Site Loader
objawy azs

Objawy atopowego zapalenia skóry

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, atopowe zapalenie skóry dotyczy wielu z nas. Wedle różnych danych, z tym nieprzyjemnym schorzeniem boryka się od 15 do nawet 30 procent ludności. Skąd więc ta stosunkowo niska świadomość skali problemu? Głównie dlatego, że jest on nierzadko bagatelizowany, bądź mylony z innymi dolegliwościami. I dlatego w tym tekście postaramy się wskazać najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry.

Swędzenie, które utrudnia funkcjonowanie

Najpoważniejszym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd. Nie, nie mamy tu na myśli swędzenia, które powoduje chęć podrapania się kilka razy na dzień. Chodzi o świąd tak intensywny i dokuczliwy, że w pewnym momencie zaczyna po prostu utrudniać nam wykonywanie zwykłych czynności. Zaczynamy się drapać niemal bez przerwy, co w zamyśle ma nam przynieść ulgę. Niestety, efekt jest dokładnie odwrotny – w błyskawicznym tempie jeszcze bardziej pogłębia nasz kłopot.

Ta niepohamowana żądza drapania się powoduje zmiany na skórze, co dodatkowo osłabia jej zdolności obronne. Pojawiają się stany zapalne, zakażenia grzybicze czy wirusowe. A że nie są to objawy, które łatwo ustępują, trudno nie zwrócić na nie uwagi. Jeśli więc zauważmy na swojej skórze tego typu zmiany, powinniśmy szybko udać się do specjalisty.

Sucha skóra, krosty w newralgicznych miejscach

To jednak nie wyczerpuje odpowiedzi na pytanie „jak objawia się atopowe zapalenie skóry?”. Zaniepokoić nas powinna bowiem nie tylko skóra, która coraz bardziej swędzi, ale również ta, która jest coraz bardziej sucha. Co gorsza, jeśli rzeczywiście przyczyną jest atopowe zapalenie skóry, ta w niedługim czasie zacznie ostrzegać nas w znacznie bardziej dosadny sposób. Mówimy tu o krostach, które najczęściej pojawiają się w okolicach szyi, łokci i kolan. Co gorsza, one również wywołują u nas chęć do drapania się. Efekt jest bardzo nieestetyczny i trudny do ukrycia.

Zwróćmy również uwagę na to, czy na naszej skórze nie znajdują się fragmenty nieco zgrubiałe i ciemniejsze, niż jej naturalny kolor. Mogą one bowiem oznaczać, że tak naprawdę z problemem atopowego zapalenia skóry borykamy się już od wielu lat. Tak jak wspomnieliśmy już na wstępie, takie przypadki – wbrew pozorom – również są dosyć częste. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty jest wskazana jeszcze bardziej, bo w ciągu tak długiego czasu skóra musiała zostać poddana dużym zmianom.

Nie zakładajmy, że nas to nie dotyczy

Jeśli natomiast objawy wskazujące na atopowe zapalenie skóry staramy się tłumaczyć zupełnie innymi przyczynami, warto zadać sobie kilka pomocniczych pytań. Czy często przebywam w pomieszczeniach klimatyzowanych? Czy regularnie mam kontakt z dymem papierosowym? Czy bywam na basenach z chlorowaną wodą? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiemy „tak”, powinno nam to dać do myślenia.

Mamy nadzieję, że udało się nam podpowiedzieć, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry. Najważniejsze jednak, by nie zakładać, że taki problem na pewno nie może nas dotyczyć. Zakłada tak większość tych, którzy się z nim borykają. Na szczęście jednak z pomocą specjalistów jego objawy można w znacznym stopniu zmniejszyć.

Objawy atopowego zapalenia skóry
5 (100%) 1 vote

Post Author:

2 Replies to “Objawy atopowego zapalenia skóry”

  1. U mojego dziecka atopowe zapalenie skóry objawiało się przede wszystkim wysypką i suchością. Pojawiły się małe czerwone krostki, które trochę wyglądały jak potówki, ale też znacznie większe rozdrażnienie dziecka. W sumie chyba też była nieco wyższa temperatura, ale raczej w normie.

  2. Praktycznie zawsze objawy AZS są takie same i jest tak u każdego: pojawia się wysypka, a właściwie nie zawsze wiadomo czy to wysypka czy taka klasyczna tarka z suchej skóry. Zwłaszcza że łatwo zauważyć, że z przeciwnej strony i właściwie tuż obok skóra jest normalna i widać ogromną różnicę w jej wyglądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 45