Site Loader
Powikłania rzeżączki

Powikłania rzeżączki

Rzeżączka (inne nazwy to trypter i bardziej potocznie: wiewiór) to choroba zakaźna. Najczęściej jest przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją bakteria – dwoinka rzeżączki. Zarazić się nią można nie tylko od chorego człowieka, ale także mając kontakt z przedmiotami codziennej higieny, używanych przez niego. Objawia się inaczej u mężczyzn i kobiet. U tych pierwszych pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej oraz pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Kobiety natomiast cierpią na upławy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, a także doświadczają obfitego krwawienia podczas miesiączki. Leczenie rzeżączki  zazwyczaj jest stosunkowo krótkie, a terapia kończy się sukcesem. Jednak zdarza się także, że rzeżączka jest nieleczona i wówczas może skutkować bardzo nieprzyjemnymi następstwami. Jakie są powikłania po rzeżączce?

Powikłania rzeżączki u kobiet

Inne powikłania rzeżączki obserwuje się u mężczyzn, a inne u kobiet. Nieleczona, albo leczona niewłaściwie choroba może spowodować u kobiet zapalenie jajowodów i jajników (zapalenie przydatków). Prowadzi to często do ciąży pozamacicznej, albo nawet bezpłodności. Objawy takiego zapalenia to bóle brzucha, gorączka, wymioty oraz ból i krwawienie podczas stosunku. Niebezpieczne powikłania rzeżączki są także związane z ciążą pozamaciczną.

W wyniku zapalenia, na jajowodach pojawiają się blizny, które nie pozwalają dotrzeć zapłodnionej komórce do macicy

Ciąża rozwija się w jajowodzie, który narażony jest na pęknięcie, a pacjentka na krwotok, wstrząs, a nawet śmierć. Inne możliwe powikłania przy rzeżączce u kobiet to bakterie przedostające się do krwiobiegu. Mogą one spowodować zapalenie stawów.

Powikłania rzeżączki u mężczyznPowikłania rzeżączki

Jakie natomiast są powikłania po rzeżączce u mężczyzn? Nieleczona może doprowadzić do zapalenia najądrzy, którego konsekwencją jest bezpłodność. Czasem występuje też zapalenie prostaty, zapalenie stawów oraz zapalenie opon mózgowych. Odrębną grupą, którą mogą dotknąć powikłania przy rzeżączce są noworodki. Zdarza się, że są one zarażone przez chorą matkę. Występuje wówczas bardzo duże ryzyko gonokokowego zapalenia spojówek, które niejednokrotnie prowadzi do trwałej ślepoty. Dlatego też u noworodków wykonuje się obecnie zabieg Credégo, który polega na wkropleniu do oczu roztworu azotanu srebra w celu ochronienia dzieci przed tą przypadłością. Rzeżączka to choroba, którą – o ile zostanie prawidłowo rozpoznana – można wyleczyć bez większych komplikacji. Jednak nieleczona może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Istnieją badania, które potwierdziły, że do szerokiej grupy „powikłania rzeżączki” można zaliczyć także rozwój raka pęcherza – jak udowodnili naukowcy z Harvard School, bakterie gonokoków sprzyjają jego rozwojowi.

Rzeżączka znacznie osłabia także barierę ochronną człowieka. Oznacza to, że łatwiej zarazić go innymi chorobami, przenoszonymi drogą płciową, między innymi AIDS

Jeśli zatem zauważamy u siebie pewne niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na rzeżączkę, należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty (wenerologa, ginekologa) lub choćby lekarza pierwszego kontaktu, aby podjąć odpowiednie leczenie.


Bibliografia

1. Leon Jabłoński, Podstawy Mikrobiologii Lekarskiej, PZWL, Warszawa, 1979
2. Werner R.N., Gaskins M., Nast A., Dressler C., Incidence of sexually transmitted infections in men who have sex with men and who are at substantial risk of HIV infection – A meta-analysis of data from trials and observational studies of HIV pre-exposure prophylaxis, PLoS One, 2018

Post Author:

2 Replies to “Powikłania rzeżączki”

  1. Ile razy można to samo powtarzać: powikłania nie występują, jak ludzie zabierają się za leczenie choroby. Jak nie będziecie leczyć rzeżączki, to okaże się, że powikłania się pojawią. Ale to nie jest śmiertelna choroba jak AIDS, którego nie da się wyleczyć. Już można z powodzeniem leczyć rzeżączkę, więc nie ma możliwości, żeby w miarę rozgarnięty człowiek miał rzeżączkę.

  2. Przy rzeżączce niestety powikłania się pojawiają nawet jak się leczy pod nadzorem lekarza. U mnie wszystko niby szło dobrze, ale pojawiły się różne syfy, o których nie będę się rozpisywał… Dopiero jak zmieniłem lekarza na Michajłowskiego z Clinica Dermatologica w Gdańsku, to poszło trochę lepiej i chyba już powoli kończymy walkę. Nauczka na przyszłość jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 43