Leczenie trądziku pospolitego
Bardzo wiele osób zmaga się z popularną chorobą, jaką jest trądzik pospolity. Dotyka ona obecnie nie tylko nastolatków, ale także osoby starsze. Czym jest ta dolegliwość oraz w jaki sposób można ją wyleczyć? Trądzik pospolity jest bardzo powszechną chorobą, która występuje najczęściej u nastolatków. Za powstanie trądziku odpowiedzialne są hormony płciowe, których w okresie dojrzewania jest znacznie więcej w organizmie. Jednak w ostatnim czasie możemy również zauważyć występowanie trądziku pospolitego u starszych osób.
Niestety lekarze wciąż nie znają przyczyny powstania tej choroby u tej grupy pacjentów. Zdecydowanie można w tym przypadku wykluczyć nagły wzrost hormonów płciowych, jednak powstanie tej choroby u osób starszych przypisuje się często predyspozycjom genetycznym, czy też przyjmowaniu niektórych leków.
Należy mieć świadomość, że przykładowo leki antydepresyjne mogą przyczynić się do powstania trądziku u starszych osób
Wywołać go może także nadmierny stres. Jednak jak leczyć trądzik pospolity?
Efekty leczenia trądziku pospolitego
Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż leczenie trądziku pospolitego często bywa bardzo trudne. Jego rezultaty możemy zauważyć dopiero po kilku miesiącach terapii. Jednak warto podjąć się tego leczenia, ponieważ dzięki temu zyskamy nie tylko zdrową cerę, ale również nasze samopoczucie będzie znacznie lepsze. Warto wiedzieć, że istnieją dwa sposoby leczenia trądziku pospolitego. Możemy poddać się leczeniu miejscowemu lub też leczeniu ogólnemu.
Leczenie miejscowe trądziku pospolitego
Leczenie miejscowe stosowane jest zazwyczaj wtedy, gdy objawy choroby nie są bardzo nasilone. W tego rodzaju leczeniu bezpośrednio na skórę stosuje się różnorodne preparaty, które najczęściej mają postać kremów, a także żelów oraz maści. Należy je stosować bezpośrednio na zmiany na naszej skórze. Do tego typu preparatów możemy zaliczyć leki, które mogą zawierać między innymi pochodne witaminy A czyli retinoidy, a także kwas azelainowy. Również bardzo popularnym składnikiem wspomnianych leków jest nadtlenek benzoilu. Stosowane są także w składzie niektórych maści antybiotyki, takie jak między innymi klindamycyna oraz erytromycyna.
Leczenie ogólne trądziku pospolitego
Z kolei jeżeli poddaliśmy się leczeniu miejscowemu i niestety nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów, należy zastosować silniejsze środki. W tym celu powinno się poddać pacjenta leczeniu ogólnemu. Jest to forma leczenia, która doskonale sprawdza się w przypadkach, gdy choroba jest bardzo nasilona. Wówczas wszelkie leki stosowane są doustnie. Należą do nich między innymi antybiotyki, takie jak minocyklina oraz doksycyklina, a także tetracyklina.
W szczególnych przypadkach wielu specjalistów zaleca także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ tego typu leki charakteryzują się działaniem antyandrogennym
Również bardzo wiele osób przyjmuje izotretinoinę. Trądzik jest bardzo powszechną chorobą, która niestety dotyka coraz więcej osób. Zatem warto wiedzieć, jak się leczy trądzik pospolity, aby podczas wystąpienia jego objawów dokładnie wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim poradzić.
Bibliografia
1. Stone K., Real Solutions for Adult Acne, 2017
2. Krasowska D., Etiopatogeneza i obraz kliniczny trądziku pospolitego, 2006
3. Dziankowska-Bartkowiak B., Dadoush D., Etiopatogeneza trądziku pospolitego — czy dieta jest ważnym czynnikiem, 2004
Trądzik jest bardzo powszechną chorobą – niestety. Borykam się z nim od lat a nie mam już nastu. Trochę mi pomogły tabletki 4akne, trochę szałwia i na pewno sporo daje zmiana diety. Każdy musi znaleźć swój złoty środek.
Przebarwienia po trądziku są przykrą pamiątką po okresie dojrzewania. Szalejące hormony u nastolatków są przyczyną pojawiania się ropnych wyprysków, po których nierzadko zostają blizny i ciemniejsze plamy na skórze. Plamy po trądziku można usunąć na kilka sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Niewielkie przebarwienia potrądzikowe znikają po zastosowaniu specjalnych kremów i maści na blizny, a nieco większe plamy przestają szpecić twarz, gdy zastosuje się peeling kwasowy lub mikrodermabrazję. W przypadku intensywnych, ciemnych przebarwień, powinno się postawić na ich usuwanie laserem.