Site Loader
objawy znamion barwnikowych

Objawy znamion barwnikowych

W ostatnich latach na świecie znacznie zwiększyła się liczba osób zapadających na nowotworowe choroby skóry. Ma to w dużej mierze związek z jeszcze niedawną modą na mocną opaleniznę, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 

 

Dużo osób nierozważnie korzysta z kąpieli słonecznych oraz solarium, nie zdając sobie przy tym sprawy, że w późniejszych latach może być to powodem występowania znamion na skórze, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się nowotworów złośliwych. Każdy człowiek powinien więc posiadać wiedzę dotyczącą tego, jak rozpoznać znamiona barwnikowe, ich typy oraz zagrożenia, jakie za sobą niosą, co może być kluczowe dla szybkiej diagnostyki i całkowitego wyleczenia.

Rodzaje zmian barwnikowych

Istnieje wiele typów znamion barwnikowych, które w różnym stopniu cechują się ryzykiem transformacji nowotworowej. Możemy wyróżnić między innymi znamiona wrodzone, łagodne znamiona barwnikowe, atypowe znamiona barwnikowe, zespoły znamion dysplastycznych, znamiona Beckera czy znamiona błękitne.

Warto też wiedzieć, jak objawiają się znamiona barwnikowe w początkowej fazie

Zazwyczaj znamiona barwnikowe są odgraniczonymi od reszty skóry plamami lub guzkami. Ich kształt jest zazwyczaj sprawą indywidualną i w dużej mierze zależy od miejsca, gdzie występują oraz jak często obszar ten wystawiany był na działanie promieni słonecznych czy solarium. Kolor znamion jest różny w zależności od ich typu i może być brązowy, czarny, niebieski lub nieznacznie różniący się od koloru skóry.

Niebezpieczne objawy znamion barwnikowychobjawy znamion barwnikowych

Kluczowe wydaje się wiedza na temat tego, jakie są objawy znamion barwnikowych, które często mogą przerodzić się w nowotwory skóry. O ile znamiona barwnikowe wrodzone rzadko mają tendencję do transformacji nowotworowej, tak przy znamionach nabytych warto zachować szczególną uwagę i dokładnie obserwować wszystkie zmiany w ich obrębie. Z całą pewnością trzeba zwracać uwagę na występowanie dwóch znamion barwnikowych, czyli na atypowe znamiona barwnikowe oraz plamy soczewicowate, gdyż oba typy znamion wykazują się wysokim ryzykiem transformacji nowotworowej w kierunku czerniaka złośliwego.

Atypowe znamiona barwnikowe charakteryzują się bardzo nieregularnym kształtem, nierównymi brzegami i zmianami koloru w ich obrębie. Zauważenie u siebie znamion wykazujących się tego typu cechami, powinno skutkować natychmiastowym udaniem się do lekarza dermatologa i całkowitą ochroną przed promieniami słonecznymi

To samo dotyczy posiadaczy plam soczewicowatych, które mają jednak zupełnie inną postać niż atypowe znamiona barwnikowe. Są jednak one równie niebezpieczne, a dodatkowo ich wygląd nie wzbudza zazwyczaj żadnych podejrzeń, często są też mylone z piegami. Plamy soczewicowate to liczne i drobne plamy o zabarwieniu brunatnym, większe od piegów. Podczas wystawiania ich na działanie promieni słonecznych, mogą przybierać ciemniejszą barwę, co powinno wzbudzić podejrzenia i być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Tak naprawdę żadne ze znamion na ciele nie powinno być bagatelizowane, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Nawet przy występowaniu znamion barwnikowych, które nie mają tendencji do transformacji w nowotwór, trzeba zachowywać szczególną uwagę oraz chronić je przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych.


Bibliografia

1. A. Bieniek, M. Cisło, A. Jankowska-Konsur, Nowotwory skóry: klinika, patologia, leczenie
2. Stander Ch., Zarys dermatologii i wenerologii, Urban& Partner, Wrocław, 1999
3. Czerniaki skóry – zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, Przegląd Dermatologiczny, 2009

Post Author:

2 Replies to “Objawy znamion barwnikowych”

  1. Wystarczy po lecie pokazać się w gabinecie dermatologa, żeby obejrzeć sobie wszystkie znamiona barwnikowe. To znaczy dermatolog obejrzy i ma jeszcze takie specjalne urządzenie powiększające z lampą, które pozwala obejrzeć znamiona barwnikowe i przede wszystkim stwierdzić czy nie są groźne dla organizmu.

  2. Chyba każdy u siebie potrafi rozpoznać pieprzyk, ale warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie a właściwie praktycznie często ani jedno ze znamion barwnikowych nie jest groźne. Nie ma co panikować, bo kiedyś się mówiło, że każdy pieprzyk to rak skóry, ale powstrzymany przez organizm. Guzik, bajki i nic więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1