Site Loader

Alergia na pyłki

Alergia na pyłki

Alergia na pyłki to tzw. alergia wziewna. Najczęściej przejawia się uczuleniem na pyłki drzew, chwastów i traw a jej skuteczne rozpoznanie i możliwe niwelowanie przykrych objawów może przebiegać tylko w oparciu o profesjonalne testy alergiczne. Najlepszą metodą łagodzenia objawów alergii wziewnej jest odczulanie bądź zażywanie doustnych leków histaminowych.

Żaden alergolog nie da nam jednak gwarancji całkowitego pozbycia się dolegliwości. Jak potwierdza dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergolog oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, w alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie.

Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem.

Dobre wieści?

Nie jest to dobra wiadomość dla alergików natomiast pewnym jest, że objawy uczulenia, takie jak silne łzawienie oczu, nieżyt nosa czy duszności (na taki właśnie dyskomfort cierpią najczęściej osoby uczulone na pyłki) można skutecznie łagodzić. W tym celu przydają się zalecone przez specjalistę krople do stosowania na spojówki oka, spraye do nosa oraz leki wziewne, tzw. inhalatory. Pamiętajmy też, że na alergie na pyłki najczęściej cierpi się w okresie wiosenno letnim a terapię odczulającą należy zakończyć jeszcze przed najbardziej zaawansowanym stadium pylenia alergenów.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ocukrzycy.pl

Alergia na pyłki
5 (100%) 4 votes

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1