Site Loader

Powikłania liszaja twardzionowego

Liszaj twardzinowy to choroba dotykająca układu rozrodczego. Liszaj objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, które występują na narządach rozrodczych. Schorzenie to dotyka w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Niestety, z uwagi na to, że jest to choroba związana ze sferą intymną, pacjenci często zwlekają z udaniem się do lekarza. Bardzo często zjawiają się w gabinecie lekarskim dopiero wówczas, gdy schorzenie jest już rozwinięte do monstrualnych rozmiarów, a zmiany skórne zaczynają wrzodzieć i krwawić. Taki stan rzeczy powoduje, że powikłania po liszaju twardzinowym w postaci dalszych chorób są trudne do uniknięcia. Tymczasem wstyd jest zupełnie niepotrzebny – lekarze są właśnie po to, aby nam pomoc. Sam liszaj nie jest, wbrew przekonaniu społecznemu, chorobą przenoszoną drogą płciową. Nie rozwija się ona w ciele człowieka na skutek licznych kontaktów seksualnych o ryzykownej proweniencji.

Do jakiego specjalisty z liszajem twardzinowym

Jeśli zauważamy u siebie typowe objawy liszaja, należy niezwłocznie udać się do ginekologa, dermatologa lub do wenerologa. Lekarze tych specjalności są w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę. Przyczyny choroby są zupełnie inne i w dodatku są one niejednorodne.

Przyczyny liszaja twardzinowego

Przyczyny liszaja twardzinowego tkwią zwykle w nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym: gdy jest on osłabiony lub upośledzony działaniem leków, wówczas wzrasta ryzyko zapadnięcia właśnie między innymi na liszaj. Czasami także do rozwinięcia się liszaja twardzinowego doprowadzają zaburzenia tarczycy, tudzież zaburzenia w ogólnoustrojowej gospodarce hormonalnej. Niekiedy liszaj twardzinowy jest zwyczajnie dziedziczony i w tej grupie osób jest najmniejsze ryzyko na powikłania przy liszaju twardzinowym. Liszaj twardzinowy występuje w organizmie też wskutek zarażenia się krętkami, albo mikrobakteriami atopowymi oraz brodawczakiem ludzkim.

Objawy liszaja twardzinowego

Liszaj twardzinowy występuje na narządach rozrodczych kobiety lub mężczyzny. Czasami także może rozwinąć się dodatkowo w jamie ustnej lub na brzuchu. Występuje w postaci małych krostek, które mają jasne zabarwienie oraz tendencję do przechodzenia w stan owrzodzeniowy. Osoby, których dotknęło to schorzenie, mają często problemy z oddawaniem moczu (czują wówczas pieczenie). Często także przeprowadzenie pełnego aktu seksualnego staje się niemożliwe ze względu na ból. Można także odczuwać duży dyskomfort w trakcie siadania lub kucania.

Powikłania liszaja twardzinowego

Jeśli zbagatelizujemy leczenie liszaja, a tak niestety jest najczęściej, wówczas może on doprowadzić do prawdziwej tragedii. Przede wszystkim, doprowadzimy w ten sposób do rozwinięcia się naprawdę trudnych do usunięcia blizn. Blizny te bolą, swędzą. Niestety, często liszaj wraca, nawet po bardzo długim i intensywnym leczeniu oraz nawet wówczas, gdy wydaje się, że choroba została już całkowicie zażegnana. Lekarze i naukowcy twierdzą, że im dłużej będziemy bagatelizować objawy choroby, tym bardziej zwiększymy ryzyko rozwinięcia się raka narządów intymnych.

Powikłania liszaja twardzionowego
5 (100%) 17 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania liszaja twardzionowego”

  1. Mało kto leczy liszaja twardzinowego, ale potem pojawiają się kolejne powikłania. Najgorsze są blizny, bo z tego powodu potem wyglądać do może gorzej niż przedtem. Ale oczywiście większość osób nie przychodzi z tym do lekarza, bo się nie wiadomo czego wstydzi.

  2. Blizny po liszaju twardzinowym można usunąć za pomocą laseroterapii. Jest tylko jedno ALE – jedno, ale za to bardzo duże. To ale dotyczy ceny – zabiegi laserowe można wykonać tylko prywatnie, choć z drugiej strony są one obecnie tak zaawansowane, że powikłania po liszaju twardzinowym można usunąć całkowicie i nic nie będzie widać. Kiedyś nie było to możliwe, więc coś za coś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2