Site Loader
Powikłania kiły

Powikłania kiły

Kiła, to poważna choroba wenerologiczna, wywołana przez bakterię krętek blady. Co ważne – jest to choroba zakaźna, a do zakażenia dochodzi przez stosunek płciowy z osobą zarażoną.

 

Warto pamiętać również o tym, że kiła (inaczej nazywana syfilisem) może zaatakować płód. W wielu przypadkach (według niektórych szacunków jest to nawet 25 procent płodów) dochodzi do jego obumarcia w wyniku zakażenia tą chorobą. Oczywiście kiłę można leczyć.

Dziś nie stanowi ona zbyt dużego problemu dla współczesnej medycyny

Co ciekawe, już od początku XX wieku udało się wyodrębnić bakterię krętka bladego i tym samym stworzyć lek na tę chorobę. Niemniej, nawet w dzisiejszych czasach wielu ludzi wciąż bagatelizuje jej objawy. Pojawianie się charakterystycznych krost, jest często mylone z opryszczką (przynajmniej w pierwszych stadiach po zakażeniu). Co nam grozi, jeśli zbagatelizujemy kiłę?

Jakie są jej powikłania?

  •  Jeśli mamy do czynienia z pierwszym stadium choroby, kiła nie powoduje praktycznie żadnych powikłań. Jest ona zbyt mało rozwinięta, by zaszkodzić innym organom naszego ciała. Jedynym sygnałem ostrzegawczym jest wtedy owrzodzenie, które jednak samoistnie goi się po kilku tygodniach od zakażenia.
  • Powikłania kiły pojawiają się później. Już po mniej więcej sześciu tygodniach, mamy do czynienia z kiłą drugiego okresu. Wtedy właśnie pojawiają się pierwsze powikłania.
  • Powikłania po kile w niektórych przypadkach (mniej więcej 1 na 10 przypadków) są efektem przemieszczania się patogenu poprzez krew. Może wtedy dojść do zakażenia najważniejszych organów w naszym ciele, a więc kości, serca a nawet mózgu (zapalenie opon mózgowych).
  • W dalszych etapach choroby, dość często spotykane są problemy z wątrobą, nerkami, stawami i mięśniami. U niektórych pacjentów, może dojść nawet do wypadania włosów i poważnych chorób układu nerwowego.
  • W przypadku kobiet ciężarnych, kiła może spowodować poważne powikłania u płodu, często nawet doprowadzając do jego śmierci (w co czwartym przypadku). W przypadku przeżycia płodu, dość często spotyka się powikłania w postaci kiły wrodzonej. Oznacza to, że dziecko zaraz po urodzeniu może być już na nią chore. W przypadku kobiet ciężarnych, leczenie kiły nie wiąże się z ryzykiem dla dziecka. W takiej sytuacji podaje się głównie penicylinę, która nie powinna generować żadnych szkodliwych efektów ubocznych w organizmie dziecka.
  • Nieleczona kiła prowadzi zawsze do śmierci.Powikłania kiły

Interesujące jest również to, że najcięższe powikłania przy kile dotyczą jej fazy utajonej. Podsumowując, objawy i powikłania kiły następują dość wcześnie od momentu zakażenia. Problemem przy diagnozowaniu tej choroby jest jednak fakt, że większość z nich występuje w czasie etapu „kiły utajonej”. W takich sytuacjach diagnoza tej choroby jest bardzo utrudniona. Na szczęście istnieją zaawansowane testy, które wykluczają, bądź potwierdzają obecność krętka bladego – np. badania te przepisuje się kobietom ciężarnym. Jeśli więc zauważymy, szczególnie w miejscach intymnych, pojawienie się specyficznych krostek i zmian dermatologicznych warto się nimi głębiej zainteresować. Tym bardziej, jeśli po kilku tygodniach zmiany te cofają się.


Bibliografia

1. Kłys, M., Z rtęcią (i…) przez stulecia, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej UJ CM, 2010
2. Jakubowicz O., Kiła-realne zagrożenie, Część II, Nowiny Lekarskie, 2010

Post Author:

2 Replies to “Powikłania kiły”

  1. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że powikłania po kile dotyczą nieleczonej choroby. Więc zacznijmy od leczenia, potem skupmy się na tym, żeby było ono skuteczne. Bo jak ktoś będzie czekał na cud to się nie doczeka. Ale doczeka się tego, że kiła będzie się rozprzestrzeniać i będzie infekować kolejne, praktycznie dowolne obszary mózgu. Bo wbrew pozorom to nie jest tylko choroba weneryczna.

  2. Jak się kiły nie leczy to zawsze kończy się śmiercią. I właściwie wszystkie dywagacje na temat leczenia kiły trzeba włożyć do kieszeni. Dlatego wszyscy mądrale, którzy myślą, że to samo przejdzie i się doleczy bez leków, mogą się stuknąć w głowę. A niemało takich gogusiów już spotkałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 8 =