Site Loader
ostroga piętowa i jej powikłania

Jak leczyć ostrogę piętową

Ostroga piętowa – którą zajął się portal zdrowy.net – potrafi skutecznie zepsuć samopoczucie – silny ból, który towarzyszy tej dolegliwości, może w pewnym momencie całkowicie uniemożliwić normalne stąpanie. Sposobów terapii jest w tym zakresie sporo i wciąż powstają kolejne. Warto zatem przedstawić najpopularniejsze z nich.

Co to jest ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest wyrastającym na spodzie stopy zwyrodnieniem. Ma zaledwie kilka milimetrów, jednak powoduje potęgujący się ból podczas chodzenia. Początkowo dolegliwość odczuwana jest tylko we wczesnych fazach dnia, jednak stale zwiększający się stan zapalny pięty po pewnym czasie prowadzi do niemożności zrobienia jakiegokolwiek kroku. Winowajcą wszystkiego może być nadmiar masy ciała, buty na obcasach, mikrourazy, a także niewygodna pozycja stojąca przy pracy.

Sposoby na ostrogę piętową

Co trzeba zrobić w momencie pojawienia się dolegliwości? Przede wszystkim zrezygnować z niewygodnego obuwia, zmieniając je na nieco bardziej komfortowe, a następnie udać się do ortopedy – diagnoza zostaje postawiona po wykonaniu badań RTG, ewentualnie USG. Warto podkreślić, że w przypadku schorzenia takiego jak ostroga piętowa domowe leczenie na własną rękę, bez zastosowania się do terapii zaproponowanej przez lekarza, na pewno nie da żadnego efektu, a jedynie zwiększy problem. Metody domowe warto jednak stosować równolegle do leczenia specjalistycznego. Należy więc zażywać solidne dawki witamin (B, C, E, D, K) i soli mineralnych. Oprócz diety można stosować również suplementację. Ponadto na silny ból pomagają okłady z lodu, kapusty, sody oczyszczonej. Niektóre osoby proponują także leczenie ostrogi piętowej moczem. Metoda ta jest z całą pewnością mniej standardowa, ale wielu ludzi wierzy w jej skuteczność, która dotąd nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Leczenie ostrogi piętowej

Ortopedzi zalecają w tym zakresie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które zażywa się doustnie. Niekiedy konieczne są też zastrzyki domięśniowe. W skrajnych przypadkach, gdy nic innego nie pomaga, zwyrodnienie usuwane jest operacyjnie. Jednak zanim do tego dojdzie, warto wykorzystać inne sposoby z zakresu fizjoterapii, kinezyterapii i fizykoterapii. Do najbardziej skutecznych zaliczyć można na pewno leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową, którą kieruje się w stronę obolałego miejsca. Dzięki ten stan zapalny powoli ulega zmniejszaniu, do tego zwiększa się wydzielanie kolagenu i krążenie krwi. Kilka tego typu zabiegów sprawi, ze problem najprawdopodobniej zaniknie (potwierdzone 85% skuteczności). Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową można stosować wraz z laseroterapią.

Rehabilitacja podczas ostrogi piętowej

Inne sposoby zwalczania ostrogi piętowej to technika manualna, pole magnetyczne, a także ultradźwięki. Oczywiście ogromną rolę odgrywa również rehabilitacja – musi być jednak systematyczna, a pacjent powinien pamiętać o prawidłowym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń w domu, wedle tego, co pokazał mu fizjoterapeuta. Nie są to szczególnie skomplikowane ani męczące rzeczy, dlatego nie powinno być z nimi problemu. Pozwalają za to na złagodzenie bólu. Warto również masować stopy – pobudzi to przepływ krwi i może nieco przyspieszyć wyleczenie stanu zapalnego.

Leczenie ostrogi piętowej jest dość trudne i może ciągnąć się nawet do kilku miesięcy. Przez ten czas należy nosić wygodne buty wraz z ortopedyczną wkładką do pięt. Dzięki temu poruszanie się nie będzie powodowało aż tak dużego dyskomfortu. Skłonność do nawracającej ostrogi piętowej to znak, żeby unikać przeciążeń nóg, zrezygnować z niektórych form aktywności sportowej (np. biegania) lub zadbać o prawidłową wagę.

Źródła:

  1. http://abcmigreny.net.pl/przyczyny-objawy-i-leczenie-ostrogi-pietowej/
  2. www.ostrogapietowa.net.pl
Jak leczyć ostrogę piętową
5 (100%) 1 vote

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =