Site Loader
kuracja trądziku lekami

Izotretynoina w popularnych lekach na trądzik

Gdy trądzik występuje w ciężkiej, a także bardzo ciężkiej postaci, potrafi sprawiać poważne problemy w leczeniu. Jednym z nielicznych leków, które potrafią sobie z nim faktycznie poradzić jest izotretynoina.

Skutki uboczne przyjmowania leków na trądzik

Jednak jak to zawsze bywa, gdy stosuje się tabletki na trądzik, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, a także ulotki dołączonej do leku.

Każdy lek na trądzik działa inaczej. U jednych przyniesie szybkie efekty, u innych mogą się one pojawić nieco później. Jeśli chodzi o tabletki na trądzik na receptę, to są one wydawane po przeprowadzeniu przez lekarza konkretnych badań i wywiadu medycznego, gdyż istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania ich.

Zawarta w tabletkach izotretynoina skutki uboczne powoduje dość poważne. Występowanie ich jest częste, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego kurację i stosowanie się do jego zaleceń.

Izotretynoina opinie ma dość dobre. Ponad 80 procent pacjentów, po zakończeniu prawidłowo przeprowadzonej terapii stwierdziło skuteczne zatrzymanie i ustąpienie zmian spowodowanych przez długotrwałe problemy trądzikowe. Dodatkowo około 70 procent leczonych stwierdziło brak nawrotów choroby, dzięki czemu terapii nie trzeba było powtarzać.

Tabletki hormonalne na trądzik

Niektórzy stosują także tabletki hormonalne na trądzik. Podstawą w rozpoczęciu terapii hormonalnej jest dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych. Składają się one z estrogenów, oraz progestagenów. Najczęściej stosowane podczas leczenia trądziku są tabletki dwuskładnikowe. Potrafią one zmniejszyć produkcję sebum nawet o 30 procent. Zostało przeprowadzone wiele badań, które miały na celu porównać jak wpływa izotretynoina na trądzik, a jak leki hormonalne. Wyniki wyraźnie pokazały, że obie metody posiadają bardzo wysoką skuteczność w walce z trądzikiem. Ich efekty były porównywalne. Decydując się na leczenie hormonalne należy być pod stałą kontrolą widok, dermatologa i ginekologa. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać:

 • usg piersi,
 • cytologię,
 • badania ginekologiczne,
 • pomiary ciśnienia krwi,
 • dokładny wywiad.

Wpływ leków na trądzik na organizm

co pomaga na trądzikLeczenie trądziku izotretynoiną może stać się przyczyną zmian niektórych parametrów związanych z pracą organizmu. Najbardziej widoczne jest to w lipidogramie, a także podczas wykonywania prób wątrobowych. Podczas terapii konieczne jest wykonywanie kontrolnych badań krwi. Powinny być one robione regularnie co pewien okres czasu, a także po dokonywaniu zmian w terapii (zmniejszenie, bądź zwiększenie dawki). Wszelkie odchyły od normy są jedynie przejściowe i jak najbardziej odwracalne. Będą się one jednak wiązały ze zmianami w przyjmowaniu leku.

Zarówno izotretynoina, jak i leki hormonalne na trądzik, wymagają pewnych wyrzeczeń i nakładają pewne ograniczenia. Są to między innymi ograniczenia w spożywaniu alkoholu, dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę, a także konieczna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Odpowiednie jej nawilżenie i dbanie o to, aby nie była narażona na działanie na przykład złych warunków atmosferycznych.

Na rynku farmaceutycznym jest ogromny wybór leków pomagających uporać się z trądzikiem. Są nimi między innymi:

 • Izotek – to bardzo silny lek, który stosuje się w przypadkach leczenia trądziku w stanie od umiarkowanego do ciężkiego. Jest on bardzo skuteczny, a na rynku pojawił się prawie 40 lat temu. Leczenie trwa około 4 miesięcy.
 • Aknenormin – jest lekiem z grupy retinoidów wewnętrznych. Zalicza się do grupy najsilniej działających substancj antytrądzikowych. Stosowany jest w leczeniu bardzo ostrych i ciężkich do wyleczenia form trądziku.
 • Roaccutane – jak jego poprzednik, jest lekiem z grupy retinoidów. Posiada dużą skuteczność, jednak nie jest on dostępny w większości państw, gdyż został wycofany z obiegu ze względu na liczne, poważne skutki uboczne.
 • Axotret – jest kolejnym lekiem na bazie izotretynoiny. Stosowanie go powoduje znaczne zmniejszanie się nie tylko wielkości, ale także ilości gruczołów łojowych. Do tego zmniejsza ich aktywność. Lek ten charakteryzuje się także dużym działaniem przeciwzapalnym.
 • Curacne – izotretynoina zawarta w tym leku stosowana jest do leczenia ciężkich postaci trądziku pospolitego, który był oporny na standardowe kuracje przeciwbakteryjne. Efekty pojawiają się z reguły po około 24 tygodniach terapii. Curacne powoduje też liczne skutki uboczne.

Można by tak wymieniać leki godzinami, ale o tym jaka kuracja będzie odpowiednia, zadecyduje lekarz. Należy jednak pamiętać o tym, że zawsze podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego kremów i kosmetyków, gdyż bez tego kuracja może nie zakończyć się powodzeniem, a do tego wydłuży się jej cały okres.

 

Izotretynoina w popularnych lekach na trądzik
5 (100%) 4 votes

Post Author:

5 Replies to “Izotretynoina w popularnych lekach na trądzik”

 1. Uważajcie na te leki. U mnie nastąpiły epizody depresyjne i obniżenie nastroju. Trądziku mniej ale po przerwaniu kuracji ze względu na stan psychiczny, wszystko wróciło do starego stanu.

 2. Zamiast pakować w siebie hormony, polecam znaleźć naturalne sposoby. Zaczęłam od maseczek z octu, zielonej herbaty i miodu aż trafiłam na ten krem Sevolium 🙂 pomógł mi bardzo zwalczyć mój problem.

 3. No tak, trzeba uważać na te skutki uboczne i obserwować swoje ciało – niestety ale leki te to nie jest najlepsza opcja – takie jest moje zdanie. Mi nie pomogły na dłuższą metę.

 4. Nie wiem o co Wam chodzi, mi np. Izotek pomógł zwalczyć trądzik, poza wysuszeniem twarzy nic mi nie dolegało. Trochę trwała ta kuracja ale warto było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + = 22