Site Loader
Drożdżyca

Leczenie drożdżycy

Drożdżyca jest często spotykanym schorzeniem, którego przyczyną są grzyby o nazwie drożdżaki (stąd też nazwa choroby). Można się spotkać z nią często, a leczenie drożdżycy nie sprawia większych problemów. Lekarz musi przede wszystkim potwierdzić drożdżycę (kandydozę) i na tej podstawie zalecić leki, na które grzyby drożdżakowe są wrażliwe.

Leki na drożdżycę

Pacjenci najczęściej wychodzą z gabinetu z receptą na nystatynę, którą można kupić w różnych postaciach, stosowanych w zależności od miejsca wystąpienia drożdżycy. W przypadku kandydozy jamy ustnej doskonale sprawdza się nystatyna do pędzlowania języka. Wymaga ona odpowiedniego przechowywania z lodówce. Język należy pędzlować nystatyną kilkukrotnie w ciągu doby.

Nystatynę można też przyjmować w formie doustnej, tabletek dopochwowych, bądź maści do smarowania skóry.

Następnym antybiotykiem, który posiada grzybobójcze działanie, jest natamycyna, która w odróżnieniu od nystatyny może występować także w formie kropli. Osoby zmagające się z nieestetyczną i kłopotliwą odmianą drożdżycy, atakującą paznokcie, mogą zastosować terbinafinę i naftitafinę. Są to farmaceutyki, które leczą drożdżycę miejscową, czyli występującą w określonym miejscu naszego ciała.

Leczenie ogólne drożdżycyDrożdżyca

Zdarza się jednak, że potrzeba bardziej zaawansowanego leczenia, jeśli drożdżyca dotyka większe narządy czy całe układy wewnętrzne organizmu człowieka. Taka drożdżyca jest bardzo niebezpieczna i wymaga leczenia ogólnoustrojowego. Leki podawane przy tym rodzaju drożdżycy maja wpływ na cały organizm, więc mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości, np. biegunkę, wymioty i nudności. Jest to ketokonazol i itrakonazol, a także amfoterycyna B.

Oprócz tego, jak się leczy drożdżycę, ważną informacją jest czas takiej terapii, który może trwać od tygodnia do nawet kilku tygodni.

W tym okresie powinno się nieco zmodyfikować swój tryb życia. Nie jest wskazane korzystanie z basenów i sauny. Przybory toaletowe, których używamy, a w szczególności ręczniki, powinny być często wymieniane i przede wszystkim należeć tylko do osoby chorej na drożdżycę.

Dieta przy drożdżycy

Warto jest poświęcić nieco czasu na specjalną, przeciwdrożdżakową dietę, która hamuje rozwój grzybów. Z posiłków należy wyeliminować cukry, a więc najlepiej postawić na warzywa i ryby, będące naturalną bronią w walce z drożdżakami. Owoce są niewskazane, ponieważ zawierają duże ilości fruktozy, która jest cukrem. Podobnie jest z produktami mącznymi. Niektóre osoby dodatkowo wspomagają się produktami naturalnymi, które posiadają właściwości leczące kandydozę. Jest to smarowanie chorych miejsc olejem kokosowym, stosowanie okładów z czosnku, spożywanie naturalnych probiotyków, które można spotkać w jogurtach, a także kąpiele w roztworze octu jabłkowego.

Gdy zastanawiamy się, jak leczyć drożdżycę, której objawy właśnie zaobserwowaliśmy u siebie, najlepiej wybrać się do lekarza, który oceni, czy na pewno zmiany na skórze lub błonach śluzowych spowodowane są grzybami drożdżakowymi. Należy pamiętać, że nie lecząc drożdżycy, możemy stać się dla innych osób źródłem zakażenia drożdżakami.


Bibliografia

1. Witold Gumułka, Wojciech Rewerski, Encyklopedia zdrowia, 1992
2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, 2005
3. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Warszawa, 2009

Post Author:

2 Replies to “Leczenie drożdżycy”

  1. Mało kto to wie, ale dokładnie jest tak, że leczenie drożdżycy wspomaga ograniczenie cukrów. Wystarczy odstawić słodycze, a okaże się, że objawy grzybicy są znacznie mniejsze niż wcześniej. Cukier to jest bowiem pożywka dla drożdży, które dzięki niemu się bardzo szybko rozmnażają.

  2. Ale samo niejedzenie słodyczy nie wyleczy z drożdżycy. Oczywiście warto to zrobić, ale trzeba też pamiętać, że tylko prawdziwe leki mogą zahamować chorobę, a dieta będzie tylko wspomaganiem. Zresztą można całkowicie odstawić słodycze i człowiek tylko na tym zyska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 56 = 62