Site Loader
Chlamydioza diagnostyka i leczenie

Chlamydioza diagnostyka i leczenie

Niektóre choroby weneryczne są o tyle bardziej niebezpieczne, że nie powodują żadnych objawów. Sprawia to, że chorzy praktycznie często nie wiedzą o zakażeniu, a wszystkie swoje objawy traktują jako przypadkowe zdarzenia, spowodowane np. przeziębieniami. Tymczasem np. chlamydioza może powodować groźne powikłania, jeśli nie jest na czas zdiagnozowana. A do odpowiedniej diagnostyki dochodzi niezwykle rzadko.

Chlamydioza – groźne bakterie i… brak objawów

Chlamydioza jest chorobą bakteryjną – w sumie aż trzy szczepy odpowiedzialnej za jej pojawienie się bakterii mogą być groźne dla człowieka, ale tylko jeden szczep przenosi się drogą płciową. Do zakażenia chodzi najczęściej wskutek stosunku. Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy chlamydiozy często są niejednorodne oraz niejasne – nie przekazują konkretnego komunikatu o zarażeniu tymi właśnie bakteriami.

Co więcej, u dużej ilości osób zakażenie chlamydiozą może być uśpione – wówczas bakterie nie powodują uszczerbku na zdrowiu chorego, ale przenoszą się na inne osoby. W ten sposób teoretycznie zdrowa osoba może okazać się źródłem groźnego zakażenia.

Czasami pojawiają się objawy chlamydiozy, które jednak trudno uznać za jednorodne. Jest to np. pieczenie podczas oddawania moczu czy też podrażnienie i zaczerwienienie narządów płciowych. U kobiet może dochodzić do obfitych upławów, bądź pojawienia się dodatkowych krwawień między miesiączkami oraz podczas i po stosunku. Gdy choroba obejmuje organizm, pojawiają się bóle podbrzusza, a nawet schorzenia związane z nieprawidłowym działaniem wątroby.

Diagnostyka, leczenie i powikłania chlamydiozy

Do wykrycia chlamydiozy, przez brak jednorodnych objawów, dochodzi dość rzadko. Aby stwierdzić ze stuprocentową pewnością obecność tych bakterii, niezbędne jest pobranie wymazu z cewki moczowej bądź pochwy, a także wykonanie dość kosztownego badania krwi z oznaczaniem immunoglobulin.

Chlamydioza diagnostyka i leczenie

Leczenie chlamydiozy

Leczenie chlamydiozy przebiega zazwyczaj ze stosowaniem antybiotyków, które zostają dobrane na bazie antybiogramu. Istotne jest to, aby oboje partnerzy seksualni byli poddawani leczeniu – w innym przypadku bowiem dochodzi do zakażenia wtórnego. Chlamydioza w późnym stadium powoduje wiele poważnych schorzeń, zwłaszcza w organizmie kobiety. Może zaburzać wydzielanie hormonów, powodować cysty na jajnikach czy zmiany w obrębie stawów i układu nerwowego. W poważnym przypadkach prowadzi do bezpłodności. Istotne jest to, aby doprowadzić do jasnej diagnostyki: w przewlekłym zakażeniu organizm może wykazywać objawy zbliżone np. do astmy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.


Bibliografia

1. Smith J.S.,Chlamydia trachomatis and invasive cervicalcancer: a pooled analysis of the IARC multicentric casecontrol study, Int J Cancer, 2004
2. K. Radcliffe (Chairman), I. Ahmed-Jushuf, J. Welch, M. Fitzgerald, J. Wilson, Association for Genitourinary Medicine and the Medical Society for the Study of Venereal Diseases, 2002
3. M. Misiołek, A. Wiczkowski, I. Rzewnicki, B. Zielnik-Jurkiewicz, D. Jurkiewicz, Zakażenia drobnoustrojami atypowymi w praktyce laryngologicznej, Magazyn Otorynolaryngologiczny, 2009

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 4 =