Site Loader
Objawy rzeżączki

Objawy rzeżączki

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Za jej powstawanie odpowiedzialne są bakterie – dwoinki. Rzeżączka występuje także pod nazwą tryper.

Jakie są objawy rzeżączki u kobiet

Rzeżączka daje wiele objawów. U kobiet są to ropne upławy, które prowadzą do podrażnień okolic intymnych. Prócz upławów występują także obrzęki, liczne zaczerwienia, świąd i swędzenie w okolicy sromu. Wymienione wyżej objawy występują w początkowej fazie choroby.

Gdy rzeżączka zaatakuje wewnętrzną błonę macicy, mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: bardzo obfite krwawienia w czasie trwania miesiączki oraz po niej

Prócz rzeżączki szyjki macicy i cewki moczowej, istnieje także rzeżączkowe zapalenie gardła oraz rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Jak rozpoznać rzeżączkę u mężczyzn

U mężczyzn rzeżączkę można rozpoznać o wiele szybciej, niż u kobiet. Objawy pojawiają się już po kilku dniach od zarażenia. Jak objawia się rzeżączka u mężczyzn? Najpierw panowie mogą czuć dyskomfort przy oddawaniu moczu, a później, bądź w tym samym czasie, pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej. Oddawaniu moczu często towarzyszy ból i uciążliwe pieczenie.

Jak wykryć rzeżączkęObjawy rzeżączki

Jeśli pojawiły się u nas objawy wymienione w artykule – nie ma co zwlekać, tylko szybko udać się do lekarza dermatologa. Wystarczy badanie bakteriologiczne z cewki moczowej (mężczyźni), bądź z pochwy (kobiety). By wykonać badanie bakteriologiczne, nie musimy udawać się do swojej rejonowej przechodni. Leczenie chorób wenerycznych jest bezpłatne i dyskretne. Wystarczy zgłosić się do poradni skórno-wenerologicznej.

Jak chronić się przed rzeżączką

By uchronić się przed rzeżączką, należy zachowywać ostrożność w wielu sytuacjach. Przede wszystkim najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest bycie w stałym, monogamicznym związku. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, nie jest to wcale łatwe rozwiązanie, zatem jeśli uprawiamy seks z nowo poznanym partnerem, zawsze pamiętajmy o prezerwatywie.

Prezerwatywa to nie tylko ochrona przed niechcianą ciążą, ale szeregiem nieprzyjemnych chorób wenerycznych, które mogą doprowadzić nas do wielu niebezpiecznych powikłań

Prócz stosowania prezerwatywy niezwykle istotne jest unikanie kontaktu seksualnego z osobami chorymi, bądź takimi w czasie leczenia. W toaletach publicznych nigdy nie siadajmy na desce klozetowej, a w każdej życiowej sytuacji pamiętajmy, by używać tylko swojego ręcznika. Ta sama zasada tyczy się przymierzania bielizny. Bardzo podatne na zarażenia rzeżączką są także małe dziewczynki. Ze względu na budowę oraz skład wydzieliny narządów płciowych łatwo o zarażenie się rzeżączką drogą pośrednią, szczególnie poprzez spanie w jednym łóżku z zarażonym dorosłym, bądź poprzez korzystanie z tych samych środków higienicznych.

Leczenie rzeżączki

Leczenie rzeżączki opiera się głównie na przyjmowaniu antybiotyków. Zdiagnozowana szybko rzeżączka jest łatwa do wyleczenia. Ta, która przez długi czas nie była zdiagnozowana,może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak: zapalenie opon mózgowych, bezpłodność, a także zapalenie stawów. Warto zadbać o profilaktykę, a w przypadku podejrzenia rzeżączki, szybko udać się na badania.


Bibliografia

1. Antibiotic-resistant gonorrhoea on the rise, new drugs needed, World Health Organization, 2017
2. Kumar Vinay Abbas, Abul K. Fausto Nelson, Mitchell Richard N., Robbins Basic Pathology, Saunders Elsevier, 2007

Post Author:

2 Replies to “Objawy rzeżączki”

  1. Facet, jak zaczynasz sikać ropą, to możesz być pewien, że coś jest nie tak. A zwłaszcza jak kilka dni wcześniej ciachnąłeś jakąś podejrzaną laskę, to właściwie wzrasta do 100% ryzyko, że to właśnie objawy rzeżączki. Do tego oddawanie moczu często boli, więc to podwójny objaw rzeżączki.

  2. Generalnie to jestem w szoku jak można nie iść do lekarza dermatologa czy wenerologa jak się podejrzewa u siebie rzeżączkę? Przecież oni nie takie rzeczy widzieli! Ja poszedłem jak tylko zaczęło swędzieć, jeszcze nic nie było widać, żadnej wysypki czy bólu. I lekarz nie mógł się nachwalić, że przyszedłem, jakby to było coś niezwykłego, Jak zapytałem, to okazało się, że większość przychodzi jak już nie może wytrzymać. Szok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1