Site Loader
Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste

HPV jest jednym z najczęściej występujących wirusów w obecnej populacji. Wpływ na to ma nie tylko łatwość jego przenoszenia drogą płciową, ale również fakt, iż bardzo często nie daje on żadnych objawów, przez co nosiciele zarażają nieświadomie. HVP można zarazić się już podczas pierwszej inicjacji seksualnej i właśnie dlatego według statystyk, najczęściej zarażają się nim osoby w wieku 17 lat – wtedy dochodzi zazwyczaj do „pierwszego razu”.

 

Wylicza się, iż nawet połowa polskich studentek może być nosicielkami HPV co nie jest dobrą informacją. Warto przy tym zaznaczyć, że nosicielami są w takim samym stopniu kobiety jak i mężczyźni. Sam wirus HPV, czyli brodawczak ludzki ma tendencję do samoistnego wypierania z organizmu. Oznacza to, iż duża część osób zarażonych nie jest nawet świadoma jego obecności, nie wie, że przebyła infekcje. HPV zanika samoistnie u osób z silnym układem immunologicznym.

U tych, którzy układ odpornościowy mają osłabiony może dojść do powikłań, nierzadko niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia.

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że u od 1% do 9% zarażonej populacji pojawiają się kłykciny kończyste a te z kolei są najczęściej występującą przyczyną powstawania raka szyjki macicy czy raka prącia – każdego roku z ich powodu umiera ponad 2 000 kobiet i tyle samo mężczyzn.

Na szczęście kłykciny kończyste są łatwe do wyleczenia i z całą pewnością terapię należy rozpocząć niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów. Najczęściej pacjenci zgłaszają się go wenerologa, dermatologa czy ginekologa w zaawansowanym stadium schorzenia ze względu na wstyd – kłykciny kończyste pojawiają się na genitaliach.

Jak wyglądają kłykciny kończyste?Kłykciny kończyste

To niewielkie, kilkumilimetrowe krostki o zabarwieniu jasno różowym – perłowym bądź ciemno brunatnym. Wykwity tego rodzaju bardzo lubią łączyć się w skupiska, przez co swoją strukturą przypominają kalafiora. Dobrą informacją jest fakt, iż pacjent nie odczuwa w związku z nimi dyskomfortu fizycznego, tzn. kłykciny nie bolą, nie swędzą ani nie pieką. Odczuwa się za to zmiany na tle psychicznym pacjenta – rezygnuje on z aktywności seksualnej, stroni od towarzystwa, spada jego samopoczucie i libido.

Kłykciny występują u kobiet na sromie, łechtaczce czy cewce moczowej, u mężczyzn zaś na prąciu i worku mosznowym. Bez względu na płeć mogą pojawić się też na odbycie – u kobiet w fazie wtórnej choroby oraz u mężczyzn homoseksualnych. W wyniku przeniesienia kłykciny, zmiany mogą wystąpić też w jamie ustnej.

Igor MichajlowskiW populacji ogólnej występowanie brodawek płciowych – jako najbardziej widocznego objawu przy zakażeniu się HPV – szacuje się na zaledwie 1-3% chorychmówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica

Leczenie kłykcin

Leczenie kłykcin jest najbardziej skuteczne jeśli zmiany skórne zostaną prawidłowo zdiagnozowane w początkowej fazie ich powstawania. Wtedy łączy się najczęściej farmakoterapię doustną z tą, która ma być stosowana miejscowo – to roztwory i maści przeciwzapalne. Leczenie trwa średnio około trzy tygodnie. Tylko w skrajnych przypadkach wymagana jest laseroterapia, krioterapia czy też wycięcie chirurgiczne zmiany.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, 2006
2. Syrjänen Kari J., Syrjänen Stina M, Papillomavirus infections in human pathology, 2000
3. Tomasz F. Mroczkowski, Choroby przenoszone drogą płciową: dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 11 =