Site Loader
przczyny kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste to rodzaj choroby wenerycznej, związanej z zarażeniem wirusem HPV. Kłykciny są niewielkimi, cielistymi guzkami – małymi brodawkami o kalafiorowatym kształcie, które pojawiają się na narządach płciowych, a także wokół odbytu. U mężczyzn są to zazwyczaj okolice cewki moczowej, napletka, moszny, trzonu prącia, a także odbytu. U kobiet kłykciny kończyste mogą również pojawić się przy odbycie, częściej jednak objawiają się brodawkami na wargach sromowych lub na szyjce macicy. Mogą rozwinąć się również w ustach lub na gardle, jako efekt stosunku oralnego, podczas którego przyjemność sprawia się zakażonej osobie.

Zarażenie kłykcinami kończystymi

Bezpośrednia przyczyna kłykcin kończystych to wirus brodawczaka ludzkiego, a więc wirus HPV. Istnieje wiele różnych typów tego wirusa. Przyjmuje się, że jest ich ponad 100, zaś ponad 40 z nich dotyczy narządów płciowych. Są to typy wirusa przenoszone przez kontakty seksualne. Powody kłykcin kończystych są zatem dość oczywiste. Jest to odbywanie stosunków płciowych bez mechanicznego zabezpieczenia.

Wirus HPV

HPV nazywa się często epidemią naszych czasów. Według badań, około 80% aktywnych seksualnie kobiet, spotkało się w życiu choć raz z tym wirusem. Żyjemy bowiem w świecie, w którym nietrudno o przyczyny kłykcin kończystych. Ogólnie panująca rozwiązłość seksualna, znajomości bez zobowiązań i duża liczba partnerów seksualnych, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i w przypadku kobiet – sprawiają, że istnieje ogromne zagrożenie zarażenia jakąkolwiek chorobą weneryczną, w tym – kłykcinami kończystymi.

W wielu przypadkach, osoby zarażone nie mają o tym nawet pojęcia i przenoszą HPV dalej w świat. Układ immunologiczny takich osób eliminuje bowiem wirusa, przez co na ich ciałach nie pojawiają się żadne objawy. Kiedy jednak układ immunologiczny jest osłabiony i nie potrafi poradzić sobie z wirusem w organizmie – u chorego pojawiają się owe nieestetyczne, brodawkowate narośle. Nieleczone, mogą szybko rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów, dlatego – mimo wstydu – warto udać się na natychmiastowe leczenie.

Inne przyczyny kłykcin kończystych

Jeśli zatem zauważysz na swoich narządach płciowych małe narośle, które przypominają brodawki lub frędzelki, zaprzestań kontaktów seksualnych i skontaktuj się z lekarzem. Przyczyny kłykcin kończystych należy bowiem szukać tylko i wyłącznie w stosunkach płciowych bez zabezpieczenia. Najczęściej wirusem HPV zarażają się osoby, które odbywały stosunki z wieloma partnerami, często zmieniają partnerów seksualnych, a także rozpoczęły aktywność seksualną w bardzo młodym wieku. Występowanie kłykcin kończystych jest też często związane z występowaniem innych chorób wenerycznych u danej osoby. Nie istnieje jednak żadna reguła, która głosi, że tylko osoby rozwiązłe mogą stać się ofiarami kłykcin kończystych. Także związek z osobą, która posiada obszerną historię kontaktów seksualnych, może ściągnąć na nas tę wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwość.

Największe zagrożenie wirus HPV stanowi dla kobiet, gdyż jego agresywne typy o numerach 16 i 18 są najczęstszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Dlatego też, już 11-letnim dziewczynkom oferuje się szczepionki przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka nie zakłada oczywiście, że będą one narażały się na powody kłykcin kończystych. Jest raczej efektem stosowania zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” oraz że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny kłykcin kończystych”

  1. Nosicielem wirusa HPV są praktycznie wszyscy mężczyźni, więc naprawdę trzeba uważać. Ale efekt jest taki, że tylko u kobiet on daje objawy. Za to jak faceta przypili to pojawiają się kłykciny kończyste, a tu już żartów nie ma, bo okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo wyleczyć to paskudztwo i przede wszystkim też fatalnie wygląda.

  2. Przyczyny kłykcin kończystych to nie jest to, że mężczyźni są nosicielem wirusa HPV. Bo przy porodzie się go nie nabywa, wprawdzie zdarza się to w niewielu przypadkach, ale jednak generalnie człowiek rodzi się zdrowy. Dopiero jak facet się zarazi HPV, najczęściej jako nastolatek, to można powiedzieć, że to rzeczywista przyczyna kłykcin kończystych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =