Site Loader
Przyczyny twardziny

Przyczyny twardziny

Twardzina to bardzo poważna choroba dermatologiczna, o podłożu schorzenia reumatologicznego. Dotyka przede wszystkim skóry różnych odcinków naszego ciała, ale jej objawy mogą pojawiać się także wewnętrznie atakując organy, takie jak płuca, nerki czy jelita.

 

Twardzina objawia się przede wszystkim licznymi stwardnieniami na skórze twarzy, rąk, goleni, stóp, bliznowaceniem cery, zniszczeniem warstw tkanki łącznej na opuszkach palców, zmianami zabarwienia płytki paznokciowej.

Poza tym pacjenci, chorujący na twardzinę, skarżą się na liczne ograniczenia ruchowe – nie mogą otworzyć szeroko ust, zamknąć oczu, zacisnąć pięści, zgiąć stopy

Te z pozoru niewielkie bariery stanowią ogromną przeszkodę w prowadzeniu normalnego zdrowego trybu życia. Mają także poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Choroby reumatyczne, po chorobach układu krwionośnego oraz oddechowego stanowią największy odsetek śmiertelnych chorób u pacjentów na całym świecie.

Genetyczne przyczyny twardziny

Jakie są powody twardziny? Przyczyny tej dolegliwości nie można jednoznacznie wskazać. Lekarze specjaliści do dziś poszukują prawdziwej genezy tej choroby, doszukując się jednak największych powiązań z dziedziczeniem genetycznym. Badania wskazują, że przyczyny twardziny mogą tkwić w naszym DNA – zauważono bowiem, że osoby zmagające się z tą dolegliwością mają w rodzinie pacjentów chorych na podobne schorzenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia twardziny u syna kobiety, która choruje na reumatyzm wynosi aż 50 procent! Poza tym przyczyna twardziny może być związana z autoimmunologiczną reakcją naszego ciała na wybrane elementy.

Lekarze są zgodni, że twardzina to wynik długotrwałego stanu zapalnego toczącego się w naszym ciele

W wyniku gromadzenia się płynu dochodzi do licznych obrzęków, które są powodem występowania ograniczeń ruchowych. Poza tym stan zapalny jest niezmienne związany z bólem, który uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Czynniki zapalne doprowadzają także do powstania patologicznych zmian w tkankach, między innymi zrogowaceń, zgrubień, stwardnień, które nie tylko pogarszają wygląd skóry, ale także prowadzą do niebezpiecznych powikłań.

Diagnozowanie twardzinyPrzyczyny twardziny

Szybka i skuteczna diagnostyka to pierwszy element efektywnego leczenia twardziny. Jeśli po zauważeniu pierwszych objawów lekarze w krótkim czasie wdrożą silne leczenie istnieje szansa, że choroba nie będzie dawała większych objawów przez wiele lat. Niestety twardzina jest chorobą przewlekłą, wymagającą stałego kontrolowania i wieloletniego leczenia przez specjalistyczny zespół lekarzy i fizjoterapeutów. W rzeczywistości dbanie o stan zdrowia oraz przyjmowanie odpowiednich leków wraz z korzystaniem z rehabilitacji może zdecydowanie poprawić jakość życia pacjentów, chorujących na twardzinę. Trzeba jednak pamiętać, że przerwanie leczenia i zaniedbanie swojego ciała może mieć piorunujące i fatalne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego osoby z twardziną często korzystają z corocznych wyjazdów do sanatorium lub centrum rehabilitacji, aby dodatkowo zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się spokojnym życiem przez długie lata.


Bibliografia

1. Jimenez S.A., Cronin P.M., Koenig A.S, O’Brien M.S, Castro S.V, Scleroderma Workup, Medscape Reference, WebMD, 2014
2. Magnant J., de Monte M., Guilmot J.L., Relationship between occupational risk factors and severity markers of systemic sclerosis, J. Rheumatol, 2005
3. Cockrill T., del Junco D.J., Arnett F.C., Separate influences of birth order and gravidity/parity on the development of systemic sclerosis, Arthritis Care Res (Hoboken), 2010

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny twardziny”

  1. Przyczyną twardziny może być reumatyzm. Ewidentnie osoby po reumatyzmie mają częściej twardzinę i w gruncie rzeczy nie ma wielkiego znaczenia genetyka. Obciążenie genetyczne nie zawsze się przy twardzinie sprawdza.

  2. Główne przyczyny twardziny to przede wszystkim genetyka. Twardzinę mamy w genach czy tego chcemy czy nie i efekt jest taki tylko, że jedni chorują szybciej a inni później. Ale nie łudźcie się, że uda się wam uniknąć twardziny, jeśli będziecie o niej wiedzieć. Jak ktoś ma twardzinę w rodzinie, to nie ma szans, żeby się jej pozbyć ot tak i nie zachorować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + = 16