Kłykciny kończyste objawy

Kłykciny kończyste (brodawki), to wykwity skóry, które wyróżniają się, jako małe białawe, czerwonawe lub brązowawe zmiany. U mężczyzn kłykciny objawy dają przede wszystkim na napletku, na penisie lub w okolicy odbytu. W rzadkich przypadkach mogą również rozwinąć się w cewce moczowej, kanale odbytu lub odbytnicy.

Kłykciny kończyste to choroba przenoszona drogą płciową i jest spowodowana zakażeniem ludzkimi wirusem brodawczaka. Mogą one przenikać w wyniku stosunku seksualnego poprzez niewielkie obrażenia na skórze. Wirus brodawczaka ludzkiego dzieli się na kilka grup, ponieważ nie wszystkie są związane z tym samym ryzykiem choroby. Lekarze rozróżniają HPV niskiego i wysokiego ryzyka.

Kłykciny kończyste wywoływane przez wirusa HPV mogą zaburzyć normalne codzienne funkcjonowanie powodując zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Na szybkość rozrastania się brodawek wpływa wilgoć i ciepło, dlatego umiejscawiają się na narządach płciowych (na penisie, pod napletkiem) odbycie, jamie ustnej.

Jak powszechne są kłykciny kończyste u mężczyzn?

Oprócz opryszczki narządów płciowych i chlamydii, kłykciny kończyste należą do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn. Aktualne szacunki sugerują, że około jeden procent seksualnie aktywnej populacji w wieku od 15 do 45 lat cierpi na brodawki narządów płciowych. Kłykciny kończyste z biegiem czasu mogą rozrastać się i łączyć, przez co powstają większe skupiska z chropowatą powierzchnią.

Często brodawki nie są natychmiast zauważalne ze względu na ich mały rozmiar. Kłykciny kończyste objawy mogą dawać takie jak:

 • Swędzenie,
 • Nieprzyjemny zapach powstających w obszarach wypukłych
 • Ból, podrażnienie
 • Niewielkie krwawienie – np. jak czerwone ślady na papierze toaletowym
 • Zmiany w obrębie cewki moczowej
 • Krwiomocz
 • Zmieniony przepływ moczu
 • Trudności z odbyciem stosunku płciowego, lub wypróżnianiem.

U mężczyzn brodawki narządów płciowych często występują:

 • Na trzonie prącia
 • Na żołędzi,
 • Na napletku
 • W okolicach wędzidełka,
 • W cewce moczowej
 • Na skórze worka mosznowego
 • W pachwinach
 • Na łonie.

Po zakażeniu brodawki narządów płciowych rozwijają się w okresie od trzech tygodni do roku, ale mogą być całkowicie nieobecne. Kłykciny kończyste na prąciu powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV i najczęściej mają postać rozległą, utrudniają znacznie współżycie seksualne. Kłykciny kończyste mogą pojawić się również w jamie ustnej lub nosowo-gardłowej.

Kłykciny kończyste u mężczyzn mogą w niektórych przypadkach spowodować raka prącia oraz raka odbytu. Poza tym wirus HPV będący przyczyną tworzenia się kłykcin (brodawek) może być przyczyną ujawniania się nowotworów dróg oddechowych, w tym gardła, co ściśle wiąże się z seksem oralnym, sprzyjającym zakażeniom (więcej o objawach przeczytasz na http://dobrywenerolog.pl/klykciny/objawy-klykciny-konczyste/).

 Kłykciny odbytu objawy

Jednym z niepokojących objawów, jakie powodują kłykciny kończyste u mężczyzn, jest ich umiejscowienie się wokół i wewnątrz kanału odbytu. Kłykciny kończyste odbytu mają kalafiorowaty kształt lub wyglądają jak grudki i dają takie objawy jak:

 • Swędzenie odbytu
 • Pieczenie odbytu
 • Krew przy oddawaniu stolca
 • Uczucie wilgotności odbytu
 • Utrudnienie podczas oddawania stolca
 • Problemy podczas współżycia homoseksualnego – krew podczas stosunku.

