Site Loader
wirus hpv przedstawiony został na ilustracji 3d

Kłykciny kończyste to choroba zakaźna, przekazywana zwykle drogą płciową. Jej przyczyną jest zakażenie wirusem HPV. Choroba uniemożliwia często życie seksualne, a także oddawanie moczu. Ponadto, bardzo poważne mogą być powikłania po kłykcinach kończystych.

Jak i gdzie objawiają się kłykciny kończyste?

Objawy kłykcin kończystych najczęściej występują na narządach rozrodczych, a także w okolicach odbytu. Wskutek zakażenia pojawiają się tam grudki oraz brodawki.

Choroba może mieć duże lub małe nasilenie. Bardzo często bywa tak, że brodawki są mikroskopijnych rozmiarów, przez co nie jest możliwe ich zauważenie gołym okiem. Wtedy też choroba rozwija się w zasadzie bezobjawowo i nie powoduje żadnych problemów w życiu chorego. Jednakże, choroba w każdym momencie może przybrać o wiele ostrzejszą formę.

Co zrobić, aby odkryć wystąpienie choroby i nie wystąpiły powikłania kłykcin kończystych w sytuacji, gdy choroba jest niezauważalna? Rozwiązaniem jest zrobienie testu na obecność wirusa HPV, lub też przeprowadzenie badania wykorzystującego kwas octowy. Dzięki niemu brodawki stają się bowiem bardziej widoczne.

W niektórych przypadkach brodawki dają się jednak łatwo zauważyć. Czasami występują tylko w obrębie warg sromowych u kobiet czy też penisa u mężczyzn lub w okolicach odbytu. W skrajnych przypadkach dochodzi jednak do zakażenia w zasadzie całego krocza.

Powikłania przy kłykcinach kończystych

Powikłania kłykcin kończystych niestety mogą być bardzo poważne. Uważa się, że niektóre z rodzajów wirusa HPV są tak zwanymi kancerogenami, czyli innymi słowy czynnikami rakotwórczymi.

Tak więc zakażenie wirusem HPV może prowadzić do nowotworu narządów płciowych oraz odbytu. To w tych lokalizacjach jego wystąpienie jest najbardziej prawdopodobne, ponieważ to tam zwykle występują kłykciny. Jednak należy pamiętać, że wirus HPV może ulokować się także w innych częściach organizmu i tam także może wystąpić nowotwór, jako powikłanie choroby.

Co więcej, powikłania przy kłykcinach kończystych to problemy podczas oddawania moczu. Brodawki same w sobie utrudniają tę czynność fizjologiczną, ponadto utrudnieniem są pewne konsekwencje ich występowania. Szczególnie u mężczyzn na skutek choroby może bowiem dojść do zwężenia cewki moczowej, przez co oddawanie moczu staje się trudne i bolesne.

Kobiety, które zaraziły się wirusem HPV, muszą szczególnie uważać podczas ciąży. Powikłania po kłykcinach kończystych mogą bowiem być zagrożeniem dla płodu. Przede wszystkim może się on zarazić owym wirusem.

Jak uchronić się przed kłykcinami kończystymi?

Jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, także w tym wypadku poleca się ograniczenie liczby partnerów seksualnych. Pozwala to na zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem HPV. Ponadto, w celu uniknięcia choroby, należy stosować prezerwatywy. Co prawda nie są one w stanie uchronić przed zarażeniem w 100%, jednak są dosyć skuteczne.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania kłykcin kończystych”

  1. Po co tu się rozpisywać i wydawać fortunę na lekarskie badania? Prawda jest taka, że kłykciny kończyste są wczesną forma raka czy się to komuś podoba czy nie. Zwłaszcza, że bardzo dużo osób, które nie stosują leczenia, w pewnym momencie zaczyna chorować na raka.

  2. Najgorsze jest to, jak kłykciny kończyste zaczynają się rozrastać. To dopiero się można za głowę złapać! Lekarz mi pokazał w książce do czego prowadzi zaniedbanie leczenia. Takie powikłania kłykcin kończystych to pewnie rzadko, ale facet wyglądał tak, że kompletnie nic nie było widać, tak mu wszystko zarosło tymi kłykcinami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2