Site Loader
Kłykciny kończyste, HPV

Kłykciny kończyste, HPV

Kilka lat temu w mediach wybuchła wręcz panika związana z wirusem HPV, powodującym m.in. kłykciny kończyste okolic płciowych. Choroba ta jest bardzo nieprzyjemna w objawach, a dodatkowo, w razie zaniedbania diagnostyki oraz leczenia, może nawracać z coraz mocniejszymi objawami, powodując dodatkowe dolegliwości i powikłania. Z tego powodu warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić.

Kłykciny i kurzajki – ten sam wirus

Generalnie rzecz ujmując wirusem HPV zarażonych jest większość osób na świecie. Wirus ten posiada ponad 100 różnych odmian, z których ok. 30 jest dokładnie zbadanych i uznanych za niebezpieczne dla człowieka. Nie każdy jednak wirus HPV będzie powodował kłykciny kończyste – są one wynikiem zarażenia tylko dwoma szczepami z całej setki. Kłykciny kończyste są zdecydowanie chorobą przenoszoną drogą płciową. W znacznej mierze można zapobiegać ich pojawieniu się przez stosowanie odpowiedniej antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatyw – zmniejszają one częstotliwość zakażeń nawet o 75%.

Co więcej, na pojawienie się kłykcin kończystych bardziej narażone są osoby, które mają problem z kurzajkami. Okazuje się bowiem, że szczepy wirusa mogą mutować, a wówczas dochodzi do zakażeń wtórnych w obrębie narządów płciowych.

Rozpoznanie i leczenie kłykcin kończystychKłykciny kończyste, HPV

Kłykciny kończyste w formie widocznej trudno jest pomylić z czymś innym. Mają one nieregularny kształt wynikający z narastającego na siebie naskórka. Zazwyczaj mają brązowy, albo szary kolor. Często nie są nawet bolesne, a mogą pojawiać się pojedynczo, jak również w dużych, nawarstwionych grupach, obejmując nie tylko obszar narządów płciowych zewnętrznych, ale również okolice odbytu. Zdecydowanie bardziej intensywnie rozrastają się w przypadku kobiet – u mężczyzn zmiany skórne są zwykle o wiele mniejsze. Jeśli zmiany są niewidoczne, wykonuje się dodatkowe badania. Podstawowym jest badanie z kwasem octowym, który pozwala na wyodrębnienie zmian i ich uwidocznienie w krótkim czasie. U kobiet dodatkowo wykonuje się kolposkopię, cytologię oraz badanie USG szyjki macicy. Wszystko to wynika z faktu, że kłykciny kończyste mogą narastać również obszar wewnątrz organizmu, szczególnie w obrębie błony śluzowej.

Przeczytaj także jakie są możliwe powikłania kłykcin kończystych

U kobiet bardzo często powodują dodatkowe pojawianie się komórek nowotworowych.

Leczenie kłykcin kończystych jest złożone, a w wielu przypadkach choroba jest przewlekła. Zazwyczaj kłykciny są usuwane – pojedynczo, rzadziej w całości. Dodatkowo stosuje się leki doustne oraz maści. Czasami zabieg chirurgiczny pozwala zwalczyć je na zawsze; innym razem mogą powracać z większym i mniejszym nasileniem.


Bibliografia

1. Stefania. Jabłońska, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006
2. Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, 2017
3. Tomasz F. Mroczkowski (red.), Choroby przenoszone drogą płciową : dla studentów i lekarzy,PZWL, 1998

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 2 =