Site Loader
powikłania pokrzywki

Pokrzywka to dość niejednolita grupa chorób. Jej przyczyny są bardzo zróżnicowane, często nieznane. Objawy natomiast są podobne: charakterystyczny dla tej choroby jest tak zwany „bąbel pokrzywkowy”.

Zazwyczaj dolegliwość ta jest związana z reakcją alergiczną, ale nie jest to reguła. Dwa podstawowe rodzaje pokrzywki, jakie wyróżniamy, to pokrzywka ostra (jej okres trwania to maksymalnie sześć tygodni) i pokrzywka przewlekła (trwa ona dłużej niż sześć tygodni). Może się ona pojawić po określonych lekach (pokrzywka polekowa) czy uczuleniu wywołanym żywnością (pokrzywka pokarmowa). Jej nazwa pochodzi natomiast od znanej rośliny – pokrzywy, której poparzenie wygląda podobnie jak objaw choroby.

Objawy pokrzywki

Objawy pokrzywki są dość wyraźne, a terapia odpowiednimi lekami, w której istotne jest także unikanie alergenu, mało skomplikowana. Czasem – zwłaszcza gdy pokrzywka nie jest leczona – może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są powikłania pokrzywki?

Powikłania przy pokrzywce

Pierwsze jest najmniej groźne dla zdrowia, ale wyjątkowo uciążliwe – jest to swędzenie. Powikłania przy pokrzywce są spowodowane obrzękiem naczynioruchowym.

Druga możliwa konsekwencja pokrzywki to trudności w oddychaniu. Powikłanie to pojawia się w bardziej poważnych przypadkach pokrzywki. Ryzyko problemów z oddychaniem pojawia się wówczas, kiedy obrzęk jest wewnątrz jamy ustnej lub gardła. Czasem prowadzą nawet do utraty przytomności, dlatego każdy obrzęk gardła należy skonsultować z lekarzem.

Jednak najbardziej poważne powikłania po pokrzywce to te związane z ryzykiem wstrząsu anafilaktycznego. To nagła i bardzo ciężka reakcja, zazwyczaj alergiczna. Może prowadzić nawet do zgonu pacjenta. Zwykle wiąże się on też z innymi objawami: obrzękiem górnych dróg oddechowych, swędzącą wysypką i dużym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Pacjentom ze wstrząsem często kręci się w głowie, a czasami tracą także świadomość. Anafilaksja przebiega bardzo szybko i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Inne objawy, które często poprzedzają wstrząs to nudności, wymioty, kołatanie serca i duszności.

Występowanie pokrzywki

Warto wiedzieć, jakie są powikłania pokrzywki, ponieważ choroba ta dotyka około piętnastu, a nawet dwudziestu procent społeczeństwa. Często jest ona pierwszym objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego należy skontaktować się ze specjalistą (lekarzem dermatologiem) już kiedy zauważymy pierwsze objawy choroby. Oprócz odpowiednich leków, które zaleci nam lekarz, będziemy musieli ograniczyć kontakt z alergenem, który wywołał u nas pokrzywkę. Unikać będziemy musieli także innych rzeczy, które mogą nasilać objawy, a wśród nich są między innymi alkohol i nadmierny stres.

Jeśli zaś chodzi o leczenie farmakologiczne, najczęściej podawane są leki przeciwhistaminowe, które działają na bąble pokrzywkowe oraz niwelują nieprzyjemne swędzenie. W przypadku pokrzywki ostrej, czasem podaje się także kortykosteroidy.

Powikłania przy pokrzywce mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla pacjenta, nie należy zatem bagatelizować tej choroby.

Post Author:

3 Replies to “Powikłania pokrzywki”

  1. Pokrzywka może być przyczynkiem do wstrząsu anafilaktycznego, ale tak naprawdę najbardziej zdecydowane powikłania pokrzywki łączą się z tym, że ma się całkiem spore kłopoty z oddychaniem. To może doprowadzić do rzeczywistych kłopotów ze zdrowiem, bo sama pokrzywka nie jest taka groźna.

  2. Nie można dopuścić do powikłania pokrzywki, bo w takim przypadku zawsze jest tak samo. Powikłanie pokrzywki jest gorsze od samej choroby i przede wszystkim często nie da się go wyleczyć. Bo należy do niego na przykład alergia, która będzie nam towarzyszyć do końca życia.

  3. Od 35 lat mam pokrzywkę pigmentową(urticaria pigmentosa),pierwsze objawy(pojedyncze zaczerwienienia o średnicy ok.1 mm pojawiły się u mnie w wieku 25 lat.Jedyny poważny skutek uboczny to wygląd skóry ,która po kilku latach była w 60 % pokryta zmianami,ponad wszelką wątpliwość sytuacja ta zmarnowała znacząco moje życiowe szanse ale w tej chwili obawiam się innych skutków ,grozniejszych .Otóż spotkałem się z opinią lekarzy,że mam m.inn. 10-krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka niż przeciętny człowiek bowiem te zmiany histaminowe objęły nie tylko skórę ale wszystkie organy,które składają się z tzw.komórek tucznych.Czy to prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 5