Site Loader
leki na pokrzywkę

Pokrzywka to schorzenie dermatologiczne, często kojarzone z niemowlętami, tak naprawdę jednak może dotknąć osoby w każdym wieku. Leczenie pokrzywki nie jest łatwe, jest to schorzenie bardzo uciążliwe, mało estetyczne, zwłaszcza gdy pojawia się w widocznych miejscach, na przykład na twarzy, a przy tym nie wiadomo, co tę chorobę powoduje – teoretycznie może więc ona dotknąć każdego.

Co więcej, w niektórych przypadkach pojawia się tylko incydentalnie, inne osoby może zaś nękać przez całe lata. Warto więc na wszelki wypadek znać przynajmniej podstawowe informacje na temat tego schorzenia i wiedzieć, jak się leczy pokrzywkę. Jest to ważne tym bardziej, że schorzenie to wiąże się nie tylko z mało estetycznym wyglądem, dokuczliwym obrzękiem czy nawet opuchlizną, które powodują dyskomfort oraz szczególnie uciążliwym swędzeniem. W niektórych przypadkach choroba ta, szczególnie w zaostrzonej postaci, może zagrażać życiu – jeśli obejmie język i gardło, opuchlizna utrudnia oddychanie, a to może być bezpośrednim zagrożeniem życia chorego.

Sposoby leczenia pokrzywki

To, jak leczyć pokrzywkę, zależne jest przede wszystkim od wywołujących ją przyczyn. Jeśli choroba ta pojawia się u kogoś na skutek czynnika, który można wyodrębnić, na przykład na skutek stresu, albo jako reakcja alergiczna; na stosowanie niektórych leków, albo pierwsze truskawki – leczenie opiera się przede wszystkim na zapobieganiu. Najprościej będzie unikać czynnika, a jeśli nie jest to możliwe w przypadku pokrzywki alergicznej, należy zażywać wapno.

Leczenie tej dolegliwości jest też mocno uzależnione od nasilenia jej objawów. Jeśli nie są one dokuczliwe, czasem wystarczy wyżej wymienione wapno, a zmiany chorobowe same znikają po kilku dniach i nie jest potrzebne bardziej zaawansowane leczenie. Oczywiście trzeba unikać drapania wysypki, jakkolwiek nie jest to łatwe. W cięższych przypadkach jednak konieczne może być przyjmowanie preparatów doustnych, rzadziej maści. Ponieważ jednak środki, które stosuje się w takich przypadkach – glikokortykosteroidy – mogą wywoływać w organizmie szereg niepożądanych skutków ubocznych, stosuje się je tylko w ciężkich przypadkach, kiedy pokrzywce towarzyszy obrzęk naczyniowo-ruchowy, a więc zagrożone jest życie pacjenta. Takie leczenie jednak nie może trwać długo ze względu na zły wpływ tych środków na organizm.

Domowe sposoby na pokrzywkę

Pokrzywkę można także leczyć domowymi sposobami, oczywiście jednak tylko jej lekkie postacie. Wówczas leczenie opiera się przede wszystkim na złagodzeniu dokuczliwych objawów, którymi są: obrzęk, uczucie gorąca i najbardziej uciążliwe: swędzenie. Trzeba zaobserwować, co wzmaga objawy, czasem jest to na przykład używanie agresywnych środków myjących, nadmierna ekspozycja na słońce – i unikać ich. Ulgę przynosi przykładanie kompresów z lodem, a także zimnej wody. Powstałe bąble dobrze jest smarować preparatem nawilżającym, najlepiej delikatnym i o naturalnym składzie. Dobrze działa też sok z cebuli, którym można smarować się bezpośrednio, bądź robić kompres.

Post Author:

2 Replies to “Leczenie pokrzywki”

  1. Najlepsze jest to, że robienie pokrzywki to zupełnie co innego, taka dziecięca zabawa. A teraz często się słyszy, że niby robienie pokrzywki ma zapobiegać chorobie dermatologicznej o tej samej nazwie. Nie wiem czy mam się z tego śmiać czy płakać.

  2. Najlepszy domowy sposób na pokrzywkę to używanie lodu. Ale ważne jest aby w czasie tych okładów nie dotykać pokrzywki bezpośrednio lodem. Lepiej żeby był w coś owinięty, co pozwoli na delikatny kontakt, a nie uderzenie zimna, które może zaostrzyć objawy pokrzywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + = 23