Site Loader

Objawy łupieżu

Objawy łupieżu

W zasadzie nie ma dnia, podczas którego we wszystkich telewizjach, na każdym kanale, nie byłyby reklamowane produkty przeznaczone do walki z łupieżem. Najbardziej rozpowszechnione są wszelkie szampony do codziennego stosowania. Nie zmienia to jednak faktu, że opracowywane są coraz to nowe metody leczenia tego schorzenia, co dowodzi wysokiego poziomu skomplikowania tej dolegliwości.

Jak objawia się łupież?

Sprawa rozpoznania schorzenia jest prosta. W zasadzie każdy człowiek może bez trudu zdiagnozować u siebie wystąpienie tego problemu. Najczęstszą oznaką łupieżu jest pojawienie się białych drobinek na naszych włosach, ale także ramionach. Objawy łupieżu są naprawdę łatwe do rozpoznania. Co jednak powoduje tę nieprzyjemną dolegliwość?

Głównym czynnikiem jest powstanie zakażenia na skórze naszej głowy grzybem z rodzaju malassezia spp. Chociaż występuje on u wszystkich ludzi, to jednak jego nadmierny rozrost zaczyna właśnie powodować łupież

To jak objawia się łupież jest powszechnie znane, ale każdy powinien pamiętać o tym, że jeżeli pojawił się on nagle, a wcześniej go nie mieliśmy, to należy się tym zainteresować i poszukać powodu, dla którego łupież u nas wystąpił.

Przyczyny łupieżuObjawy łupieżu

Istnieje wiele czynników, które znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się łupieżu. Można je dodatkowo podzielić na czynniki powodowane przez nasze otoczenie oraz na czynniki powodowane przez nas samych. Do pierwszej grupy zalicza się zbyt częste używanie kosmetyków, a więc wszelkich żeli lub lakierów do włosów, bardzo częste noszenie nakryć głowy, nieprawidłowe dbanie o higienę naszych włosów(zbyt szybkie spłukiwanie szamponu), albo korzystanie z wody, która ma nieprawidłowe właściwości. Do czynników „wewnętrznych” należy zaliczyć niewłaściwą dietę, nadmierne spożywanie alkoholu, narażanie się na zbyt duży stres, ale także może wynikać to z zaburzeń gospodarki hormonalnej lub z predyspozycji genetycznych.

Dodatkowe informacje na temat przyczyn łupieżu – kliknij tutaj

Łupież suchy i łupież tłusty

Wcześniej omówione objawy nie zawierały jeszcze jednego ważnego aspektu. To jak się objawia łupież, to nie tylko pojawienie się białych drobinek na naszych włosach. Jest to bowiem oznaka wyłącznie tak zwanego łupieżu suchego, natomiast istnieje jeszcze łupież tłusty. Jest on dużo poważniejszy i różni się od suchego występowaniem swędzenia skóry głowy; następuje ponadto dużo silniejsze nawarstwienie się tłustych „łusek” na głowie osoby chorej, a w efekcie prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Z uwagi na to wszystko należy bardzo uważnie przyglądać się wszelkim zmianom na naszej głowie, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować i nie pozwolić na rozwój tego dokuczliwego schorzenia. Chociaż łupież nie jest jakimś szczególnie niebezpiecznym schorzeniem, to jednak potrafi bardzo człowiekowi dokuczyć. Dbajmy więc o higienę naszych włosów oraz poddawajmy się stale naszej własnej kontroli.


Bibliografia

1. Zygmunt Adamski, Małgorzata Deja, Leczenie łupieżu owłosionej skóry głowy, Dermatologia estetyczna, 2005
2. Schmidt A., Malassezia furfur: a fungus belonging to the physiological skin flora and its relevance in skin disorders., 1997
3. Lebwohl M.G., Heymann W.R., Berth-Jones J., Coulson I., Leczenie chorób skóry, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2009

Post Author:

2 Replies to “Objawy łupieżu”

  1. Najgorzej jest jak łupież suchy przekształci się w łupież tłusty. Bo tego już nie da się wyleczyć szamponem przeciwłupieżowym. Trzeba iść do dermatologa i lekarz dobierze właściwe leki, a także pokieruje terapią. Trzeba się jednak się przygotować na to, że taka terapia będzie bardzo długa.

  2. Wystarczy założyć coś ciemnego, jakieś ubranie i od razu wiadomo jakie są objawy łupieżu. Ale fakt jest też taki i to mało znany, że często trzeba zmieniać pościel, bo łupież ponownie zarazi skórę i nie można na to pozwolić. Łupież powinien być usuwany i utylizowany jak najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 77 = 78