Site Loader

Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu

Łupież to bardzo dokuczliwy problem. Nie tylko sprawia, że skóra głowy wygląda nieestetycznie, ale może być też przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów. Łupież pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jednakże to u panów sprawa bywa zazwyczaj o wiele bardziej problematyczna. Młodzież także boryka się z tym dermatologicznym schorzeniem – kłopot z łupieżem ma co drugi nastolatek w okresie dojrzewania.

Skąd ten łupież?

Winowajcą łupieżu jest mikroskopijny grzyb drożdżopodobny (Pityrosporum ovale), żyjący na powierzchni skóry głowy. Ten grzyb potrzebuje do wzrostu pożywki w postaci kompleksu lipidowego, dlatego też dobrze czuje się i rozwija na skórze o nasilonym łojotoku. Istnieje także wiele innych czynników, które indukują powstawanie lub zaostrzają przebieg łupieżu. Są to czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Do wewnętrznych możemy zaliczyć podłoże genetyczne, niezbilansowaną dietę, zaburzenia hormonalne i emocjonalne. Zewnętrzne czynniki to najczęściej nadmierne używanie kosmetyków do włosów (żele, lakiery do włosów), niewłaściwa pielęgnacja (niedokładne spłukiwanie podczas mycia, rzadka higiena). Przyczyną łupieżu może być takze woda o nieprawidłowych parametrach fizykochemicznych.

Objawy łupieżuLeczenie łupieżu

Objawy łupieżu to białe płatki, które pojawiają się na włosach i ubraniu. Dodatkowo, przy zaawansowanej chorobie mogą się pojawić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędząca skóra głowy i uczucie ściągnięcia. Nierzadko pojawiają się także zaczerwienienia.

Leczenie łupieżu

Z łupieżem można walczyć, bo w obecnych czasach i przy użyciu nowoczesnych specyfików, usunięcie łupieżu nie jest trudne. Zatem jak leczyć łupież, by zastosowane środki były skuteczne, a przede wszystkim szybkie? Rynek proponuje wiele specyfików, które można nabyć w aptekach, a także dobrych drogeriach.

Warto jednak nie kupować najtańszych produktów, ponieważ mogą one nie okazać się tak skuteczne, jakbyśmy sobie tego życzyli

Najbardziej efektywnym sposobem pozbycia się łupieżu jest zastosowanie terapii miejscowej. Przeciwłupieżowe preparaty dzieli się na trzy grupy, biorąc pod uwagę mechanizm powodującym łupież. Są to preparaty przeciwłojotokowe (zmniejszają produkcję sebum przez gruczoły łojowe), preparaty keratolityczne (wpływają na złuszczanie się zrogowaciałej warstwy), preparaty grzybobójcze. Preparaty grzybobójcze to najskuteczniejsze substancje, które pozwalają na zwalczenie przyczyny, a nie tylko samych objawów. Idealnym składnikiem w szamponach jest cyklopiroksolamina, która ma działanie grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Na drugim miejscu lokuje się ketokonazol, który reguluje pracę gruczołów łojowych, oraz ma także właściwości przeciwzapalne. Jednakże jego długotrwałe stosowanie może w efekcie doprowadzić do nieprzyjemnego świądu oraz przetłuszczania lub przesuszania się włosów. Z innych substancji grzybobójczych możemy wyróżnić: pirytionian cynku, oktopiroks, siarczki selenu.

Przed zastosowaniem preparatów na łupież, ważne jest, by zapoznać się dobrze z instrukcją dołączoną do produktu, ponieważ efektywność zależy od substancji w nich zawartych i sposobu ich używania

Najczęściej tego rodzaju szampony używa się przez okres 2 do 4 tygodni, od 2 do 3 razy w tygodniu. Istnieją także domowe, naturalne sposoby w walce z łupieżem. Nie należy jednak tylko na nich bazować, ale mogą one stanowić dobre uzupełnienie w leczeniu. Domowe sposoby na łupież to delikatny masaż skóry głowy, szczotkowanie, regularna pielęgnacja, stosowanie maseczek przeciwłupieżowych. Trzeba pamiętać o tym, że jak się leczy łupież, terapia musi być dobrze dobrana, systematyczna i kompleksowa – wtedy mamy największe szanse na powodzenie.


Bibliografia

1. Grimalt R., A practical guide to scalp disorders, Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings, 2007
2. Zygmunt Adamski, Małgorzata Deja, Leczenie łupieżu owłosionej skóry głowy, Dermatologia estetyczna, 2005

Post Author:

2 Replies to “Leczenie łupieżu”

  1. Leczenie łupieżu przez lekarza jest znacznie bardziej efektywne. Zauważyliście, że praktycznie od razu po odstawieniu nizoralu lub innych szamponów łupież wraca znowu? Prawie każdy tak ma, więc lepiej iść do dermatologa i szybko wdrożyć właściwe leki na receptę na łupież.

  2. A ja proponuje Wam wszystkim naturalne leczenie łupieżu. Dobrze działa posmarowanie głowy jajkiem. Świeże kurze jajko musi być jednak gospodarskie. Należy je trzymać na głowie jak najdłużej, a potem dokładnie spłukać, bo to też jest ważne w leczeniu łupieżu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 3 = 10