Site Loader
Skóra diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka to nie lada wyzwanie. Cukrzyca bowiem niesie ze sobą wiele różnorodnych powikłań, objawiających się między innymi znacznie pogorszonym stanem skóry. Z problemami natury dermatologicznej zmaga się około 40% cukrzyków.

 

Bardzo często to właśnie problemy skórne są powodem diagnozy cukrzycy, a to dlatego, że są niezwykle łatwe do zauważenia. Nadmierna suchość, skłonność do łuszczenia, silny świąd i podrażnienie – z takimi objawami diabetycy zmagają się na co dzień. Dodatkowo ich skóra traci swoje naturalne właściwości ochronne, przez co jest niezwykle podatna na uszkodzenia oraz zakażenia.

Niestety, u cukrzyków wszelkie rany i zadrapania goją się niezwykle ciężko, a leczenie zakażeń lub grzybic skóry jest długie i żmudne.

Oczywiście dokuczliwe objawy ze strony skóry można ograniczyć z pomocą odpowiedniej pielęgnacji, a rozsądna profilaktyka powinna uchronić pacjenta przed nabywaniem kolejnych chorób.Skóra diabetyka

Higiena odgrywa kluczową rolę w walce o zdrowie i piękno skóry. Codziennie kąpiele oraz regularna zmiana bielizny to absolutne minimum. Po każdej zażytej kąpieli cukrzycy powinni dokładnie osuszać ciało z pomocą miękkiego ręcznika, unikając nadmiernego pocierania, które podrażnia skórę. Osuszony naskórek musi koniecznie zostać nawilżony. Bardzo ważny jest dobór kosmetyków, które wspomogą proces nawilżania naskórka.


Można zdecydować się na użytkowanie produktów z linii specjalnie dedykowanych dla diabetyków:

  • Nie jest to jednak konieczne, równie dobrze można uważnie wczytać się w składy kosmetyków i wypatrywać w nich dobroczynnych substancji,
  • Szczególnie polecany jest między innymi mocznik, który słynie ze swoich właściwości nawilżających,
  • Dobrze sprawdzi się również kwas mlekowy, który wykazuje działanie antybakteryjne,
  • Z kolei alantoina zawarta w niektórych produktach w znaczny sposób przyczyni się do łagodzenia bolesnych podrażnień oraz wspomoże gojenie się drobnych urazów i ran. Ogólna zasada jest prosta: diabetycy zawsze powinni być zaopatrzeni w emolienty, czyli substancje z grupy o działaniu długotrwale nawilżającym.

Walka o stan skóry powinna jednak toczyć się na wielu frontach. Objawy nie ustąpią, jeśli glikemia nie zostanie unormowana. Dlatego równie ważne jest stosowanie się do wszystkich wskazań prowadzącego pacjenta diabetologa. Poprzez odpowiednie leczenie u dermatologa oraz zbilansowaną dietę również można w znaczący sposób poprawić stan zdrowia skóry, oraz ogólny komfort pacjenta.


Bibliografia

1. S. Van Hattem, M.D. Aart H. Bootsma, M.D., PhD H. Bing Thio, M.D., PhD, Skin manifestations of diabetes, Cleveland Clinic Journal of Medicine, 2008
2. P. Gajewskiego, Interna Szczekilka, Kraków, 2019

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 3 =