Kłykciny kończyste – diagnostyka

W celu uniknięcia wykwitu kłykcin kończystych warto przeprowadzać regularne testy, które pozwolą szybko zdiagnozować ewentualne zakażenie wirusem HPV. Łatwa dostępność testów w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową w tym wirusem HPV daje możliwość podjęcia szybkiego i skutecznego leczenia.

Czym jest rzeżączka?

Warto wiedzieć, że rzeżączka należy do jednej z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Należy mieć także świadomość, że rzeżączka objawy ma bardzo charakterystyczne, chociaż ciężko je od razu zauważyć. Zalicza się do nich przede wszystkim ropny wyciek z cewki moczowej oraz ból podczas oddawania moczu, a u kobiet pojawia się wydzielina z pochwy. Ta choroba nieleczona może prowadzić do nieprzyjemnych i niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Warto zatem dla bezpieczeństwa wykonać wygodny test na rzeżączkę. Takie badanie na rzeżączkę nie jest skomplikowane ani w żaden sposób bolesne. W przypadku mężczyzn pierwsze objawy choroby pojawiają się tuż po kilku dniach od współżycia seksualnego z chorą na tę chorobę osobą. Pierwszym z nich są ropne wycieki z cewki moczowej. Problemy pojawiają się także przy oddawaniu moczu. Wówczas występuje pieczenie oraz czasami ostry ból. Każda erekcja jest wtedy również bolesna. U kobiet pierwsze objawy rzeżączki są zwykle niezauważalne lub nie są związane z tą chorobą. Rzeżączka powodowana jest przez bakterie.

Tą chorobą można zarazić się nie tylko poprzez kontakt seksualny, ale to pozostaje główną drogą do infekcji. Wśród osób heteroseksualnych jest to najczęściej spowodowane klasycznym kontaktem pochwowym. Znaczna część zakażeń jest również spowodowana kontaktami ustnymi. Wśród homoseksualistów najczęstszą przyczyną są kontakty analne lub odbytnicze. Rzadsze są za to przypadki infekcji poprzez kontakt z dłońmi lub przez używanie tych samych ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej, a także pościeli lub bielizny. Leczenie należy podjąć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zwlekanie z tym może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczona rzeżączka może również powodować ciążę pozamaciczną. Dlatego tak ważne jest nie tylko zabezpieczenie się prezerwatywą, ale także regularne badania. U kobiet choroba rozwija się dłużej. Zwykle przyjmuje się, że od momentu infekcji potrzeba siedmiu do czternastu dni na okres inkubacji.

Mimo to kobiety są bardziej zagrożone rzeżączką. Choroba zaburza cykl menstruacyjny, a w nieoczekiwanych momentach powoduje upławy z pochwy. Jak należy prawidłowo leczyć rzeżączkę? Warto wiedzieć, że rzeżączka leczenie nie jest specjalnie skomplikowane. Jeśli po wykonaniu testu okaże się, że jesteśmy zarażeni rzeżączką, musimy natychmiast udać się do wenerologa. Specjalista taki wybierze dla nas najlepszy sposób leczenia. Należy bowiem mieć świadomość, że leczona rzeżączka nie jest niebezpieczna oraz że można ją całkowicie wyleczyć. Sposoby leczenia rzeżączki zależą od miejsca zakażenia, ale także od możliwych powikłań spowodowanych chorobą. Należy zacząć przyjmować antybiotyki. Zależy to jednak wyłącznie od decyzji lekarza. Warto mieć świadomość, że nieleczona rzeżączka może prowadzić do serii nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Wpływ na rozwój powikłań ma także słabość organizmu.

 

Objawy kiły

Objawy kiły bywają mylące, a sam przebieg choroby bardzo często nie jest schematyczny. Z tego właśnie powodu czasami dochodzi do ich ignorowania, co jest ewidentnym błędem. Nieleczona kiła prowadzi do zakażenia wielonarządowego i bardzo poważnych powikłań. Jak rozpoznać kiłę?  Continue reading