Site Loader
blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?

Blizny potrądzikowe (zanikowe) oraz przebarwienia na twarzy po trądziku to dość uciążliwe i powszechna dolegliwość, która dotyczy nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, ale również osób dorosłych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że trądzik to nic innego jak stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić tak, jak przed każdą inną infekcją. Komórki układu odpornościowego prócz zwalczania infekcji wspomagają również proces gojenia uszkodzonej tkanki, jednak zanim do tego dojdzie ważne jest wyeliminowanie martwych komórek i bakterii zlokalizowanych wokół ogniska zapalnego. Jeśli do tego nie dojdzie proces gojenia zostanie zaburzony, a co za tym idzie nowo powstała tkanka stanie się cienka i nieprawidłowo zbudowana. Właśnie tak powstają blizny po trądziku, w postaci miejscowego zagłębienia. Z kolei jej głębokość i wielkość zależy przede wszystkim od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku oraz stopnia zaburzenia gojenia.

Laseroterapia – skuteczny sposób na leczenie trądziku

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu w skuteczny i szybki sposób można wyleczyć za pomocą laseroterapii. Specjaliści najczęściej proponują pacjentom wykonanie takiego zabiegu laserem bromkowo-miedziowym, ponieważ pomaga on wyeliminować stan zapalny i zapobiega powstawaniu nowego. Taki zabieg trwa około piętnastu minut i co najważniejsze jest całkowicie bezbolesny. W bardzo trudnych przypadkach leczenia trądziku konieczne jest wykonanie serii, do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. Natomiast w zdecydowanie lżejszych przypadkach zazwyczaj w zupełności wystarcza trzy, cztery zabiegi co tydzień, a potem zabiegi przypominające.

Warto również mieć świadomość, że laser jako taki ma wiele dobroczynnych działań. Przede wszystkim jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujących się w bakteriach za rozwój trądziku, w efekcie czego są one redukowane, a prawdopodobieństwo pojawienia się nowych, znacznie spada. Ponadto dzięki działaniu biostymulującemu laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji.

Przebarwienia a blizny po trądziku

Następstwem stanów zapalnych na twarzy prócz nieładnie wyglądających blizn potrądzikowych są również przebarwienia. To końcowy etap zmiany trądzikowej objawiający się wystąpieniem czerwonej plamki na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka miesięcy, a potem w końcu znika, ale istnieją sposoby na szybsze usuwanie przebarwień po trądziku. Chcąc przyspieszyć leczenie przebarwień na twarzy warto poddać się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które w tym przypadku będą działać stopniowo wybielając tkankę w pożądanym miejscu.

Z kolei blizna potrądzikowa to już trwała zmiana, będąca wynikiem utraty tkanki, przy okazji przyjmując różne kształty i głębokości. Usuwanie blizn po trądziku polega przede wszystkim na ponownym ich uszkodzeniu, zmuszając w ten sposób organizm do prawidłowej regeneracji, bez wytwarzania nowej blizny.

Sposobów na leczenie blizn jest wiele, chociaż nie wszystkie są skuteczne i co najważniejsze, całkowicie bezpieczne. Do jednych z najczęściej stosowanych zabiegów należą dermabrazja i silne peelingi medyczne, chociaż nie brakuje specjalistów odradzających te formy kuracji, chociażby z powodu tego, że zabiegi takie powoduje rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co w konsekwencji może prowadzić do ponownego pojawiania się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym

Ablacyjny laser frakcyjny to niewątpliwie bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób na blizny potrądzikowe. Działanie takiego lasera polega głównie na tworzeniu mikrouszkodzeń na skórze, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, ułatwiając i przyspieszając prawidłowe gojenie. Należy jednak mieć na uwadze to, że tak wykonany zabieg wymaga przynajmniej tygodniowego rekonwalescencji. W zależności od wielkości i głębokości blizn wykonuje się serię około trzech zabiegów (w miesięcznych odstępach) powodujących stopniowe zmniejszenie blizn, a następnie konieczne jest, by dać skórze odpocząć przez okres co najmniej pół roku. Jest to o tyle ważne, że tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po upływie sześciu miesięcy dokonuje się oceny efektu terapii.

Mimo wszystko warto pamiętać, że nie zawsze zabiegi medycyny estetycznej są w stanie przywrócić skórze nieskazitelną gładkość. Niewątpliwie jednak w bardzo dużym stopniu odbudowują skórą uszkodzoną przez trądzik, niekiedy zmniejszając również widoczność blizn. Jeśli mają istotny wpływ na komfort życia i spadek samooceny warto zdecydować się na wizytę u lekarza specjalisty i spróbować proponowanych przez niego sposobów na pozbycie się zmiany potrądzikowych na skórze.

Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?
5 (100%) 3 votes

Post Author:

6 Replies to “Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi radzić?”

    1. Również byłam na zabiegu kwasem:D. Bardzo fajny i szybki zabieg. Bez znieczulenia i nie trzeba brać wolnego w pracy 🙂 Miałam drobne blizny po trądziku, z którymi rozprawił się bez problemów^^

  1. Najskuteczniejszym sposobem na blizny po trądziku jest oczywiście zabieg laserowy wykonany w specjalistycznej placówce, która zna się na rzeczy:)

  2. Wszystkie sposoby są dobre, ale warto dobrać taki aby skutecznie poradził sobie z bliznami po trądziku. Ja wybrałam laseroterapie. Polecam iść na konsultację przed zabiegiem. Ja swój miałam w Clinica Cosmetologica gdzie po 4 wizycie blizny zniknęły całkowicie.

  3. W moim przypadku trądzik występuje sporadycznie i w małych ilościach. Myślę, że jest to spowodowane stresem i złym trybem życia.. Ostatnio dużo jem na mieście, ponieważ tak jak szybciej i łatwiej :D…Uwielbiam jeść fastfoody i to pewnie również jest przyczyna pojawiania się u mnie trądziku.

  4. Bardzo przyjemny artykuł. Dużo rzeczy zostało wyjaśnione. Tak myślałam, że laserowe usuwanie blizn po trądziku to jedyne rozsądne wyjście z tej sytuacji:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 24 = 30