Site Loader

Objawy bielactwa

ablinizm

Bielactwo to schorzenie polegające na braku pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Inna jego nazwa to albinizm. Wyróżniamy dwa rodzaje tej dolegliwości – albinizm lokalny (częściowy) i albinizm właściwy (uogólniony). Jak objawia się bielactwo?

Albinosa można poznać dość łatwo. Jego skóra, oczy i włosy znacznie różnią się wyglądem od tych należących do przeciętnego człowieka. Objawy bielactwa obserwuje się już u dzieci, które rodzą się z lekko różowawą skórą. Kolor ten jest wywołany prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Brak pigmentu w skórze powoduje, że pozostaje ona wyjątkowo jasna. To samo dotyczy włosów, które zazwyczaj są białe lub jasnożółte.

Kolor oczu przy bielactwie

Bardzo charakterystyczny dla albinosów jest także kolor oczu. W zależności od ilości pigmentu, przyjmują one jedną z dwóch barw – bladoniebieską lub czerwoną. Jeśli są one delikatnie niebieskie, oznacza to, że zapewniły sobie wystarczającą ilość pigmentu, aby choć lekko zabarwić się kolorem. Jeśli zaś są czerwone, można mieć pewność, że osoba ta nie ma wystarczającej ilości pigmentu i tęczówka jest bezbarwna. Widać natomiast kolor czerwony, ponieważ prześwitują przez nią naczynia krwionośne.

Dla osób chorych na bielactwo bardzo charakterystyczna jest także nadwrażliwość na światło słoneczne, konkretnie na działanie promieni ultrafioletowych. Bardzo często w krótkim czasie reagują na nie stanami zapalnymi skóry, pęcherzami oraz zrogowaceniami.

Bielactwo wrodzone i nabyte

Powyżej znajdują się ogólne wskazówki, jak rozpoznać bielactwo, ale warto też zauważyć, że schorzenie to dzielimy na dwa rodzaje: albinizm wrodzony i albinizm nabyty. Objawy tych dwóch chorób różnią się od siebie.

Jak objawia się bielactwo wrodzone? Często problemami ze wzrokiem: oczopląsem lub światłowstrętem. Charakterystyczne są czerwone oczy (niebieskie częściej obserwowane są u osób z albinizmem nabytym). Chorzy na bielactwo od urodzenia często są także głusi i niemi. W tym schorzeniu pojawia się także czasem tak zwana „skóra leopardzia”, ale – co ciekawe – wyłącznie u mężczyzn.

Jak rozpoznać bielactwo nabyte? Zazwyczaj rozpoczyna się ono powstawaniem na skórze białych plam. Mają one kolor cielisty lub mleczno-kremowy i każda z nich jest otoczona ciemniejszą obwódką. Często zlewają się ze sobą. Mają charakter postępujący – z czasem stają się większe lub jest ich więcej. Zazwyczaj są znacznie wyraźniejsze w czasie cieplejszych pór roku.

Jedną z odmian albinizmu jest piebaldyzm. Charakteryzuje się występowaniem białego lub siwego pasma włosów nad czołem. W tym schorzeniu występują także plamy, głównie na skórze czoła, podbródka, klatki piersiowej, brzucha i kończyn. Czasami pojawia się także odbarwienie tęczówki, podobnie jak w klasycznym albinizmie.

Charakterystyczny jest także albinizm oczny, którego objawy to oczopląs, światłowstręt, zez lub osłabienie ostrości wzroku. W tym przypadku tęczówki czasem są szare.

Objawy bielactwa można zaobserwować dość łatwo. Bardzo charakterystyczny jest kolor oczu, a także wyjątkowo jasne włosy i skóra. Również plamy na skórze mogą być wskazówką, że chory cierpi na albinizm nabyty.

Post Author:

2 Replies to “Objawy bielactwa”

  1. Czerwone oczy u chorych na bielactwo wyglądają naprawdę złowrogo. Takie osoby często mają problemy psychiczne, bo od małego są odtrącane przez społeczeństwo, jako „dziwne”, albo w mniejszych miastach wręcz naznaczone przez szatana i tak dalej. Niewiele pomaga tłumaczenie, że bielactwo to choroba, taka sama jak np. krótkowzroczność, bo ludzie i tak wiedzą lepiej.

  2. Jak się ma bielactwo, to nie można w ogóle wychodzić na słońce. Lepiej w ogóle nie pokazywać się na podwórku jak świeci słońce, bo może się okazać, że szybko powstaną poparzenia i inne kłopoty ze skórą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 41 = 47