Site Loader
kiła

Na samo brzmienie nazwy tej choroby, wszyscy spuszczają wzrok z zakłopotania. Nic dziwnego, w końcu kiłą, czyli chorobą płciową, można zarazić się, prowadząc niezbyt przykładne życie erotyczne. Ale czy tylko w ten sposób? Kto narażony jest na tę chorobę?

Kiła – droga zarażenia

Kiła, zwaną inaczej syfilisem, zarazić można się przede wszystkim drogą płciową, bez względu na to, czy odbyło się z osobą zakażoną stosunek pochwowy, analny, czy oralny. Ryzyko zarażenia zwiększa się, jeśli posiadamy na skórze ranę. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba prowadzić ryzykownego życia seksualnego, podejmując współżycie z przypadkową osobą, ponieważ w niektórych sytuacjach do zakażenia krętkiem bladym może dojść podczas zwykłego pocałunku – dzieje się tak, gdy u osoby chorej zmiany chorobowe znajdują się w gardle.

Jak rozpoznać kiłę?

Syfilis to choroba dość trudna do zdiagnozowania na podstawie obserwacji objawów, ponieważ symptomy mogą przyjmować bardzo różną formę. Najpewniejszym badaniem, mogącym potwierdzić, bądź wykluczyć chorobę, jest badanie krwi na odczyn VDRL. Istnieją jednak charakterystyczne objawy kiły, które można zaobserwować na różnych etapach choroby.

Początkowe objawy kiły

Kiła daje pierwsze objawy około 2-3 tygodni po zakażeniu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest wystąpienie bezbolesnego owrzodzenia w okolicach narządów płciowych. Dodatkowo, można zaobserwować powiększone węzły chłonne w pachwinach. Owrzodzenia przeważnie mijają samoistnie, dlatego wiele osób bagatelizuje ten objaw, uznając, że jeśli choroba sama minęła, nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza.

Kiła drugiego okresu

Kolejne stadium choroby daje o sobie znać około 10 tygodni od zakażenia się krętkiem bladym. Na całym ciele pojawia się drobna wysypka, której towarzyszyć mogą objawy, charakterystyczne dla przeziębienia: ogólne osłabienie organizmu, ból głowy i gardła, podwyższona temperatura ciała. Również i ten etap choroby może ustąpić samoczynnie.

Kiła utajona – objawy

Po etapie kiły drugiego okresu, choroba przechodzi w stadium utajone. Krętki blade, krążące przez kilka lat we krwi, docierają do narządów wewnętrznych, osiadając w nich i tworząc nieodwracalne zmiany. Symptomem, który powinien dawać do myślenia, jest na tym etapie pojawiająca się od czasu do czasu wysypka, zwana wysypką nawrotową.

Kiła trzeciorzędowa

Najgroźniejszą postacią syfilisu jest choroba w najbardziej zaawansowanej postaci, czyli kiła trzeciego okresu. Na tym etapie powstają gumowate guzy, które mogą pękać, pozostawiając trwałe blizny. Pojawiają się one nie tylko na powierzchni skóry, lecz także na narządach wewnętrznych i kościach.

Leczenie kiły

Leczenie kiły nie jest trudne, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w jej początkowej fazie. Terapia polega na podawaniu silnego antybiotyku – zwykle jest to penicylina. Aby leczenie było skuteczne, należy je przeprowadzić do końca, może to trwać wiele tygodni.

Możliwe powikłania kiły

Nieleczona kiła jest groźna dla zdrowia i życia ludzkiego. W zaawansowanym stadium choroby, układ nerwowy oraz narządy wewnętrzne są narażone na trwałe uszkodzenia. Kiła może prowadzić do porażeń kończyn i idącego za nimi kalectwa, do problemów z układem sercowo-naczyniowym, a nawet do śmierci.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z dermatologiem.

healthylongeyelashes.com

Post Author:

One Reply to “Kiła”

  1. Już nie bądźcie takimi katachetami. Przecież w dzisiejszych czasach średnia liczba partnerów seksualnych u dorosłego człowieka to pewnie w sumie kilkanaście, albo i kilkadziesiąt osób. Nic dziwnego, że kiła się może zdarzyć, ja nie widzę w tym kompletnie nic niezwykłego i niestandardowego. Normalna choroba zakaźna, tyle że weneryczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 48 = 50