Site Loader

Łupież pstry – leczenie domowe

leczenie domowe łupieżu

Łupież pstry to powierzchowne zakażenie wierzchniej warstwy skóry, a więc naskórka. Można je rozpoznać po żółtobrunatnych plamach na ciele. Najczęściej występuje na klatce piersiowej, ale zdarza się, iż może być widoczne także na powierzchni całego tułowia, szyi, czy owłosionej skórze głowy, pod włosami. Główną przyczyną łupieżu pstrego są tak zwane grzyby drożdżopodobne. Takie zakażenie skóry występuje najczęściej w okresie dojrzewania. Rzadziej spotykane jest u młodszych dzieci. Niestety choroba ta ma skłonność do nawrotów. Jak zatem radzić sobie ze schorzeniem jakim jest łupież pstry domowymi sposobami?

Istnieje kilka sposobów leczenia: lekami na receptę, ale na szczęście w większości przypadków wystarcza domowe leczenie preparatami bez recepty, a więc na łupież pstry leczenie domowe jest wystarczające.

Po pierwsze powinniśmy bardzo pielęgnować swoją skórę. Świetnym i niezwykle skutecznym sposobem jest mycie całego ciała w szamponie przeciwłupieżowym do włosów. Ten sposób na prawdę czyni cuda. W aptece dostępne są różnorodne maści przeciwgrzybicze, które nie wymagają recepty. Bardzo ważne jest, aby smarować zmienione miejsca kilka razy dziennie. Należy pamiętać, iż sumienne przeprowadzanie kuracji daje nam 90% szansę na to, że chorobę wyleczymy i nie wróci. Dlatego starajmy się pamiętać i regularnie używać maści oraz kremów, a leczenie domowe sumiennie przeprowadzane pomoże nam poradzić sobie ze schorzeniem, jakim jest łupież pstry.

Ponadto dostępne są różnego rodzaju specjalne emulsje, którymi nacieramy zakażone miejsca, po czym odczekujemy kilka minut i je spłukujemy. Jednym ze skutecznych domowych sposobów jest mycie ciała szamponem z dodatkiem olejków do aromaterapii. Może to brzmieć zabawne, ale okazuje się skuteczne. Innym „babcinym”, a sprawdzonym zresztą sposobem jest nacieranie ciała świeżym czosnkiem. Czosnek wyciskamy przez praskę, a następnie robi z niego maseczkę, którą następnie nakładamy na jakiś czas na zakażone fragmenty ciała. Potem spłukujemy.

Zdarza się, że przy schorzeniu, jakim jest łupież pstry, występuje świąd. Powinniśmy pamiętać, iż nie należy drapać swędzących miejsc. Możemy jedynie tylko zaognić ten stan. Kolejna rada jest taka, by nawet jeśli uda nam się poradzić z chorobą i wydaje nam się, że została zaleczona, dalej stosować kurację profilaktyczną. Jak już wcześniej wspomniano, łupież pstry lubi powracać, a zwłaszcza, kiedy warunki mu sprzyjają, czyli na przykład w wilgotną, ciepłą pogodę. Zazwyczaj odradza się tłuste, bądź oleiste preparaty, gdyż zapychają one pory. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja latem, kiedy świeci słońce. Należy smarować się kremami ochronnymi przed promieniowaniem UV. Ponadto nie zaleca się chorym na uczęszczanie do solarium.

Kluczowa jest także odpowiednio utrzymywana higiena osobista. Trzeba dbać o swoje ciało i nie dopuszczać na przykład do przepocenia się. Schorzenie to uwielbia bowiem wilgotne środowisko. Latem warto zainwestować w przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, na przykład bawełny, czy lnu, a unikać wszelkich sztucznych materiałów, lycry, czy poliestru. Należy oczywiście często zmieniać bieliznę i dbać o utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Należy zatem stosować odpowiedni środki do mycia skory, zapytaj o nie w aptece, bądź drogerii.

Jak się okazuje łupież pstry i leczenie domowe tego schorzenia, wcale nie muszą być takie straszne i uciążliwe. Domowych sposobów na leczenie łupieżu pstrego być może nie jest wiele, ale z pewnością w wielu przypadkach są na prawdę efektywne. Jednak jeśli przez długi czas sami na własną rękę nie potrafimy zaradzić schorzeniu, nie warto zwlekać, a należy szybko udać się do specjalisty.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2