Site Loader

Powikłania bielactwa

kobieta cierpiąca na bielastwo

Bielactwo to schorzenie, które pojawia się między 10 a 20 rokiem życia. Czasami może wystąpić nagle, a niekiedy postępuje stopniowo. Na skórze chorych pojawiają się białe plamy: najczęściej na dłoniach, łokciach, nogach. Schorzenie może dać o sobie znać na powierzchni skóry głowy, wówczas we włosach pacjenta widoczne są białe pasma. Jest to wynik rozpadania się komórek barwnikowych.

Schorzenie nie wywołuje żadnego bólu, ale wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu psychicznego, szczególnie u młodych kobiet. Białe plamy nie podlegają opalaniu, dlatego wyraźnie odcinają się od reszty skóry i są widoczne, szpecące.

Przyczyny bielactwa

Bielactwo rozwija się najczęściej u osób, które przeżyły silny i nagły wstrząs psychiczny, a także u osób, które cierpią na cukrzycę. Również osoby, których tarczyca przejawia niekontrolowaną i nieprawidłową aktywność są bardziej, niż inne, narażone na występowanie bielactwa.

Jak dbać o skórę z bielactwem

Osoby, które cierpią na bielactwo powinny dbać o to, aby unikać słońca. Wystawianie zmian o proweniencji albinistycznej jest niebezpieczne dla zdrowia i może doprowadzić do rozwinięcia się licznych skutków ubocznych. Powikłania bielactwa to przede wszystkim nowotwór skóry. Wszystko dlatego, że miejsca dotknięte bielactwem pozbawione są w zupełności melanocytów, a to właśnie one są odpowiedzialne za ochronę przed słońcem. Pamiętajmy więc zawsze o okryciu skóry przed słońcem, a także o używaniu silnych kremów z filtrem.

Leczenie bielactwa

Istnieje kilka sposobów leczenia bielactwa, jednak żaden z nich nie jest do końca skuteczny.  Szczególnie trudno jest walczyć z bielactwem, gdy jest to choroba wrodzona. Stosuje się wtedy często naświetlanie lampami w miejscach dotkniętych schorzeniem, a także autoprzeszczepy skóry, czyli wycina się kawałki skóry z miejsca zdrowego w miejsce chore i dba o rozmnażanie tych komórek.

Nie wszystkie sposoby są bezpieczne. Dlatego zarówno na skutek opalania, jak i leczenia, można spodziewać się, że powikłania po bielactwie zawsze będą występować z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem.

Powikłania po bielactwie

Bielactwo jeszcze do niedawna nie było szczególnie znane, ani zbadane. Dziś jednak wiemy już wiele o skuteczności metod leczenia tego schorzenia, jak i o tym w jaki sposób unikać zagrożeń w postaci powikłań. Powikłania przy bielactwie są bowiem znacznie bardziej groźne, niż samo schorzenie.

Szczególnie uciążliwym powikłaniem jest oczopląs, który utrudnia życie bardziej, niż nieestetyczne białe plamy. Na szczęście istnieją specjalistyczne kliniki, w których leczy się oczopląs.

Z uwagi na to, że w oczach człowieka, który cierpi na albinizm, nie ma melanocytów, pojawia się szybko wstręt na światło. Często także towarzyszą temu zaburzenia psychiczne. Innym schorzeniem, które ma charakter wtórny w stosunku do bielactwa, jest głuchoniemota lub tak zwana leopardzia skóra.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania bielactwa”

  1. Zdecydowanie najczęściej występującym powikłaniem bielactwa jest światłowstręt. Oczopląs jest groźny ale procentowo bardzo rzadki, wręcz na poziomie anegdotycznym, więc nie ma się co nakręcać i spodziewać najgorszego. Znacznie groźniejsze powikłania bielactwa to właśnie nadwrażliwość na światło, która jest zdecydowanie trudna do wyleczenia.

  2. Mój znajomy chory na bielactwo całe lato i pół wiosny chodził w ciemnych okularach i wszyscy go mieli za dziwaka, bo nie dość, że wyglądał inaczej to też się zachowywał – unikał słońca. Potem szybko się zaczęło wydawać, że jest piekielnie inteligentny – przerastał nas o kilka lat. Ciekawe czy to ma jakiś związek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − 34 =