Site Loader
rozpoznanie i leczenie liszaja płaskiego

Powikłania liszaja płaskiego

Istnieje szereg chorób dermatologicznych, które często nie są diagnozowane przez lekarzy z uwagi na fakt, że pacjenci starają się radzić sobie zwykłymi, domowymi metodami. Niektóre zmiany mają tak niewielki charakter i są mało uciążliwe, że pacjent może ich wręcz nie zauważać, zwłaszcza gdy znajdują się na takim obszarze skóry, który trudno jest zauważyć np. podczas kąpieli. Część zmian jednakże powoduje poważne powikłania, nawet jeśli ich przebieg nie jest specjalnie skomplikowany, ani groźny dla zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku liszaja płaskiego – jednej z najbardziej rozpowszechnionych zmian dermatologicznych, które dodatkowo trudno podlegają leczeniu. W niektórych przypadkach powikłania liszaja płaskiego mogą prowadzić nawet do bezpośredniego zagrożenia życia.

Liszaj płaski – skąd się bierze?

Liszaj płaski jest jedną z najbardziej popularnych chorób dermatologicznych, których przyczyny są najróżniejsze: od cukrzycy (którą szczegółowo opisano tutaj), przez choroby wątroby, stosowanie niektórych leków czy nagły wstrząs psychiczny. Każdorazowo liszaj może pojawić się nagle, zarówno na potencjalnie zdrowym obszarze skóry, jak również wewnątrz jamy ustnej czy na przykład w miejscu, gdzie skóra jest zadrapana; ten ostatni przypadek często jest wykorzystywany do diagnozowania choroby. W przypadku pojawienia się liszaja płaskiego na skórze tworzą się niewielkie, sine grudki, które z czasem mogą zbiegać się w jedną, rozległą zmianę. Liczba i wielkość zmian jest kwestią bardzo indywidualną.

Rozpoznanie i leczenie

Bardzo istotne jest, aby z jakimikolwiek zmianami skórnymi udawać się do lekarza. Powikłania przy liszaju płaskim mogą być poważne, jeśli zmiana nie podlega jakiejkolwiek kontroli lekarskiej; co więcej, nieprawna osoba, która nie jest dermatologiem, może pomylić ten rodzaj zmian np. ze świerzbem, którego przyczyny, leczenie oraz roznoszenie w środowisku są zupełnie inne. Liszaj płaski zazwyczaj jako zmiana nie jest leczony, poza wyjątkowymi przypadkami, jednakże lekarz przypisuje farmaceutyki, albo terapię, która ma pomóc w zmniejszeniu zmian, ich intensywności oraz uciążliwych objawów, np. świądu.

Powikłania po liszaju płaskim

Nieleczony liszaj płaski jest chorobą, która w pewnym procencie przypadków może dawać niebezpieczne powikłania. Liszaj, który nie jest prowadzony pod opieką lekarza, może prowadzić do ogólnego zapalenia skóry, sprzyjającego również innym infekcjom. Co więcej, często to właśnie liszaj płaski jest objawem postępującej, a jeszcze niewykrytej choroby wątroby, cukrzycy, albo nerwicy (link). Bardzo istotne jest wykrywanie, diagnozowanie oraz leczenie liszaja płaskiego w jamie ustnej. Tego rodzaju zmiany, które nie są odpowiednio prowadzone, często mają skłonność do zmiany w nowotwory jamy ustnej. Lekarze uważają, że najbardziej niebezpieczna jest nadżerkowa forma liszaja płaskiego usytuowanego w jamie ustnej. Ryzyko wystąpienia nowotworu w jego przypadku wzrasta nawet pięciokrotnie w porównaniu ze zdrową osobą, u której liszaj nie wystąpił, bądź chorą, u której był wcześnie zdiagnozowany i leczony.

Powikłania liszaja płaskiego
4.9 (98%) 10 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania liszaja płaskiego”

  1. Ludzie, kiedy wy w końcu zrozumiecie, że każda choroba powinna być leczona poważnymi lekami, które do tego są, a nie przechodzona czy przeleżana. Tak samo jest z liszajem płaskim – jak się nie będziecie leczyć, to skończy się tym, że będą powikłania.

  2. Liszaj płaski w ustach jest łatwy do leczenia, ale często wiele osób myśli, że to jakaś pleśniawka czy coś i czeka nie wiadomo na co. Efekt jest taki, że potem zaczynają się powikłania, a najgorszym z nich jest nowotwór jamy ustnej, który powoduje znacznie większe zagrożenie niż sam liszaj płaski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1