Site Loader
Przyczyny kurzajek na stopach

Przyczyny kurzajek na stopach

Przyczyna kurzajek na stopach jest jedna – to zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego. Może się to stać zarówno przez bezpośredni kontakt, jak i poprzez używanie tych samych przyborów toaletowych. Możliwe jest również zakażenie w miejscach, gdzie znajdują się publiczne prysznice. Kurzajki, zwane również brodawkami, bardzo często pojawiają się w takich miejscach, jak wnętrze dłoni czy spód stóp. Dzieje się tak dlatego, ponieważ naskórek w tych miejscach jest grubszy i wirus ma lepsze warunki do namnażania się. Jeśli kurzajki umiejscowią się na stopach, to bardzo często są przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia.

Jak nie zarażać kurzajkami na stopach

Powody kurzajek na stopach to również zaniedbania ze strony osób, u których występują zmiany skórne. By nie narażać nikogo na zakażenie, dobrze jest zabezpieczyć brodawkę na przykład plastrem. W przypadku, gdy nie chcemy zarazić się chorobą, warto również zwracać uwagę na skaleczenia. Najlepiej zabezpieczać rany – to powinno uchronić je przed wniknięciem wirusa. Warto przestrzegać tej zasady zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Profilaktyka

Przyczyny kurzajek na stopach to przede wszystkim brak zachowania ostrożności. Chodzenie boso po dywanie, po którym chodziła wcześniej osoba zarażona, także może spowodować chorobę. Najlepiej więc zastosować dokładnie takie same środki profilaktyczne, jak w przypadku innych schorzeń skóry – niezbędne jest między innymi używanie klapek w czasie korzystania z publicznego prysznica.

Nie istnieją inne możliwe działania profilaktyczne przeciwko występowaniu kurzajek. Szczepionka na HPV chroni jedynie przed szczepem brodawczaka ludzkiego powodującego brodawki narządów płciowych

By nie zarażać brodawkami najbliższych osób warto przede wszystkim dbać o higienę. Konieczne jest używanie osobnego ręcznika i mydła. Należy także szybko podjąć leczenie – brak zmian oznacza zwykle brak możliwości zakażenia. Kurzajki można spróbować leczyć samodzielnie – istnieją nawet domowe sposoby, takie jak smarowanie zmiany sokiem z glistlika lub mniszka lekarskiego. Warto jednak pamiętać, że taka terapia może trwać nawet kilka tygodni.

Jak pozbyć się kurzajek na stopachPrzyczyny kurzajek na stopach

By pozbyć się kurzajek szybciej, warto skorzystać z takich metod, jak wymrażanie lub wypalanie zmian. Aby mieć pewność, że dana metoda przyniesie efekty, warto wcześniej skorzystać z porady lekarza. Wybór sposobu usuwania kurzajki zależy zwykle od tego, jak duża jest zmiana oraz jak głęboko wrosła w naskórek. Starsze kurzajki usuwa się zwykle poprzez wypalanie laserem – daje to zwykle pewność, że zostanie ona usunięta w całości.

Natomiast mniejsze i mniej wrośnięte brodawki można spróbować wymrażać. Ta metoda daje szanse powodzenia szczególnie w przypadku tak zwanych brodawek nitkowatych lub uszypułkowanych

W przypadku innych zmian, takich jak brodawki płaskie, lekarze częściej zalecają stosowanie środków złuszczających. Dają one znakomite efekty i zazwyczaj nie pozostawiają blizn. Są również wygodne do stosowania – pacjent dostaje maść, krem lub inny preparat, którym po prostu musi codziennie pokrywać brodawkę.


Bibliografia

1. Mikołajczyk K., Żaba R., Zakażenia HPV jako problem kliniczny, Przewodnik Lekarza, 2005

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny kurzajek na stopach”

  1. U mnie wystarczyło iść raz na basen bez klapek i dosłownie kilkanaście dni później już pojawiły się kurzajki na stopach. I babrało się to przez długi czas. Nic nie działa, trzeba zamrozić ciekłym azotem i pozbyć się ich raz na zawsze. Żadne inne maści czy zawiązywanie i osuszanie nie ma sensu.

  2. Na kurzajki najlepsze jest wymrażanie ich ciekłym azotem. Inne maści, naklejane plastry i temu podobne pomysły, to nie jest dobry sposób na kurzajki. Ich usunięcie zapewnia wyłącznie ciekły azot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3