Site Loader
wenerolog

Czym zajmuję się wenerolog?

Jak sama nazwa wskazuje wenerologia to gałąź medycyny zajmująca się chorobami wenerycznymi. Lekarz wenerolog rozpoznaje oraz leczy choroby przenoszone drogą płciową.

Pochodzenie nazwy.

Zarówno nazwa lekarza, jak i określenie chorób przenoszonych drogą płciową wywodzi się od rzymskiej bogini miłości Wenery (łac. Wenus).

Lekarz

Każdy dermatolog ma wiedzę z zakresu wenerologii i analogicznie każdy wenerolog ma wiedzę z zakresu dermatologii. Wiele chorób wenerycznych objawia się różnego rodzaju stanami zapalnymi oraz zmianami skórnymi dlatego lekarze Ci muszą mieć wiedzę z obu dziedzin, aby móc rozpoznawać choroby weneryczne i je leczyć.

Podział schorzeń.

Choroby weneryczne dzielimy na:

-Choroby wywołane wirusami: HIV. HBV. HTLV, monukleoza.

-Choroby wywołane bakteriami: kiła, rzeżączka, chlamydioza, czerwonka.

-Choroby wywołane grzybami: kandydoza, drożdżyca, grzybica,

-Choroby wywołane pasożytami: wszawica łonowa, świerzb, amebioza, rzęsistkowica.

Lekarz wenerolog zna wszystkie popularne choroby weneryczne, chociażby te wymienione powyżej. Wie również jak je leczyć lub ograniczyć skutki ich działania, jeżeli są to choroby nieuleczalne jak np. AIDS, wywołane wirusem HIV.

Kiedy powinienem udać się do lekarza?

Jeżeli w okolicach narządów płciowym dostrzeżemy zmiany skórne lub stan zapalny jest to znak, że powinniśmy odwiedzić specjalistę od chorób wenerycznych. Bywa, że nasze objawy nie kojarzą się z chorobami przenoszonymi drogą płciową. W takim przypadku nie powinniśmy lekceważyć niczego i udać się do lekarza rodzinnego. Po powiedzenia mu objawów lekarz ten może nas skierować do wenerologa. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na zmiany skórne, swędzenie, pieczenie lub ból w okolicach intymnych. Choroby weneryczne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, który się nimi zaraził. Nie powinniśmy się ich wstydzić, lekarz jest specjalistą i wie jak nam pomóc.

Czy potrzebne jest skierowanie?

Aby udać się do niektórych lekarzy potrzebne jest nam skierowanie od lekarza rodzinnego. Wenerolog jest jednym z wyjątków, kiedy skierowanie nie jest wymagane i możemy do tego lekarza udać się bez niego.

Wymagania stawiane lekarzowi.

Wenerolog musi być ostrożny w swojej pracy. Jednym z wymogów powinno być noszenie rękawiczek, jeśli bada pacjenta. Szczególną ostrożność musi zachować w przypadku pacjentów, u których podejrzewa zakażenie wirusem HIV, ponieważ można się nim zarazić np. poprzez kontakt z krwią zarażonego. Aby móc lepiej chronić swoje zdrowie oraz lepiej dbać o pacjentów powinien regularnie powiększać, oraz aktualizować swoją wiedzę. Artykuł powstał przy współpracy z portalem medycznym MedicineMAG.

Czym zajmuję się wenerolog?
5 (100%) 2 vote[s]

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =