Site Loader

Kurzajki (brodawki) to zmiany na skórze, które są zazwyczaj powodowane przez różne szczepy wirusa, zwanego brodawczakiem ludzkim. Choć nie są one niebezpieczne, to jednak mogą powodować duży dyskomfort, a dodatkowo są bardzo zaraźliwe. Dlatego też warto wiedzieć, jak wyglądają kurzajki na stopach, by szybko je rozpoznać i zlikwidować.

Jak rozpoznać kurzajki na stopach

Kurzajki mogą mieć różną formę. Niektóre zmiany, takie jak brodawki nitkowate, wyglądają zwykle jak wypukłe pieprzyki, ale zdarzają się także inne ich rodzaje. Ja rozpoznać kurzajki na stopach? Na stopach znajdują się zwykle tak zwane kurzajki podeszwowe lub mozaikowe. Są one zazwyczaj trochę wypukłe lub płaskie – często wyglądają jak „dziury”, które dodatkowo zostały czymś zabrudzone. W przypadku brodawek mozaikowych zmiany mogą być większe, niż dwa centymetry średnicy. Zazwyczaj brodawka tego typu to po prostu skupisko zwykłych brodawek podeszwowych.

Nawracające kurzajki na stopach

Kiedy spróbuje się naruszyć kurzajkę, na przykład podczas próby wycinania, wtedy można zauważyć, że składa się ona między innymi z malutkich wyrostków, które są wrośnięte w skórę korzonkami mniej więcej o grubości włosa. Właśnie z tego powodu tak trudno pozbyć się kurzajki – podczas próby jej wycinania często zostają pojedyncze elementy, dzięki czemu brodawka może bardzo szybko powrócić do swojej poprzedniej wielkości. Brodawki często powodują ból podczas chodzenia. Pomimo charakterystycznego wyglądu, kurzajki często bywały mylone z innymi schorzeniami dermatologicznymi. Pomylić je można na przykład z grzybicą, która również często jest przyczyną dyskomfortu podczas poruszania się. Źle zdiagnozowana kurzajka oznacza zwykle długo trwającą kurację bez żadnych efektów. Objawy kurzajek na stopach obejmują zwykle również szybkie powiększanie się tego typu zmiany. Początkowo kurzajka nie przypomina zwykle swojej „dorosłej” formy. Łatwo ją wtedy pomylić z innymi zmianami chorobowymi lub nawet z odciskiem. Ale kurzajka rośnie zwykle bardzo szybko i wtedy widać już wszystkie jej cechy charakterystyczne.

Leczenie kurzajek na stopach

Kiedy kurzajka zostanie już rozpoznana należy rozpocząć jej leczenie. Usuwanie brodawki może być długotrwałym procesem. Jedną zmianę zazwyczaj usuwa się łatwo, jednak nawet terapia laserem nie daje gwarancji, iż w innym miejscu nie pojawi się za chwilę nowa brodawka. Inną stosowaną metodą jest usuwanie brodawki chirurgicznie, jednak jest ona bardzo inwazyjna. Samodzielnymi metodami usuwania kurzajek, które można przeprowadzić w domu, są zamrażanie i usuwanie zmiany poprzez jej złuszczenie. Obie metody zazwyczaj dają dobre efekty, zwłaszcza wtedy, gdy kurzajka została wcześnie zdiagnozowana. Metody te są jednak mniej wskazane w przypadku, gdy kurzajek jest dużo – wtedy lepiej udać się do specjalisty. Zamrażanie kurzajki polega na zastosowaniu zamrażającego środka dokładnie w taki sposób, jak jest to przedstawione w ulotce. Podobnie ma się sprawa ze środkami złuszczającymi, takimi jak kwas salicylowy. Istotne jest to, by używając tych środków nie uszkodzić przy okazji zdrowych partii skóry.

Post Author:

One Reply to “Objawy kurzajek na stopach”

  1. Złuszczanie kurzajki na stopie trzeba wykonać do końca. Bo przecież nie jest tak, że od razu się problemy z kurzajkami skończą. Trzeba przede wszystkim usunąć też korzeń kurzajki, a resztę jak najdokładniej złuszczyć. Tylko dzięki temu można ją usunąć do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 18 =