Grzybica paznokci przyczyny i objawy
Czasem wystarczy pójść na basen, by nabawić się kłopotu w postaci grzybicy paznokci. Przestrzegając kilku podstawowych zasad higieny, można zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzenia. Jeśli jednak, mimo zapobiegania, grzybica się u nas pojawi, odpowiednie leczenie pomoże skutecznie uporać się z problemem.
Przyczyny grzybicy paznokci
Grzybica paznokci to choroba, wywoływana głównie przez dermatofity. Samych przyczyn pojawienia się grzybów pod paznokciami może być naprawdę wiele. Szczególnie narażone na wystąpienie zakażenia są osoby, cierpiące na choroby ogólnoustrojowe. Cukrzyca, otyłość, czy niedokrwistość, to sprzymierzeńcy grzybicy paznokci. Osłabienie odporności organizmu, intensywna kuracja antybiotykowa lub długotrwałe przyjmowanie steroidów, także zwiększają ryzyko zarażenia się grzybicą.
Jedną z głównych przyczyn występowania choroby wciąż jednak pozostaje nieodpowiednia higiena, dlatego należy szczególnie zadbać o pielęgnację dłoni i stóp.
Objawy jakie powoduję grzybica paznokci
Objawy grzybicy paznokci są bardzo charakterystyczne. Warto zaznaczyć, że paznokcie stóp są bardziej narażone na zakażenie, niż paznokcie u dłoni. Niezależnie jednak od tego, gdzie choroba zaatakuje, jej głównym objawem jest zmiana struktury budowy paznokcia. We wczesnym stadium choroby można zauważyć pod paznokciem przebarwienia koloru białego, w bardziej zaawansowanym stadium przyjmują one barwę żółtą, by ostatecznie zbrunatnieć. Przebarwieniom zwykle towarzyszy stwardnienie i zgrubienie płytki paznokcia, a także jej rozwarstwienie i złuszczenie. Jeżeli grzybica rozwija się pod paznokciami stóp, można odczuwać swędzenie skóry oraz ostry, nieprzyjemny zapach.
Leczenie grzybicy paznokci
Grzybica paznokci jest chorobą, na którą łatwo zachorować, natomiast jej leczenie jest trudne i długotrwałe. Najłatwiej pozbyć się grzybicy, gdy zgłosimy się do dermatologa we wczesnym stadium choroby. W takiej sytuacji zwykle wystarczy zastosowanie specjalnego lakieru lub plasterków, zawierających substancje grzybobójcze.
Jeśli choroba jest już bardziej zaawansowana, leczenie grzybicy paznokci może trwać wiele miesięcy, co wymaga od pacjenta skrupulatności i cierpliwości. W większości przypadków wystarczy regularnie stosować leki doustne, najczęściej przyjmowane pulsacyjnie – przyjmuje się lek przez kilka dni, następnie wprowadza się przerwę, po której ponownie przyjmuje się lek i tak aż do skutku.
W szczególnie trudnych przypadkach, gdy zmiany są bardzo rozległe i zaawansowane, poza kuracją farmakologiczną, konieczne jest także szlifowanie płytki paznokcia. W związku z tym jednak, że taki zeszlifowany, osłabiony paznokieć, jest jeszcze bardziej narażony na urazy i zakażenia, stosuje się rekonstrukcję płytki. Proteza wykonywana jest ze specjalnej masy i fizeliny. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na zerwaniu zainfekowanych paznokci.
Zobacz również co należy zrobić gdy zauważymy u siebie objawy grzybicy stóp
Bardzo ważne jest to, że w przypadku grzybicy paznokci wszelkie domowe sposoby są zupełnie nieskuteczne – nawet, jeśli na chwilę złagodzą objawy, to nie usuną problemu. Jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia z grzybicą, koniecznie jak najszybciej zgłośmy się do lekarza.
Profilaktyka pomoże uniknąć grzybicy paznokci
W związku z tym, że leczenie choroby jest procesem złożonym i długotrwałym, o wiele lepiej jest zapobiegać wystąpieniu grzybicy paznokci. Podstawą jest odpowiednia higiena dłoni i stóp. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by po kąpieli wytrzeć skórę do sucha. W okresie letnim, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na nadmierną potliwość, warto sięgnąć po środki z talkiem i specjalne dezodoranty do stóp. Należy unikać częstego malowania paznokci lakierami oraz ciągłego stosowania sztucznych paznokci (żelowych lub akrylowych), ponieważ takie zabiegi znacząco osłabiają płytkę paznokcia, czyniąc ją bardziej podatną na zakażenia.
Jeśli korzystamy z basenu, sauny lub łaźni, koniecznie stosujmy obuwie, by odseparować stopę od posadzki, stanowiącej siedlisko bakterii. Rozwojowi grzybicy paznokci sprzyja także noszenie zbyt ciasnego, nieprzewiewnego obuwia oraz stosowanie skarpet, wykonanych ze sztucznych materiałów.
Bibliografia
1. Nowicki R., Czy grzybica paznokci stanowi wciąż problem terapeutyczny?, Przegląd Dermatologiczny, 1997
2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
3. Malinowska A, Nowicki R., Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna, Dermatologia po Dyplomie, 2014
Nie wiem skąd to paskudztwo się berze ale wiem jak trudno je zwalczyć. Przez prawie rok się męczyłam, smarowałam chyba każdą dostępna maścią nic. Dobrze, że lekarz przepisał mi lek doustny brany w terapii pulsowej. Fajnie, że są takie portale, które piszą o grzybicy i uświadamiają ludziom, że problem jest poważny i trzeba się konsultować z lekarzem.
fakt, przynajmniej rośnie poziom wiedzy 😉 sama zmądrzałam po fakcie, więc selekcjonuję informacje i kieruję się tylko na sprawdzone, medyczne serwisy. co do leczenia, ja na szczęście się ogarnęłam i nie potrzebowałam tak długiej terapii. ale nauczkę zapamiętam do końca życia 🙂
Ja również miałam wielkie oczy jak się dowiedziała, że to grzybica. Obecnie jestem na leczeniu miejscowym ale nie widzę znaczącej poprawy. Jeśli terapia nie zatrzyma choroby poproszę o leczenie doustne.
Ja mam leczenie w pulsach, bo grzybek zdążył się już zadomowić. Mam nawet aplikacje na telefon z lecz paznokcie, żeby nie pomylić dawkowania leku. Teraz nie będę tak lekkomyślny na basenach, saunach itp.
Znam tą aplikację, korzystałam z niej podczas swojego leczenia pulsowego. Bardzo przydatna rzecz. Ja robiłam badania po zakończonym leczeniu, żeby wiedzieć czy problem został całkowicie rozwiązany.Na stronie leczpaznokcie mają fajnego eksperta, można się podpyta co do leczenia.
moje leczenie trwa już jakiś czas i ani lakier ani maści, ani ocet i woda utleniona nie pomogły. To samo dotyczy spirytusu i olejków z drzewa herbacianego. Powtórzyłam badania w labolatorium i dostałam leczenie doustne. Teraz powinno się udać.
Miałam grzybice paznokci stop, bardzo uciążliwy problem, pomogła mi dopiero kuracja u podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie) bo domowe specyfiki zawiodły.