
Powikłania liszaja twardzionowego
Liszaj twardzinowy to choroba dotykająca układu rozrodczego. Liszaj objawia się swędzącymi zmianami skórnymi, które występują na narządach rozrodczych. Schorzenie to dotyka w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Niestety, z uwagi na to, że jest to choroba związana ze sferą intymną, pacjenci często zwlekają z udaniem się do lekarza. Bardzo często zjawiają się w gabinecie lekarskim dopiero wówczas, gdy schorzenie jest już rozwinięte do monstrualnych rozmiarów, a zmiany skórne zaczynają wrzodzieć i krwawić.
Taki stan rzeczy powoduje, że powikłania po liszaju twardzinowym w postaci dalszych chorób są trudne do uniknięcia. Tymczasem wstyd jest zupełnie niepotrzebny – lekarze są właśnie po to, aby nam pomoc.
Sam liszaj nie jest, wbrew przekonaniu społecznemu, chorobą przenoszoną drogą płciową
Nie rozwija się ona w ciele człowieka na skutek licznych kontaktów seksualnych o ryzykownej proweniencji.
Do jakiego specjalisty z liszajem twardzinowym
Jeśli zauważamy u siebie typowe objawy liszaja twardzinowego, należy niezwłocznie udać się do ginekologa, dermatologa lub do wenerologa. Lekarze tych specjalności są w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę. Przyczyny choroby są zupełnie inne i w dodatku są one niejednorodne.
Przyczyny liszaja twardzinowego
Przyczyny liszaja twardzinowego tkwią zwykle w nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym: gdy jest on osłabiony lub upośledzony działaniem leków, wówczas wzrasta ryzyko zapadnięcia właśnie między innymi na liszaj. Czasami także do rozwinięcia się liszaja twardzinowego doprowadzają zaburzenia tarczycy, tudzież zaburzenia w ogólnoustrojowej gospodarce hormonalnej. Niekiedy liszaj twardzinowy jest zwyczajnie dziedziczony i w tej grupie osób jest najmniejsze ryzyko na powikłania przy liszaju twardzinowym. Liszaj twardzinowy występuje w organizmie też wskutek zarażenia się krętkami, albo mikrobakteriami atopowymi oraz brodawczakiem ludzkim.
Objawy liszaja twardzinowego
Liszaj twardzinowy występuje na narządach rozrodczych kobiety lub mężczyzny. Czasami także może rozwinąć się dodatkowo w jamie ustnej lub na brzuchu. Występuje w postaci małych krostek, które mają jasne zabarwienie oraz tendencję do przechodzenia w stan owrzodzeniowy. Osoby, których dotknęło to schorzenie, mają często problemy z oddawaniem moczu (czują wówczas pieczenie). Często także przeprowadzenie pełnego aktu seksualnego staje się niemożliwe ze względu na ból. Można także odczuwać duży dyskomfort w trakcie siadania lub kucania.
Powikłania liszaja twardzinowego
Jeśli zbagatelizujemy leczenie liszaja twardzinowego, a tak niestety jest najczęściej, wówczas może on doprowadzić do prawdziwej tragedii. Przede wszystkim, doprowadzimy w ten sposób do rozwinięcia się naprawdę trudnych do usunięcia blizn. Blizny te bolą, swędzą. Niestety, często liszaj wraca, nawet po bardzo długim i intensywnym leczeniu oraz nawet wówczas, gdy wydaje się, że choroba została już całkowicie zażegnana. Lekarze i naukowcy twierdzą, że im dłużej będziemy bagatelizować objawy choroby, tym bardziej zwiększymy ryzyko rozwinięcia się raka narządów intymnych.
Bibliografia
1. Poulsen H., Junge J., Vyberg M., Horn T., Lundvall F., Small vulvar squamous cell carcinomas and adjacent tissues, A morphologic study, APMIS, 2003
2. Powell J.J., Wojnarowska F., Lichen sclerosus., Lancet, 1999
Mało kto leczy liszaja twardzinowego, ale potem pojawiają się kolejne powikłania. Najgorsze są blizny, bo z tego powodu potem wyglądać do może gorzej niż przedtem. Ale oczywiście większość osób nie przychodzi z tym do lekarza, bo się nie wiadomo czego wstydzi.
Blizny po liszaju twardzinowym można usunąć za pomocą laseroterapii. Jest tylko jedno ALE – jedno, ale za to bardzo duże. To ale dotyczy ceny – zabiegi laserowe można wykonać tylko prywatnie, choć z drugiej strony są one obecnie tak zaawansowane, że powikłania po liszaju twardzinowym można usunąć całkowicie i nic nie będzie widać. Kiedyś nie było to możliwe, więc coś za coś.