Czy liszaj twardzinowy jest niebezpieczny?
Liszaj twardzinowy to choroba, której objawy występują najczęściej na narządach intymnych. Częściej schorzenie to pojawia się u kobiet aniżeli u mężczyzn, może też występować u dzieci chociaż w takich przypadkach diagnozowany jest stosunkowo rzadziej.
Chociaż liszaj występuje powszechnie to do dzisiaj nie wykryto jego jednoznacznej przyczyny. Wiadomo na pewno, że dużą rolę pełnią tu uwarunkowania genetyczne a więc choroba może być dziedziczona. Co więcej, wpływ na jej występowanie mogą mieć zaburzenia hormonalne, zarażenie HPV czy krętkami. Przyczyną liszaja są też urazy mechaniczne, szczególnie jeśli takie występują u osób z niską odpornością immunologiczną.
Sprawdź także: Liszaj płaski
Dlaczego liszaj twardzinowy jest niebezpieczny?
Do tej pory nieznane są statystyki dotyczące zachorowań. Wszystko dlatego, że chorzy zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanej fazie choroby bądź zupełnie bagatelizują schorzenie. Niestety, leczenie liszaja tego rodzaju jest koniecznością bowiem może on przyczynić się do powstania groźnych dla życia powikłań. U osób, które nie leczą schorzenia pojawiają się blizny jednak nie to jest najgorsze – w miejscu zmian skórnych wytwarzają się tkanki nowotworowe. To właśnie liszaj jest jedną z najczęściej występujących przyczyn powstawania raka szyjki macicy, raka odbytu czy rana prącia.
Jak rozpoznać liszaj twardzinowy?
Liszaj daje typowe symptomy. W początkowej fazie to niewielkie wykwity skórne o jasnym zabarwieniu. Te pojawiają się na narządach intymnych – u mężczyzn na prąciu czy żołędziu, u kobiet zaś na sromie, cewce moczowej czy łechtaczce. Warto tutaj dodać, że wykwity mogą pojawić się też na odbycie i innych częściach ciała, na przykład tułowiu czy kończynach a nawet w jamie ustnej. W kolejnej fazie, liszaj twardzinowy zmienia się w obrzęki, wybroczyny i owrzodzenia, które są przyczyną silnego bólu, świądu i pieczenia.
W wyniku drapania zmian choroba nie tylko zostaje przenoszona na inne partie ciała, ale także pojawiają się rany
To właśnie ich skutkiem są blizny przynoszące ogromny dyskomfort pacjentowi i to wtedy dopiero zgłasza się on najczęściej do lekarza.
Trzeba zaznaczyć, że liszaj zazwyczaj pojawia się u kobiet w fazie przekwitania a u mężczyzn pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.
Leczenie
Leczenie liszaja jest skuteczne o ile zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie i zajmie się nim doświadczony lekarz.
Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica
Po więcej w artykule: Leczenie liszaja twardzinowego
Najczęściej stosowane jest leczenie miejscowe steroidami w połączeniu z doustną antybiotykoterapią. Terapia trwa kilka tygodni jednak liszaj ma tendencję do nawracania, dlatego też pacjent powinien bacznie obserwować swoje ciało a przede wszystkim narządy intymne.
Bibliografia
1. Yesudian P.D., Sugunendran H., Bates C.M., O’Mahony C, Lichen sclerosus, International journal of STR. AIDS, 2005
2. Poulsen H., Junge J., Vyberg M., Horn T., Lundvall F., Small vulvar squamous cell carcinomas and adjacent tissues. A morphologic study, APMIS, 2003