Site Loader
powikłania nieleczonej egzemy

Powikłania egzemy

Egzema to dość rzadko spotykana choroba skóry, nazywana inaczej atopowym zapaleniem skóry. Podobnie jak inne choroby dermatologiczne, również i ta wiąże się z poważnymi uszkodzeniami ciała, objawiającymi się krostkami, plamami i swędzeniem skóry. Na pierwszy rzut oka, egzema nie jest chorobą niebezpieczną. Ot, parę plam i swędzenie… Choć nie zagraża ona życiu, jej powikłania mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Oto skutki nieleczenia tej choroby:

1. Zakażenia ze strony grzybów i bakterii – jeśli chora na egzemę skóra zostanie przez nie zaatakowana, może się okazać, że przebieg egzemy będzie jeszcze gwałtowniejszy. Objawi się to jeszcze większymi plamami i silniejszym swędzeniem.

2. Powikłania po egzemie wiążą się też z obrażeniami fizycznymi skóry, wywołanymi ciągłym świądem. Jeśli nie przestaniemy się drapać, na naszej skórze powstaną rany, które jeszcze bardziej pogłębią tę uciążliwą chorobę skóry. Na dodatek, pojawią się jeszcze większe plamy i blizny, które jeszcze bardziej będą nas szpecić.

3. Osoby z nieleczoną egzemą, są jeszcze bardziej narażone na zakażenie gronkowcem złocistym. W niektórych przypadkach jego leczenie może być bardzo utrudnione. Chociażby ze względu na to, że może ono dotknąć nawet małe dzieci.

4. Opryszczka – to przykład dość częstego powikłania egzemy. Choć w przypadku „normalnej” i zdrowej skóry dotyka ona wyłącznie okolic ust, bądź też całej twarzy, to tak naprawdę w przypadku atopowego zapalenia skóry może pojawić się w różnych miejscach ciała. Problem nasila się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia ze skórą dziecka.

5. Egzema wiąże się też z wieloma powikłaniami natury psychologicznej. Dlaczego? Osoby chore na egzemę często nie mogą spać. Brak snu wiąże się z nadpobudliwością, nerwowością i mnóstwem innych, negatywnych emocji. Powikłania przy egzemie to często niemożność skupienia się w pracy, szkole itd.

6. Powikłania przy egzemie często wiążą się też z nadwrażliwością skóry. Nic w tym dziwnego – jest ona w znacznym stopniu uszkodzona i każdy dotyk może na nią negatywnie wpływać. Wiąże się to z wieloma komplikacjami ze strony psychologicznej – człowiek chory na egzemę nie może normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

7. Bardzo uciążliwe powikłania po egzemie to także te, które wiążą się ze społecznym odrzuceniem. Nie ukrywajmy – pojawiające się, szpecące plamy często tworzą niewidzialną barierę. Podświadomie, osoby kontaktujące się z ludźmi chorymi na tę chorobę często uważają, że mogą same zarazić się tą chorobą.

Podsumowując, czy warto bagatelizować egzemę? Wprawdzie nie jest to choroba śmiertelna, ale biorąc pod uwagę jej powikłania i skutki z pewnością trzeba ją leczyć. Oczywiście leczenie egzemy jest (tak jak w przypadku innych chorób dermatologicznych) bardzo długotrwałe i prawdopodobnie nigdy do końca się z niej nie wyleczymy. Trzeba mieć na względzie skutki tej choroby, które być może nie znikną z naszego ciała nawet do końca naszego życia. Pamiętajmy jednak, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe mamy szanse na złagodzenie jej skutków.

Powikłania egzemy
5 (100%) 2 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania egzemy”

  1. Po egzemie zawsze wyskakuje opryszczka. A teraz mam tak, że jak się opryszczka pojawia, to wiem że zaraz będzie katar i inne efekty przeziębienia. Bo kolejność się odwróciła, ale podobno jest tak, że jak się szybko zareaguje, to opryszczka jest dobrym wskaźnikiem nadchodzących kłopotów zdrowotnych i można ograniczyć np. przeziębienie.

  2. Najgorsze po egzemie to rozdrapana i pokiereszowana skóra. Nie wiem czy z punktu widzenia medycyny jest to powikłanie egzemy, ale u mnie właśnie to był największy kłopot, bo bolało jak jasna cholera, chociaż już niby po chorobie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 53 = 60