Site Loader

Przyczyny łupieżu

Przyczyny łupieżu

Łupież wydaje się jedną z powszechniejszych chorób skóry. Jej nazwa jest powszechnie wykorzystywana w reklamach, ale często nie znamy prawdziwych przyczyn łupieżu. Jest to schorzenie skóry głowy, które polega na drobnopłatowym złuszczaniu się zrogowaciałego naskórka.

 

Do tego występuje nasilony łojotok. Zatem same objawy łupieżu nie są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, ale stanowią poważny problem estetyczny. Najczęściej występują u ludzi młodych, szczyt zachorowalności to dwudziesty rok życia, ale schorzenie czasem pojawia się już o sześcioletnich dzieci. Jakie są przyczyny łupieżu? Ogólnie powody łupieżu można w większości zawrzeć w punkcie „niewłaściwa higiena”. Co to oznacza? Z jednej strony zbyt rzadkie używanie szamponu, a przede wszystkim niedokładne go spłukiwanie. Z drugiej zaś strony: nadużywanie kosmetyków do włosów (szczególnie żeli i lakierów), koloryzacja, nadużywanie elektrycznych wałków do włosów czy suszenie włosów suszarką. Przyczyny te zwykle dotyczą osób, które chcą dbać o swój wygląd.

Inne przyczyny łupieżu

Niewłaściwa dieta to także może być przyczyna łupieżu. Czasem bowiem ta dolegliwość pojawia się w wyniku niedoboru cynku w organizmie. Inne przyczyny łupieżu to niska wilgotność w pomieszczeniach (nadmierne ogrzewanie) i zbyt zimny klimat – mogą one wpłynąć na pojawienie się lub zaostrzenie objawów tej choroby.

Często wynika ona także ze stanu skóry głowy – przesuszenia

 
Przyczyny łupieżu
Czasem następuje ono w wyniku innych chorób. Także łuszczyca to schorzenie, o którym można powiedzieć, że to przyczyna łupieżu. Łojotokowe zapalenie skóry wywołane przez grzyb Malassezia furfur również może spowodować złuszczanie się naskórka ze skóry głowy. Inne powody łupieżu to zbyt częste noszenie nakryć głowy, przez co skóra nie ma właściwej wentylacji, a także zanieczyszczone powietrze czy palenie tytoniu. Przez ten pierwszy, a także nadmierne ogrzewanie w pomieszczeniach, choroba ta znacznie się nasila jesienią i zimą. Nie bez znaczenia są też zaburzenia hormonalne i stres, przepracowanie, osłabienie organizmu. Istnieją także badania, które udowodniły, że z chorobami skóry (między innymi z łupieżem) mogą mieć związek choroby psychiczne, gdyż aż trzydzieści procent cierpiących na problemy skórne, ma także problem z psychiką.

Przyczyny łupieżu to bardzo szeroki temat. Dotyczy wielu osób – zarówno tych, którzy zbyt rzadko używają szamponu, jak i takich, którzy nadużywają lakierów i pianek do włosów. Może też być wywoływany przez rzeczy raczej niezależne od pojedynczej jednostki – zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, nadmiernym nasłonecznieniem czy inną chorobą (na przykład łuszczycą, której występowanie jest uwarunkowanie genetyczne)

Jest to także choroba nawracająca. Zazwyczaj nie da się wyleczyć łupieżu tak, aby złuszczanie się naskórka skóry głowy już nigdy nie powróciło. Ze swojej strony można zadbać jedynie o prawidłową pielęgnację, higienę i dietę. Wyleczyć natomiast go można odpowiednimi szamponami, kremami i płynami. Warto także uzupełnić swoją dietę o witaminy i minerały oraz stosować preparaty zapobiegające nawrotom choroby.


Bibliografia

1. Lebwohl M.G., Heymann W.R., Berth-Jones J., Coulson I.: Leczenie chorób skóry. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2009
2. Grimalt R., A practical guide to scalp disorders, Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings, 2007

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny łupieżu”

  1. U mnie łupież zawsze pojawia się jak tylko zaczynam nosić zimową czapkę. Zwłaszcza, że jakoś nie da się dopasować czapki tak, żeby w głowę nie było za ciepło, a w uszy nie było zimno…

  2. Trzeba brać cynk i łupież na pewno nie będzie się pojawiał. Kluczem jest zdrowe ciało wewnątrz, wtedy nie ma żadnych zewnętrznych objawów. A łupież jest właśnie objawem niezbyt zdrowego organizmu, który ma jakieś niedobory. W tym przypadku suplementacja cynku jest podstawą walki z łupieżem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 + = 90