Objawy świerzbu
Świerzb jest chorobą skóry. Jest to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez świerzbowiec ludzki. Jest to pasożyt, który żyje w ludzkiej skórze.
Jak objawia się świerzb?
Choroba spowodowana jest przez pasożyty, a właściwie przez odchody, które zostawiają one w ludzkiej skórze. Odchody te powodują reakcję alergiczną, w wyniku której pojawiają się objawy świerzbu.
Ze świerzbem związane jest przede wszystkim bardzo silne swędzenie ciała
Jest to charakterystyczne dla zarażonych tym pasożytem, że nie mogą przestać się drapać. Dlatego też za objawy świerzbu uważa się przeczosy. Są to linie na ciele, powstałe właśnie w skutek drapania. Ponadto, na ciele powstają grudki, a także pęcherzyki, które często są rozrywane wskutek drapania. Objawy świerzbu najbardziej widoczne są w kilku konkretnych częściach ciała. I tak na przykład zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia swędzącej wysypki istnieje na dłoniach oraz łokciach i pachach. Ponadto, szczególnie u mężczyzn, świerzb pojawia się dosyć często na narządach płciowych. U kobiet natomiast, często dochodzi do zakażenia w rejonie piersi.
W niektórych sytuacjach objawy choroby szczególnie się nasilają. Jest tak na przykład po kąpieli. Wtedy chory odczuwa szczególną potrzebę ciągłego drapania swędzącej skóry
Co więcej, objawy choroby zwykle nasilają się w nocy. Dlatego też, często badani drapią się przez sen, zupełnie nieświadomie. Swędzenie przy występowaniu świerzbu jest zwykle tak silne, że chory nie jest w stanie powstrzymać się od drapania. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ drapanie utrudnia leczenie. Świerzb rozprzestrzenia się bardzo łatwo, dlatego też, drapiąc się w zarażonym miejscu, na palcach zostają larwy świerzbowca, a także jego odchody, które w łatwy sposób przeniesione zostaną prawdopodobnie na inne części ciała.
Diagnoza świerzbu
Z reguły do rozpoznania świerzbu wystarczy opis objawów przez pacjenta. Każdy lekarz wie jak się objawia świerzb, a jego objawy są dosyć charakterystyczne. Ponadto, czasami przeprowadza się rozmowy z osobami z otoczenia chorego. Świerzb jest chorobą zakaźną, przez co jeśli ktoś z ludzi, z którymi badany przebywa na co dzień, jest zarażony, zwiększa się prawdopodobieństwo, że pasożyt zadomowił się także u niego.
Leczenie i profilaktyka świerzbu
W leczeniu świerzbu stosuje się przede wszystkim kilka rodzajów maści. Wykazano ich stosunkowo dużą skuteczność, jednak ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się po ciele pasożyta, leczenie zwykle trwa dosyć długo. Jeśli chodzi o środki ostrożności, które należy zachować, aby nie musieć martwić się tym jak objawia się świerzb, to przede wszystkim unikanie bliskiego kontaktu z osobami zarażonymi pasożytem świerzbowca. Nie zawsze jest to niestety proste, ponieważ dopiero po kilku tygodniach od zarażenia pojawiają się objawy. Natomiast zarazić można się nawet wtedy, gdy objawy świerzbu jeszcze się nie pojawiły. Co więcej, gdy dojdzie już do zarażenia i niezbędne jest leczenie, należy pamiętać, że powinny zostać mu poddane wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego.
Bibliografia
1. Mała encyklopedia zdrowej i pięknej skóry, Piękna od A do Z, Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Twój Styl, Agencja Reklamowo-Wydawnicza Alter-Ego, 2006
2. Zalewska A., Janusz J., Zastosowanie doustne iwermektyny w leczeniu świerzbu, Przegl Dermatol, 2003
Mam świerzb pod pachami i to jest jakaś makabra. Wyglądam jak jakaś małpa, ciągle mnie coś swędzi i chcę się drapać pod pachą, co oczywiście wśród ludzi nie jest dobrze odbierane. A z drugiej strony żadne drapanie nie przynosi rezultatu i nic nie zmienia w stosunku do wszystkiego.
Najgorsze to drapać się przy świerzbie, bo w ten sposób tylko powiększasz objawy. Trzeba pamiętać, że świerzb sam w sobie rozwija się jeszcze bardziej właśnie wtedy, gdy zaczynasz się drapać, więc trzeba to przeżyć i przede wszystkim zmusić się do tego, żeby starać się w ogóle nie reagować na świerzb.