Site Loader
Kandydoza

Kandydoza

Kobiecy układ moczowo-płciowy narażony jest na więcej chorób, niż ten sam układu u mężczyzn. Wynika to z jego budowy fizjologicznej, możliwych mikrouszkodzeń, których nie widać na pierwszy rzut oka, a także hormonów, których poziom waha się przez cały cykl. Do jednych z najczęściej występujących schorzeń należy kandydoza, która w wielu przypadkach może pojawiać się zupełnie bezobjawowo, bądź powodować nieprzyjemne objawy.

Czym jest kandydoza?

W zasadzie inną nazwą kandydozy jest grzybica pochwy – jest to zakażenie grzybicze, które obejmuje układ płciowo-moczowy kobiet. Nazwa ta jednak jest dość myląca, ponieważ grzybica może występować również u mężczyzn, zwłaszcza w przypadku braku zabezpieczenia podczas stosunku. Niejednokrotnie jednak przebiega ona bezobjawowo, dlatego też uznawana jest głównie za chorobę kobiecą.

Grzyby odpowiedzialne za pojawienie się kandydozy są typowe dla organizmu człowieka – zazwyczaj przebywają w jelitach oraz okolicach odbytu.

Do zarażenia dochodzi, gdy pH pochwy jest nieprawidłowe. Może to być wynikiem nieprawidłowej higieny, choroby, przyjmowania niektórych lekarstw, głównie antybiotyków i tabletek antykoncepcyjnych. Niekiedy grzybica pochwy pojawia się również przy wahaniach hormonów, dlatego szczególnie narażone na nią są kobiety w ciąży oraz te w ostatniej fazie cyklu, tuż przed miesiączką.

Zobacz czym zajmuje się wenerolog

Objawy kandydozyKandydoza

Zazwyczaj podstawowym objawem kandydozy jest pieczenie oraz swędzenie warg sromowych, a niekiedy również okolic odbytu. Dodatkowo, chorobie mogą towarzyszyć upławy – lekko białawe, wypełnione grudkami, niekiedy nieprzyjemnie pachnące. W poważniejszym stadium choroba może nawet powodować bóle w podbrzuszu. U mężczyzn objawia się ona głównie zaczerwieniem penisa oraz drobnymi, swędzącymi krostkami.

Trzeba jednak pamiętać, że choroba może przebiegać również bezobjawowo, dlatego w przypadku, gdy zachoruje jeden z partnerów, drugi również powinien przejść odpowiednie leczenie.

Leczenie kandydozy

W celu stwierdzenia kandydozy pobierany jest wymaz z pochwy, który następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem – zazwyczaj w przypadku tej choroby w obrazie mikroskopowym pojawiają się niewielkie grzybnie. Leczenie kandydozy jest miejscowe, za pomocą maści, a w przypadku kobiet – również globulek stosowanych dopochwowo. W ciężkich stadiach choroby przyjmuje się również leki doustne – zwykle dotyczy to obojga partnerów. Grzybicy nie należy lekceważyć, bo może ona nawracać, a nieleczona powoduje z czasem poważniejsze schorzenia.


Bibliografia

1. Trickett S., Jak pokonać kandydozę – przyczyny, objawy, leczenie, PZWL, 2012
2. Mutschler, Farmakologia i Toksykologia, Stuttgart, 2001
3. Rogalski P., Kandydoza przewodu pokarmowego- fakty i mity, Gastroenterologia Kliniczna, 2010

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 63 = 64