyczne objawy łuszczycy

Często pacjenci pytają dermatologa jak objawia się łuszczyca. Oprócz zaburzenia rogowacenia naskórka, które powoduje pojawienie się stanu zapalnego skóry, mogą pojawić się też tzw. przebarwienia pozapalne. Mogą one wystąpić w miejscu tarczek łuszczycowych, kiedy naskórek zaczyna się goić po wcześniejszym uszkodzeniu i przez długi czas wystawiony jest na działanie promieni słonecznych. W innych, znacznie ostrzejszych oraz rzadszych, typach choroby może także pojawić się gorączka, bóle stawów, dreszcze, uczucie pieczenia skóry, a także rozdwajające się i łamliwe paznokcie. Istnieją jeszcze pewne objawy łuszczycy, o których zazwyczaj mówi się niewiele lub wcale. Można do nich zaliczyć przede wszystkim silny dyskomfort psychiczny chorego, który może być z kolei powodem unikania towarzystwa innych ludzi lub nawet, w skrajnych przypadkach, całkowitą rezygnacją z życia towarzyskiego. Często ludzie z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, wstydzą się bowiem uczęszczać np. na basen czy spędzać czas na plaży wśród innych ludzi. Taki stan rzeczy spowodowany jest także zwykłą ludzką niewiedzą. Wielu ludzi nie wie, że jest to choroba niezaraźliwa i często chorzy narażeni są na sytuacje, w których druga osoba nie podaje im ręki na powitanie w obawie przed zarażeniem czy nawet zadaje nieuprzejme pytania. Stres wynikły z takich sytuacji może być powodem kolejnego nawrotu choroby, która nawet przez długi czas pozostawała utajona.

Objawy łuszczycy
5 (100%) 8 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy łuszczycy”

  1. Podobno przy łuszczycy bardzo często występuje też depresja lub inne zawirowania psychiczne. Nie ma się co dziwić, skoro łuszczyca powoduje często wykluczenie środowiskowe. Najczęściej jest to spowodowane tym, że ludzie muszą diametralnie zmienić swoje życie, bo przez łuszczycę są traktowani jak jakieś brudasy.

  2. No właśnie nie wiadomo czy są to objawy łuszczycy, czy właśnie łuszczyca nie jest objawem depresji. Tak naprawdę nie ma żadnych konkretnych badań na ten temat. Nikt nie sprawdzał dokładnie co było pierwsze: depresja czy łuszczyca, a wcale nie jest to takie jednoznaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 57