Site Loader
Grzybica pachwin

Leczenie grzybicy pachwin

Swędzące, łuszczące się zmiany skórne w pachwinach i zaczerwienienie skóry mogą być objawem grzybicy pachwin. Częste korzystanie z sauny i nieprzewiewna bielizna ze sztucznych, zwiększających pocenie się materiałów, to pierwszy krok do wystąpienia przykrych dolegliwości skórnych w tej okolicy ciała. 
 
Byłoby idealnie, gdyby każdy, kto zauważy u siebie podejrzaną wysypkę grudkowo-pęcherzykową, udał się niezwłocznie do lekarza. Niestety, dość często odwiedzamy gabinet lekarski za późno, gdy grzybica pachwin rozprzestrzenia się na skórę pobliskich partii ciała lub dołącza się do niej nadkażenie innym rodzajem grzybów, najczęściej drożdżakami (Candida).

Najlepiej zgłosić się od razu do lekarza specjalizującego się w dermatologii, który zna dobrze choroby skóry i posiada duże doświadczenie w tym, jak leczyć grzybicę pachwin, która często mylona jest przez lekarzy ogólnych z łuszczycą lub zmianami na tle typowo bakteryjnym.

Po specjalistycznych badaniach diagnostycznych (mikroskopowa analiza pobranego fragmentu zmiany skórnej), dermatolog opracowuje indywidualne leczenie grzybicy pachwin u szukającego u niego pomocy pacjenta.

Jak leczyć grzybicę pachwin

Najczęściej spotykanymi w terapii grzybicy pachwinowej farmaceutykami są te do stosowania miejscowego. Ich największą zaletą jest bezpośrednie działanie na zmiany grzybicze bez obciążania przewodu pokarmowego i wątroby. Kremy na grzybicę pachwin mogą zawierać substancję przeciwgrzybiczą klotrymazol (łac. clotrimazolum). Niektórzy dermatolodzy zalecają też płyny 1% klotrymazolu. Pozostałe kremy są na bazie innych pochodnych imidazolu, m.in z bifonazolem, bądź takich substancji czynnych, jak chlorowodorek terbinafiny, kwas undecylowy, azotan mikonazolu. 

Ważne, aby kremów przeciwgrzybiczych używać prawidłowo, zgodnie z zaleceniami z ulotki.

Nie można nakładać ich na brudną lub wilgotną skórę. Rygor, jeśli chodzi o higienę osobistą, to warunek niezbędny dla osób, które chciałyby raz na zawsze pozbyć się grzybicy fałdów skórnych w okolicach pachwin. Trzeba również pamiętać o wietrzeniu i nieprzegrzewaniu tej okolicy ciała. Może być to kłopotliwe, gdy nie możemy pozwolić sobie na siedzenie w domu. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie przewiewnej, nieobciskającej bielizny z bawełny – skóra musi oddychać!

Leczenie grzybicy pachwin jest długotrwałeGrzybica pachwin

Pacjenci, którzy cierpią na ten uciążliwy problem, poszukują w Internecie informacji, jak się leczy grzybicę pachwin. Można spotkać się z różnymi obawami, najczęściej związanymi z brakiem efektów leczenia. Warto pamiętać, że efekty nie pojawią się po pierwszym zastosowaniu maści – pozbycie się grzybicy pachwin może trwać nawet kilka tygodni. Jest to trudna do wyleczenie choroba, która może nawracać, jeśli nie zmienimy swoich nawyków higienicznych. Zdarza się też, że potrzebne jest wdrożenie silniejszych leków, najczęściej doustnych leków przeciwgrzybiczych z grupy azoli, np. preparaty flukonazolu. 
 
Pewne jest to, że im dłużej zwlekamy z wizytą w poradni dermatologicznej, tym trudniej będzie nam wyleczyć grzybicę pachwin. Każdy kolejny dzień zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań nieleczonych zmian grzybiczych i wydłuża okres leczenia, gdy są one obarczone dodatkowymi nadkażeniami drożdżakowymi lub bakteryjnymi.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL
2. Panek E., Jankowski S., Zarys mikologii lekarskiej, Volumed, Wrocław, 1998
3. Szepietowski J., Grzybice skóry i paznokci – ABC lekarza praktyka, Medycyna Rodzinna

Post Author:

2 Replies to “Leczenie grzybicy pachwin”

  1. Ludzie myślą, że rozpoczną leczenie grzybicy pachwin i po paru tygodniach będzie po wszystkim. Nic bardziej mylnego. Grzybicę można wyleczyć tylko wtedy gdy nie tylko zastosuje się najlepsze leki, a pacjent szybko zgłosi się do lekarza, ale potrzebne jest też… szczęście. Tak, szczęście, bo często choroba przez długi czas nie ustępuje, mimo że lekarz zrobił wszystko co mógł.

  2. Leczenie grzybicy pachwin to nie szczęście, ale jak myślisz, że uda Ci się całkowicie pozbyć grzybicy, to prawda jest taka, że liczysz na cud. To naprawdę niełatwe i trzeba na to kupę czasu, ale warto spróbować, bo może się okazać, że akurat ten organizm szybciej sobie z tym radzi i ma możliwości na pokonanie grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − 92 =