Site Loader

Leczenie bielactwa

portret dziewczyny chorującej na albinizm

Bielactwo to choroba, która polega na braku pigmentu w skórze, oczach i tęczówce. Dzielimy ją na albinizm właściwy (uogólniony) i albinizm lokalny (częściowy). Można także wyróżnić bielactwo wrodzone, często związane z głuchoniemotą i zaburzeniami wzroku oraz bielactwo nabyte, objawiające się białymi plamami na skórze.

Albinosi, czyli osoby cierpiące na to schorzenie, mają bardzo charakterystyczny wygląd. Ich skóra i włosy są pozbawione pigmentu, a zatem bardzo jasne – skóra biała lub różowawa, a włosy białe lub jasnożółte. Oczy natomiast są w kolorze czerwonym, albo bardzo jasnym niebieskim. Choroba ta jest uciążliwa między innymi przez nadwrażliwość na światło słoneczne – kontakt z nim często powoduje u chorych pęcherze i inne stany zapalne. Jak się leczy bielactwo?

Jak leczyć bielactwo

Nie ma czegoś takiego jak przyczynowe leczenie bielactwa. Skóra chorych po prostu zawiera mniej melaniny (lub wcale jej nie zawiera). Albinos może sam sobie pomóc, przede wszystkim nie wystawiając się na słońce. Niestety, taka osoba musi unikać promieniowania ultrafioletowego. Jak jednak łatwo się domyślić, aby normalnie funkcjonować, chory musi czasem wyjść z domu. Powinien wówczas bardzo starannie zabezpieczyć się przed szkodliwymi promieniami – użyć kremu z wysokim filtrem, założyć nakrycie głowy oraz dobre okulary przeciwsłoneczne. Zazwyczaj albinosi mają także problemy ze wzrokiem. Muszą zatem być pod opieką okulisty. W wielu przypadkach warto zainwestować w kolorowe szkła kontaktowe i nie chodzi tu o kwestie estetyczne, ale raczej ochronienie tęczówki pozbawionej pigmentu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pomóc mogą też okulary korekcyjne. Pewne schorzenia bezpośrednio związane z bielactwem można po prostu skorygować – dotyczy to właśnie chorób oczu – zeza, oczopląsu.

Mimo że chory na bielactwo powinien unikać światła słonecznego, niektóre terapie opierają się właśnie na leczeniu za jego pomocą. Oczywiście, zachowane są wówczas wszelkie środki ostrożności, ekspozycja na promienie nie jest zbyt długa, a na skórę pacjent nałożony ma krem z wysokim filtrem.

Metody leczenia bielactwa

Leczenie bielactwa czasem odbywa się także za pomocą fototerapii. Pacjent jest naświetlany lampą kwarcową lub lampami PUVA, jednak w przypadku tych ostatnich terapia jest długa – trwa od kilku miesięcy do nawet roku.

Inna metoda leczenia to autoprzeszczep. W chore miejsca są przeszczepiane zdrowe, bardzo cienkie fragmenty naskórka pacjenta. Czasem, szczególnie we wczesnej fazie choroby, zalecane są również leki – kortykosteroidy miejscowe i kremy immunosupresyjne.

Natomiast jeśli chodzi o estetykę i komfort chorego, czasem zaleca się makijaż permanentny, który zamaskuje zmiany skórne lub stosowane balsamów brązujących czy samoopalaczy.

Albinizm to choroba, którą bardzo trudno wyleczyć. Mimo że odpowiedź na pytanie „jak leczyć bielactwo” może się wydawać rozbudowana, bo żadna z tych metod nie jest w stu procentach skuteczna. Działają one jedynie u części pacjentów, głównie tych w pierwszej fazie choroby. Wciąż poszukiwane jest skuteczne rozwiązanie, które pomoże także tym, których choroba jest już bardziej zaawansowana.

Post Author:

2 Replies to “Leczenie bielactwa”

  1. Grunt to znaleźć lekarza, który już leczy bielactwo u innych pacjentów, a wcale nie jest to takie powszechne. Lepiej nawet dojeżdżać po kilkaset kilometrów, bo wiadomo przecież, że nie są to wizyty co tydzień. Mi dermatolog z Legnicy polecił eksperta z Gdańska, bo sam przyznał, że dla niego to przypadek ściśle encyklopedyczny. Szanuję to, bo mógł przecież ciągnąć kasę i leczyć bielactwo u mnie jak umiał, a jednak był ponad to.

  2. Podobno autoprzeszczep jest często polecany na bielactwo, bo dzięki temu można osiągnąć szybkie efekty, które pozwolą na leczenie skóry, zwłaszcza że terapia nie jest łatwa i nie ma możliwości żeby szybko wyleczyć się z bielactwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 + = 74