Site Loader
Powikłania rzęsistkowicy

Powikłania rzęsistkowicy

Rzęsistkowica jest przypadłością, której przebieg bardzo często nie daje żadnych wyraźnych symptomów. Stąd właśnie wynika ryzyko powikłań zdrowotnych, które mogą nieść bardzo poważne konsekwencje. Nie ma wątpliwości, że nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba może doprowadzić nawet do śmierci osoby chorej. Jakie są najczęstsze powikłania rzęsistkowicy? 

 

Rzęsistkowica jest chorobą wenerologiczną, a największe ryzyko zarażenia wynika ze stosunku płciowego, odbytego bez prezerwatywy. Nie jest to jednak jedyna droga przenoszenia infekcji, bo rzęsistkowicą można zarazić się także przez kontakt z rzeczami osobistymi osoby chorej (np. ręcznik) lub poprzez korzystanie z publicznych toalet.

Przez stosunkowo długi czas choroba może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów, przez co wiele osób chorych nie podejmuje leczenia

Zdarza się także, że objawy rzęsistkowicy są mylone z innymi infekcjami intymnymi. Brak leczenia lub podjęcie niewłaściwej terapii prowadzi do komplikacji zdrowotnych. Powikłania po rzęsistkowicy w wielu przypadkach mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby chorej.

Kiedy należy zachować czujność?Powikłania rzęsistkowicy

Źródłem rzęsistkowicy jest bakteria zwana rzęsistkiem pochwy. Należy zdać sobie sprawę, że choroba ta jest groźna dla osób obojga płci. Wczesne wykrycie infekcji daje możliwość całkowitego wyleczenia i sprawia, że powikłania przy rzęsistkowicy nie wystąpią. Niezwykle istotna jest zatem właściwa interpretacja pierwszych symptomów. U kobiet rzęsistkowica objawia się zmienioną wydzieliną z pochwy. Zazwyczaj przybiera ona żółto-zielone zabarwienie. Zmianie ulega jej konsystencja. Rozwodniona lub pienista wydzielina to pierwsze sygnały alarmowe.

Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest także wyjątkowo nieprzyjemny zapach

Pojawiają się także zaczerwienienia i obrzęki w okolicach genitalnych, osoba zarażona odczuwa ból przy oddawaniu moczu i stosunku. Bardzo często występują także bóle podbrzusza. U mężczyzn choroba objawia się bólem podczas ejakulacji i przy oddawaniu moczu. Często pojawiają się także białe upławy z penisa o wodnistej konsystencji i dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego główki penisa.

Powikłania nieleczonej rzęsistkowicy

Rozwój choroby bardzo często ma niemal bezobjawowy przebieg. O ile podjęcie właściwego  leczenia rzęsistkowicy daje niemal stuprocentową pewność uniknięcia komplikacji, to jego zaniechanie niemal na pewno sprawi, że chorego dotkną powikłania po rzęsistkowicy. Do najczęstszych powikłań rzęsistkowicy należy zwiększona podatność na zakażenie innymi bakteriami lub wirusami wenerycznymi, w tym także wirusem HIV. Bardzo często dochodzi także do wystąpienia stanów zapalnych jajowodów, uszkodzenia szyjki macicy o bezpłodności. Choroba może być także przyczyną ciąży pozamacicznej i niskiej masy urodzeniowej dziecka. W przypadku mężczyzn, w wyniku powikłań rzęsistkowicy dochodzi do trwałego uszkodzenia tkanki pęcherza moczowego. Choroba bardzo często wywołuje także zapalenie gruczołu prostaty.


Bibliografia

1. Kadłubowski R., Kurnatowska A., Zarys parazytologii lekarskiej, PWL, Warszawa, 1999
2. Trichomoniasis, Office on Women’s Health, 2015
3. Lonc E., Parazytologia w ochronie środowiska i zdrowia, Volumed, Wrocław, 2001

Post Author:

2 Replies to “Powikłania rzęsistkowicy”

  1. Rzęsistkowica nie jest jakąś groźną chorobą, ale to może być mylące. Bo często jest tak, że jak choroba nie jest śmiertelna to wszyscy odpuszczają jej leczenie. A rzęsistkowica to taka franca, że właśnie w takim przypadku niemal na pewno skończą się powikłaniami. I zaczyna się kołomyja i trzeba po kolei wszystko leczyć, a właściwie nie daje się w normalnym tempie.

  2. Jak można nie leczyć chorobę weneryczną, która jest zdiagnozowana? Dla mnie są dwa rozwiązania: albo nie wiesz, że jesteś chory i do pewnego czasu można to wytłumaczyć. Albo jesteś kompletnym kretynem, bo masz chorobę weneryczną, np. taką rzęsistkowicę, i nie leczysz jej w żaden sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − 78 =