Site Loader
pokrzywka

Swędzące, drobne pęcherzyki na suchej i zaczerwienionej skórze, nazywane są pokrzywką. Pacjenci, u których wystąpiły tego rodzaju wykwity, często winą obarczają alergię na jeszcze niezidentyfikowany alergen.

Alergiczne powody pokrzywki to przede wszystkim alergie pokarmowe, w których to alergizujące składniki wywołują niepożądaną reakcję naszego organizmu, który w ten sposób broni się przed tym, co mu szkodzi i uczula. Jeśli chodzi o konkretne pokarmy, najczęściej można spotkać pokrzywkę w reakcji na ryby i owoce morza, mleko krowie i produkty odmleczne, niektóre owoce, np. truskawki i orzechy, a najczęściej na orzeszki ziemne. Te ostatnie cieszą się złą sławą wśród alergologów. Oprócz tego, że są one na najwyższych miejscach w piramidach produktów uczulających, posiadają też udowodnione działanie kancerogenne, czyli zwiększające ryzyko pojawienia się nowotworów.

Co powoduje pokrzywkę

Pokrzywka może pojawić się także po wzięciu niektórych leków, zwykle z grupy OTC, czyli dostępnych na rynku bez recepty (ibuprofen, kwas salicylowy). Lekarze używają nawet terminu „pokrzywka aspirynowa”, która dotyka uczulonych na ten lek. Osoby, u których wystąpił w przeszłości wstrząs anafilaktyczny, dopiero w momencie pojawienia się wysypki i duszności dowiadują się, że są na coś uczulone. W Polsce, jeśli chodzi o silne alergie, najczęściej można spotkać się z uczuleniem na jad owadów (pszczoła, szerszeń, osa). Jeśli chodzi o przewlekłe pokrzywki, wywołane długotrwałym wystawieniem na alergeny, zwykle dotyczą one sierści zwierząt czy kurzu z roztoczami i objawiają się dodatkowo symptomami ze strony układu oddechowego, takimi jak kaszel, katar i kichanie.

Niezwiązane z uczuleniem przyczyny pokrzywki są związane z wystawieniem się na działanie środowiska zewnętrznego. Zwyczajne opalanie na plaży dla niektórych osób może skończyć się uciążliwą wysypką. Szczególnie podatne są miejsca często uciskane – u kobiet ramię, na którym zawieszona jest torebka czy miejsce, gdzie uciska pasek od spodni. Czasem przyczyną pokrzywki jest duży wysiłek fizyczny lub woda.

Przyczyna pokrzywki to także chorowanie na nowotwory (często nowotwory układu chłonnego). W ten sposób objawiają się też choroby wątroby.

Objawy pokrzywki

W przypadku pojawienia się wykwitów, które przypominają pokrzywkę, należy zapisać się do gabinetu lekarskiego, aby potwierdzić przypuszczenia lub rozwiać obawy. Lekarz poszerza diagnostykę o badania podstawowe i dodatkowe, które mają na celu sprawdzenie prawdziwych powodów pokrzywki.

Od pokrzywki nie ucieknie nawet personel medyczny, który jest na nią narażony w przypadku uczulenia na lateks, z którego produkowane są rękawiczki jednorazowe. Coraz więcej pracodawców decyduje się na rękawiczki nitrylowe, aby uniknąć choroby u pracowników, którzy noszę je na dłoniach przez lwią część swojego czasu pracy.

Pokrzywka jest oznaką, że w swoim otoczeniu mamy coś, czego nasz organizm nie toleruje. Mogą być to składniki naszej diety, styl życia, związany z częstym przebywaniem na słońcu czy zwykłe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny pokrzywki”

  1. U mnie pokrzywka zawsze objawia się po przyjęciu aspiryny. Z drugiej strony czasami po prostu muszę, bo przy silnym przeziębieniu czy grypie to właśnie aspiryna najlepiej na mnie działa i czasami wybieram mniejsze zło dokładnie wiedząc, że aspiryna powoduje pokrzywkę u mnie.

  2. Przyczyna pokrzywki to też opalanie. Zwłaszcza, że moda na ciemną skórę wciąż jest modna i to nie tylko latem. Jak nie będziecie w mediach lansować mody na opalanie, to nie tylko pokrzywka ale też wiele innych chorób skóry nie będzie się już pojawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 + = 52