Site Loader
leczenie kłykcin kończytych

Jak leczyć kłykciny kończyste? Kłykciny kończyste to zmiany o wyglądzie brodawek, pojawiające się na narządach płciowych i w ich okolicach, związane z zakażeniem wirusem HPV 6 lub HPV 11 poprzez kontakty seksualne o dowolnym typie – waginalnym, analnym lub oralnym. Czynnikiem zwiększającym szanse na zakażenie jest brak stosowania odpowiednich zabezpieczeń, chociażby prezerwatywy. Choć brodawki na ciele mogą zniknąć samoistnie, to takie przypadki stanowią mniejszość. Jeśli chodzi o to jak się leczy kłykciny kończyste, można wyróżnić szereg różnego rodzaju metod.

Metody leczenia kłykcin kończystych

Istnieją dwie zasadnicze odmiany leczenia kłykcin kończystych. Są to metody chemiczne lub fizyczne, które w tym drugim przypadku obejmują różnego rodzaju zabiegi, w skrajnych sytuacjach przy wykorzystaniu metod chirurgicznych. To, jak leczyć kłykciny kończyste, uzależnione jest od tego, jakie jest stadium choroby. W najmniej skomplikowanych przypadkach stosuje się metody chemiczne, a gdy nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów lub gdy mogą się one okazać nieskuteczne – metody fizyczne. Ważne jest aby leczeniu kłykcin kończystych poddali się oboje partnerzy seksualni. Tylko w takim przypadku istnieje szansa na jego powodzenie

Chemiczne leczenie kłykcin kończystych

Jeśli chodzi o leczenie kłykcin kończystych metodami chemicznymi, stosuje się kremy lub roztwory, aplikowane bezpośrednio w miejsce wystąpienia zmian. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu aplikuje się je 2-3 razy w tygodniu przez 3-4 miesiące. Metody chemiczne dużo większą skuteczność wykazują w przypadku kobiet. Szacuje się, że pomagają one ok. 72% kobiet i 33% mężczyzn, u których wystąpiło to schorzenie. Dodatkowo pomimo faktu, iż nie są to inwazyjne metody leczenia, środki chemiczne zawarte w preparatach bywają dość agresywne w stosunku do delikatnych okolic intymnych, dlatego zaleca się nie przekraczanie określonych norm związanych z ilością i okresem ich aplikacji.

Fizyczne leczenie kłykcin kończystych

Metody fizyczne stosowane są w bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy zmiany w postaci brodawek są bardzo widoczne i występują w dużych skupiskach. Jedną z podstawowych fizycznych metod leczenia kłykcin kończystych jest ich zamrażanie z wykorzystaniem ciekłego azotu lub też podtlenku azotu. Takie zabiegi przeprowadza się z wykorzystaniem natrysku, bądź też zamkniętych aplikatorów. Dla osiągnięcia odpowiedniego efektu wymagane jest ich ponawianie. Inną, bezpośrednią metodą leczenia kłykcin kończystych, jest metoda elektrokoagulacyjna. Polega ona na niszczeniu przy znieczuleniu miejscowym powstałych w miejscach intymnych brodawek, z wykorzystaniem igły laserowej.

Nie zawsze jednak mniej inwazyjne metody fizyczne będą skuteczne w konkretnym przypadku. Czasami konieczne jest chirurgiczne wycięcie zmian, a nawet całych zewnętrznych narządów płciowych. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednio szybka reakcja na pojawiające się w miejscach intymnych zmiany przypominające brodawki. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na to, że nie będą konieczne bardziej inwazyjne metody.

Post Author:

2 Replies to “Leczenie kłykcin kończystych”

  1. Metoda jest prosta, ale warto przekonać lekarza dermatologa, żeby leczenie kłykcin kończystych prowadził od razu na dwóch frontach. Bo jedna rzecz to odpowiednie leki, ale druga, często ważniejsza, to jest wycięcie kłykcin kończystych. Najpierw trzeba je usunąć, żeby potem już nie odrastały. Bo one tak jakby z korzeniami wrastają w ciało, więc można jedno z drugim łączyć – chirurga z ogniem wewnętrznym.

  2. Tylko, że to nie Ty masz przekonywać dermatologa czy wenerologa. To lekarz powinien wiedzieć jak leczyć kłykciny kończyste, a gwarantuje Ci, że każdy lekarz będzie źle nastawiony jak pacjent zacznie mu się wymądrzać, że przeczytał w internecie, że jednak powinna być inna terapia i on by wolał tak a nie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1